E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKorkular küresel hisse piyasalarını baskılıyor---

Korkular küresel hisse piyasalarını baskılıyor

Korkular küresel hisse piyasalarını baskılıyor
19 Mart 2020 - 09:37 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi'nin güne satıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen koronavirüs toplantısı akşam saatlerinde sona erdi. Piyasa kapanışından sonra yapılan açıklamada, salgının olumsuz etkilerini azaltmak ve ekonomiyi desteklemek için 100 milyar liralık kaynak seti devreye alındığı ifade edildi. Küresel piyasalarda virüs salgınına ve küresel resesyona ilişkin endişeler korunurken, risk iştahı baskı altında kalıyor. Yurt içinde vaka sayısı 191'e, yaşamını yitiren kişi sayısı da 2'ye yükseldi.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
15:30 ABD - Cari Denge Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Merkez bankalarından ekonomileri desteklemek adına önemli adımlar gelmesine rağmen salgına yönelik korkular küresel hisse piyasalarını baskılıyor. Küresel piyasalarda dün satıcılı bir seyir etkili olurken, BIST-100 Endeksi günü %1,38'lik düşüşle 85.577 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü %6'ları bulan düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri %4 civarında satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında satıcılı görünüm bu sabah da devam ediyor. Avrupa borsalarının güne sert satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 6,47 - 6,48 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 6,49'lu seviyelerden işlem görmekte. Dün açıklanan paketin etkisinin hissedileceği günde yurt dışındaki olumsuz görünüm nedeniyle BIST- 100 Endeksi'nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Önceki gün 81.936 seviyesinden gelen tepki alımlarıyla 89 bin seviyesine kadar bir yükseliş yaşansa da küresel piyasalardaki satışlar endeksi baskılıyor. Dün açıklanan paketin etkisinin hissedileceği günde, yurt dışındaki olumsuz görünüm dikkat çekiyor.

Salgına ilişkin gelişmelerin fiyatlamalar üzerinde belirleyici olduğu ve volatilitenin yüksek seyrettiği ortamda, küresel hisse piyasalarında ve endekste kısa vadede bir dip oluşumunun teyidi alınabilmiş değil. Endekste yaşanabilecek tepki alımlarında 87.800 ve 88.950 seviyeleri kısa vadeli direnç konumunda bulunmaktadır. Geri çekilmelerde ise 83.500 - 84.500 aralığı ilk güçlü destek bölgesi olup, 83.500 altında satış baskısı artış kaydedecektir. 83.500 altında 80.000 - 75.000 aralığı gündeme gelebilir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)