E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKorona virüs, kar realizasyonları ve jeopolitik gerilimler---

Korona virüs, kar realizasyonları ve jeopolitik gerilimler

Korona virüs, kar realizasyonları ve jeopolitik gerilimler
22 Nisan 2021 - 09:30 www.borsagundem.com

Anadolu Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende borsada son 3 günde yaşanan satış baskısında gün içi toplam kaybın 100 puana ulaştığı belirtiliyor

Global piyasalarda bu sabah nötr bir seyir izleniyor. Korona virüs vaka sayılarında yaşanan artışla yeni kısıtlamaların gelebileceğine yönelik kaygılar, kar realizasyonları, ABD-Rusya arasında devam eden gerginlikle ABD endekslerinde önceki gün yaşanan düşüş sonrasında dün teknoloji hisselerinde gelen alımlarla yükselişler yaşanırken güvenli liman olarak görülen ons altında da alımların devamı görüldü. ABD endekslerindeki yükselişin ardından Nikkei'de bu sabah %2'nin üzerinde yükseliş var. Şangay'da hafif satıcılı seyir var.

Dün 1797 puanın üzerini test eden ons altın bu sabah 1790 dolara yakın fiyatlarla işlem görürken ABD 10 yıllık faizleri %1,56 ile yatay seyir izlemekte. Ons altında telnik görünümü 1765 üzerinde pozitif olarak değerlendirmeye devam ederken yukarda 1800 direncinin kırılıp kırılamayacağını izliyoruz. 1800'ün yukarı kırılması halinde 1820-1830 aralığını kısa vadede hedef olarak izliyoruz.

Yurtdışında bugün ECB'nin para politikası toplantısı izlenecek. Bu toplantıda faizde ve varlık alım programında değişiklik yapması beklenmezse de yapılacak açıklamalar gelecek dönem ile ilgili sinyaller açısından izlenecek.

Türkiye 5 yıllık CDS'leri 2 puanlık sınırlı artışla 410'e çıkarken, USD/TL'de bu sabah 8,30 test edildi. 8,23'nın üzerine yükselişi TL açısından negatif buluyoruz. Şimdi 8,30'u takip ediyoruz. 8,30'un yukarı kırılması halinde 8,45-8,50 seviyeleri yeniden gündeme gelebilir. TL'nin güçlenmesinin önünde ABD Başkanı Biden'ın 24 Nisan konuşması ile ABD-Türkiye ilişkilerinin geleceği, 29 Nisan'daki Enflasyon Raporu'nda TCMB'nin yılsonu enflasyonunu ulaşılabilir bir seviyeye revize edip etmeyeceği, yeni başkanının piyasaları buna ikna edip edemeyeceği ile artan koranavirüs vakaları sonrasında büyümeye ve turizm sezonuna ilişkin kaygıların bertaraf edilip edilemeyeceği en önemli risk unsurları olmaya devam ediyor. Biden'ın 24 Nisan konuşmasında soykırım kelimesini kullanacağı basına yansıyan haberlerde yer alıyor.

Borsada son 3 günde yaşanan satış baskısında gün içi toplam kayıp 100 puana ulaşırken 1370 altında kapanışları negatif bulmaya devam ediyoruz. Tepki için dün test edilen 1310-1300 bandı korunmalı iken tepkinin güçlenmesi içinse 1350 yukarı kırılmalı.

Veri Akışında Bugün Ne İzlenecek?

Türkiye_Tüketici Güven Endeksi, Haftalık Para ve Menkul Kıymet İstatistikleri, PPK Özeti

Euro Bölgesi_ECB Faiz Kararı, Basın Toplantısı

ABD_Haftalık İşsizlk Başvuruları, Mevcut Konut Satışları

Yabancı işlemlerinde öne çıkan hisseler

Günün önemli şirket haberleri 22/04/2021

Verusa Holding ve Çimentaş sorusu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)