E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKorona sonrası biyolojik saldırı uyarısı---

Korona sonrası biyolojik saldırı uyarısı

Korona sonrası biyolojik saldırı uyarısı
25 Mayıs 2020 - 14:10 www.borsagundem.com

Avrupa Konseyi güvenlik uzmanlarına göre korona salgını teröristleri biyolojik saldırılara teşvik edebilir. Hazırlanan bir rapora göre salgın, toplumların kırılgan ve sarsılmaya müsait olduklarını ortaya koyuyor

Avrupa Konseyi bünyesinde görevli güvenlik uzmanları, yeni tip korona virüs salgını sonrası biyolojik silahlarla terör saldırıları riski konusunda uyarıda bulundu.

Funke Medya Grubu’na bağlı gazeteler bugünkü haberlerinde, Avrupa Konseyi Terörle Mücadele Komitesinin ifadelerine geniş yer verdi. Haberlerde komitenin, korona virüs salgınının modern toplumların viral enfeksiyonlara karşı savunmasızlığı ve toplumu dengesizleştirme yeteneği gösterdiğine vurgu yaptığı belirtildi.

Uzmanlar, terör gruplarının korona virüs salgınından kendilerine dersler çıkaracağına inandıklarını belirterek, bütün ülkelerin tehlikeye açık olması gerektiğini, hasarın hızlı ve küresel olabileceğini söyledi.

Açıklamada, teröristlerin kasıtlı olarak patojenleri veya diğer etkili biyolojik malzemeleri kullanmasının çok etkili olabileceği, virüsün insanlara ve ekonomiye verdiği zararın uzun süre toplumu etkileyebileceği ve toplumları güvensizlik ve endişeye sürükleyebileceği kaydedildi.

Uzmanlar, Avrupa ülkelerinden bu tehdide daha güçlü ve eşgüdümlü bir yanıt verilmesini talep etti. Avrupa Konseyi'ne üye ülkelerden güvenlik uzmanlarını içeren komite, biyolojik saldırılarla nasıl mücadele edileceği konusunda da ortak eğitim çağrısında bulundu.

Alman iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı, Funke Medya Grubu’ndan gelen bir soruya yanıt olarak, Almanya'da henüz 'somut ya da soyut suç planları, ciddi fikirler ya da biyolojik terör eylemleri algılarının' bulunamadığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres geçtiğimiz Nisan ayının başlarında, gelecekte biyolojik terör saldırıları başlayabileceği riski konusunda uyarıda bulunmuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)