E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKorona aşısı ilk Türkiye'ye gelecek---

Korona aşısı ilk Türkiye'ye gelecek

Korona aşısı ilk Türkiye'ye gelecek
12 Ağustos 2020 - 09:25 www.borsagundem.com

Rusya ile Türkiye arasındaki karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden biri Türkiye olacak.

Korona virüsle mücadelede ‘İlk aşıyı kim bulacak’ yarışında Rusya, kendini lider ilan etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, dünyada Kovid-19’a karşı ilk aşıyı geliştiren ve resmen tescil eden ülke oldu.

Bu aşı yeterince etkili ve yapıldığı kişilerde uzun süreli bağışıklık sağlıyor. Aşının gerekli tüm klinik deneyleri geçtiğini de vurgulamak isterim” dedi. Aşının geliştirme sürecine ailesinin de doğrudan katkıda bulunduğunu belirten Putin şunları söyledi:

“Tescil süreci tamamlanan korona virüs aşısının deney sürecine kızlarımdan biri de katıldı. Aşının geliştirilmesine katkıda bulundu.

İlk aşı yapıldığında o gece ateşi 38 dereceye çıktı. Ancak ertesi gün 37 seviyelerine düştü ve başka yan etki gözlenmedi.”

Aşıyı, Rus liderin hangi kızının denemiş olabileceği merak konusu oldu. Rus basını, 2019’da 634 milyon dolar yatırımla kurulan “Nomeko” adlı biyolojik araştırmalar ve ilaç şirketinin önde gelen hissedarı olan, Putin’in büyük kızı Maria Vorontsova’nın aşıyı denemiş olabileceğini yazdı.

Rusya Biyolojik Araştırmalar Gamalei Enstitüsü ile Rusya Savunma Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu geliştirilen aşıya “Sputnik-V” adı verildi. Aşının iki aşamalı uygulamasının 2 yıla kadar bağışıklık sağladığı bildirildi. Rusya’da toplu aşılama işlemlerinin ekim ayında başlaması planlanıyor. 

Putin aşı hakkında, "bu aşı yeterince etkili ve yapıldığı kişilerde uzun süreli bağışıklık sağlıyor. Aşının gerekli tüm klinik deneyleri geçtiğini de vurgulamak isterim” dedi.

DSÖ: RUSYA İLE TEMAS HALİNDEYİZ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarik Yazeviç, Cenevre’de yaptığı açıklamada temkinli bir üslup kullanarak, “Rusya’daki ilgili kurum ve kuruluşlarla sürekli temas halindeyiz. Rus tarafından ilan edilen aşının sınıflandırılmasıyla ilgili daha sıkı çalışma başlatacağız. Tüm dünya bu pandemiden kurtulma yolunu arıyor” dedi.

BİLİM KURULU NE DEDİ?

Rusya’nın açıklamasının ardından Bilim Kurulu üyeleri, aşının Türkiye’de kullanılabilmesi için DSÖ’den onay gerektiğini belirtti.

Rusya ile aramızdaki karşılıklı aşı protokolü nedeniyle, onay çıktığında aşının ilk ulaşacağı ülkelerden biri de Türkiye olacak.

BELLİ KRİTERLER VAR

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, aşı için "DSÖ’nün belirlediği kriterler var. Bir aşının eczanede satışına kadar geçecek aşamalar hayvan deneyi, model hayvan deneyi ve en son insan deneyleridir. Hiçbir araştırma bu kuralların dışına çıkamaz. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kurallar mevcut. Rusya’nın aşı geliştirme aşamalarını henüz bilmiyoruz. Ancak DSÖ ile temastalar. Onay verildiği takdirde bu mutluluk verici bir durum olacak. Dünyada sekiz farklı aşı geliştirme çalışmaları var umarım hepsi mükemmel şekilde sonuç verir" ifadelerini kullandı. 

