E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKorona virüs bitmeden dünyanın yeni derdi: Ölü doğumlular---

Korona virüs bitmeden dünyanın yeni derdi: Ölü doğumlular

Korona virüs bitmeden dünyanın yeni derdi: Ölü doğumlular
28 Aralık 2020 - 08:46 www.borsagundem.com

Korona virüs nedeniyle birçok hamile kadının doğum süreci düzenli bir şekilde kontrol edilmemeye başlandı. Bu süreçte anne ve bebek ölümlerinde ciddi oranda artış yaşandı.

Dünya genelinde anne ve bebek ölümlerinde büyük artışların görüldüğü açıklandı. İngiltere'nin başkenti Londra'daki hastanelerde ölü doğum oranının dört katına çıktığı belirtildi. Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Bürosuna göre ölü doğumlar için ulusal ortalama oran binde 3,8 fakat bu oran şubat ve haziran arasında 9,31'e, temmuz ayında ise 14,2'ye yükseldi. Yani normalin altı katı artış yaşandı.

3 KATINA ÇIKTI

İtalya'da da ilkbaharda ölü doğumların üç katına çıktığı görüldü. Nepal'de yapılan büyük bir araştırmanın sonucunda ise ölü doğumların binde 14'ten 21'e yükseldiği belirlendi. Benzer bulgular Hindistan'dan İran'a, Pakistan'dan Peru'ya, Bangladeş'ten Brezilya'ya olmak üzere hemen hemen bütün dünyada gözlendi. Bazı doktorlar ölü doğumlardaki artışın korona virüsten kaynaklandığını öne sürdü. Ancak durumun böyle olmadığı ortaya çıktı.

VİRÜS TESPİT EDİLMEDİ

Türkiye gazetesinin haberine göre, St George's Hastanesinde ölü doğum yapan kadınların hiçbirinde virüs tespit edilmedi. Londra'dan kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Asma Khalil, pandemi yüzünden hamilelerin randevularına gelemediklerini ve bu sebeple doğum süreçlerinin iyi takip edilemediğini belirtti. Ayrıca doğum ünitelerinde görevli hekim ile sağlık çalışanlarının koronavirüs vakalarına bakmak için görevlendirilmesinin de önemli bir etken olduğu vurgulandı. Uluslararası Ebeler Konfederasyonu Başkanı Franka Cadée "Hamilelerin, kendi kendilerini izole etmeleri bebek için riskli olabilir" uyarısında bulundu.

İngiltere AB'den sonra ilk imzayı Türkiye ile atıyor

 

Türkiye genelindeki 56 santimetre sokağa çıkma kısıtlaması bitti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)