E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKorona virüs aşısında büyük adım---

Korona virüs aşısında büyük adım

Korona virüs aşısında büyük adım
03 Nisan 2020 - 08:40 www.borsagundem.com

Dünyada hızla yayılan korona virüs ile ilgili umut verici bir gelişme yaşandı. ABD'de Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırmalar sonucunda korona virüsle savaşan antikorları üreten bir aşı geliştirildi

Dünyada 1 milyondan fazla insanda tespit edilen ve 53 binden fazla insanın ölümüne sebep olan korona virüs ile ilgili umut verici bir gelişme yaşandı. ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda korona virüsle savaşan antikorları üreten bir aşı bulunduğu duyuruldu. Aşının fareler üzerinde denendiği belirtildi.

Bilim insanları Perşembe günü EBioMedicine isimli dergide yayınlanan makalede, kısa sürede piyasaya sürülmeye hazır olan aşının, “Salgının hızını ciddi bir şekilde düşürme” potansiyeli olduğunu açıkladı.

Aşının parmak ucu kadar bir boyutta hazırlandığı ve ilk testlerin fareler üzerinde yapıldığını açıklayan uzmanlar, bu aşının korona virüs ile mücadele edecek kadar antikor ürettiğini de dile getirdi. Bilim insanları aşının büyük bir hızla üretildiğini belirtirken araştırmayı yürüten doçent doktor Andrea Gambotto, “Çünkü SARS ve MERS gibi hastalıklarla ilgili benzer çalışmaları yapmıştık. Bu iki virüs, SARS-CoV-2 isimli virüs ile çok yakından ilgili ve bunlar bize spike protein denilen belirli proteinlerin nasıl davrandığını gösterdi. Bunların bağışıklık sistemine nasıl etki ettiğini gördük” dedi.

Gambotto, “Yeni virüsün tam olarak nerede savaşacağını biliyorduk” ifadesini kullandı. Aşının geleneksel grip aşısı gibi geliştirildiğini açıklayan doktorlar, laboratuvarda yapılan bulaşıcı proteinin bağışıklık sağlamak için kullanılacağını dile getirdi. Bilim insanları fareleri henüz tam incelemediklerini dile getirirken, aşının ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay için başvuru sürecinin başladığını açıkladı.

Eğer gerekli onaylar alınırsa, insanlar üzerinde klinik denemeler birkaç ay içerisinde başlayabilecek. Uzmanlar tek bir aşı yerine üzerinde 400 mikro iğne olan ufak bir aşının kullanılacağını duyurdu. Böylelikle spike proteinlerin daha iyi etki etmesi bekleniyor.

Bir yara bandı gibi geliştirilen bu mikro iğnelerin şeker ve proteinden oluştuğu belirtildi. Gambotto konuyla ilgili olarak, “Birçok aşı için ölçeklendirilmek öncelik değildir fakat eğer bir salgına karşı aşı geliştirmeye çalışıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey budur. Geliştirdiğimiz aşı aşırı derecede ölçeklendirilebilir” dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • TARKUT TARKAN03 Nisan 2020 11:33

    benim tahminim abd de kasım ayında seçimler var.bakın büyük bir bomba diye trump destek vermek amacı ile eylül ekim ayında bunun aşısı ve ilacını piyasaya sunarlar.benim tahminim bu virüsü abd çıkarttı piyasalara yön vermek için amacına da yavaş yavaş ulaşmakta.zaten aşısı ve ilacı bunların ellerinde var tahminimce.

  • Emrah 03 Nisan 2020 12:36

    Kimse tahmin etmiyorum new-yorkta salgın olacağını abd sağlık sistemi böyle devam ederse büyük yara alır sağlık sistemi. abd de her gün 1000 civarı abd vatandaşı ölüyor o yüzden Eylül ayında dünya ne durumda olur kimse bilemez. Bilim insanlarının yaptığı aşı çalışmaları belirleyici olacaktır. Bence Kasım ayında abd de durum daha kötü olursa Trump iktidarını kaybeder. Sizinle aynı düşünmüyorum bu virüs doğal yolla çıktı.

  • Emrah 03 Nisan 2020 09:59

    Aşı geliştirilmesi ve insanlarda kullanılması ve fayda alınması ortalama 1 yıl zaman gerekiyor. Çalışmalar hızlandırılırsa 8 ay sonrada bu virüs belasından tüm dünya insanlık kurtulur.