YAYINI BEKLİYORUZ

Prof. Dr. Tevfik Özlü ise "Türkiye Rusya ile aşı konusunda diyalog içinde. Rusya’nın aşıyı bulması iyi bir haber. Ama ayrıntısını henüz bilmiyoruz, yayınlanınca göreceğiz" dedi.

KORUYUCULUK ÖNEMLİ

Doç. Sema Kultufan Turan, aşının bulunduğu haberinin mutluluk verici olduğunu ifade ederek, sözlerini "Şimdi sıra faz çalışmalarını kontrolde. Henüz ayrıntı olmadığı için bilmiyoruz ama aşının ne kadar süre koruyuculuğu olduğunu önümüzdeki dönemde göreceğiz" şeklinde sonlandırdı. 

(Hürriyet)

Putin açıkladı! Korona virüs aşısında büyük adım

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • türkoğlutürk13 Ağustos 2020 09:04

  metro denemeside kum torbası yerine insan ile yapılmışdı.

 • Psiko12 Ağustos 2020 23:55

  Türk gelmeden sahtesini cıkarir

 • Meri12 Ağustos 2020 17:12

  Putin in Ben böyle bir yalan atacağını düşünmüyorum dünyada kendine olan güven i büyük sarsar

 • ANTALYA12 Ağustos 2020 16:27

  SÜPERRRRRRRRRR.

 • Koruyuculuk İçin şu an iki gün diyebiliriz12 Ağustos 2020 16:16

  Çünkü iki yıl koruyucu demek için iki yıl geçmesi lazım. Burada matematiksel modelleme olmaz. Eğer olsaydı Aids e de olurdu bir çok aşı geliştirildi ve denekler öldü burada bu iş sadece ekonomi için kandırmaca

 • Dd12 Ağustos 2020 15:46

  Önüne gelen bizi aşı kakalar artık. 

 • Cahil filozof12 Ağustos 2020 12:16

  Yorumlara baktımda ekstra bir bilgi var mı diye bana bişeyler katacak ya arkadaş ne kadar boş konuşuyorsunuz ya yazdıklarınızı okuduktan sonra elin gavuru aşı tabi bulur bizmi bulacaz bizdeki zeka oranı ortada tabi dediğiniz gibi siz sadece kobay olursunuz.

 • türkoğlutürk13 Ağustos 2020 09:20

  onuda olduk.abd dışişleri bakanı türkiye bizim laboratuarımızdı dedi.ne zaman dedi.akp seçimi kazanınca dedi.

 • Bika12 Ağustos 2020 12:14

  Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Afrika ülkelerinde aşı denenecek. Ruslar kobayları seçmiş.

 • Aşı12 Ağustos 2020 11:39

  Kandırıyor olmasın bu zutin bizi rutine bineriz o zaman

 • AkTorol Ahmet Ötzbir12 Ağustos 2020 11:09

  Kobay aranıyor.... ABD de gönüllü kobaylıkda para alıyorsun. : ) 

 • Ahmak group sizi 12 Ağustos 2020 10:15

  Komedi gibi mart ayına kadar yerli aşı çıkacak miş o zamana kadar çıkardıkları aşı da çöp olur 🤣🤣

 • bir dost12 Ağustos 2020 10:12

  rusya kim aşı bulmak kim ... trupm’a kıllık olsun diye ilk biz bulduk demek için açıklama yaptılar bence ...

 • Tufan12 Ağustos 2020 10:00

  Kendi aşımıza daha çok çalışmalıyız. Elin şeyiyle gerdeğe girilmez. Veririm der uydurur bir bahane vermez.

 • Cingoz12 Ağustos 2020 09:56

  İlk testi Türkiye'de yapsınlar. Yan etkisi varsa anlaşılsın

 • Serhan dokat12 Ağustos 2020 10:59

  Bizim millet açlığa sefalete alışık olduğu için ilk aşılar bize yapılsın yan etkisine direnç gösteririz

 • pala12 Ağustos 2020 10:45

  aynen, dünyada ilk türkiyedeki kobaylarda denensin

 • bir dost 12 Ağustos 2020 10:11

  ne kastınız var milletimize