E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKonya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, Kapalı Maraş'ı yenileyecek---

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, Kapalı Maraş'ı yenileyecek

Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, Kapalı Maraş'ı yenileyecek
28 Ekim 2020 - 16:18 www.borsagundem.com

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 46 yıl sonra açılan Kapalı Maraş'ın çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmalarını Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ'nin birlikte yapacağını açıkladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) günü birlik ziyarette bulunan Bakan Kurum, 46 yıldır kapalı olan ve 8 Ekim'de bir kısmı halkın kullanımına açılan Kapalı Maraş'a ziyarette bulundu.

Bakan Kurum'a ziyareti sırasında, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut ve beraberindeki heyet eşlik etti.

Ziyaret sırasında incelemelerde bulunan ve yetkililerden bilgi alan Kurum, daha sonra açıklamalar yaptı.

Kurum, "Bugün, 46 yıldır kapalı olan ve artık özgürlüğüne kavuşan, Kıbrıs Türk halkının prangalarını sökmüş olduğu ve artık tüm dünyaya açacağımız Kapalı Maraş bölgesindeyiz. Bu bölgemizin açılmasına katkı sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a şükranlarımı arz ediyorum." dedi.

"KKTC İLE BİR BÜTÜNÜZ"

Bakan Kurum, "KKTC ile siyasi ve ekonomik anlamda bir hareket ediyoruz, bir bütünüz. Tüm kardeşlik ruhuyla ana vatan Türkiye her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir." diyerek, iki ülkenin hem siyasi hem de ekonomik alanda birçok iş birliğinin olduğuna işaret etti.

Kurum, eski Akdeniz bölgesinin en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Maraş bölgesi için yapılması gereken çalışmaları, Bakan Evren, Belediye Başkanı Arter ve tüm paydaşlarla incelediklerini ifade etti.

KKTC ile çevre ve şehircilik noktasında altyapı, içme suyu, kanalizasyon ve çevre düzenlemeleri gibi birçok alanda iş birliği yaptıklarını aktaran Kurum, şöyle devam etti:

"Tarihin en önemli turizm alanlarından Maraş bölgemizi ihya ve inşa etmek için bugün bir araya geldik. Cumhurbaşkanı Tatar, seçildikten hemen sonra ülkemizi ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız, inşallah 15 Kasım'da iadei ziyarette bulunacaklar. Bu ziyaret çerçevesinde Maraş bölgesine de gelmeyi ve burada vatandaşlarımızla bir arada olmayı müjdelediler. Ziyaret öncesinde, Maraş bölgesinin ihyasına ilişkin yapılacak çalışmaları yerinde inceledik. Aslında Osmanlı'dan vakıf mülkiyeti olan, sonrasında bir şekilde şahıs mülkiyetine geçirilmiş ve gasbedilmiş bu toprakları Kıbrıs halkı ve tüm dünyanın kullanımına açmak için mücadele veriyoruz. Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinin Türkiye olarak yanındayız."

"KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE TOKİ BAŞKANLIĞI KAPALI MARAŞ'I ASLINA UYGUN ŞEKİLDE YAPACAK"

Kurum, Maraş'ta yapılacak çevre düzenlemesi ve altyapılara ilişkin çalışmaları da Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Başkanlığı bünyesinde hızlı ve aslına uygun şekilde yapacaklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Peyzaj düzenlemeleri olacak, ağaçlarımızı dikmek suretiyle buraya gelen vatandaşlarımızın sağlam ve güvenli şekilde gezmelerini temin edeceğiz. Yürüyüş ve bisiklet yolları yaparak, KKTC halkımızın ve turistlerimizin burada güvenli şekilde gezmelerini temin edeceğiz."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Bin pişman29 Ekim 2020 08:09

  Konya Belediyesi mi kıbrıs kapalı maraş mı Yok daha neler iyice b.kunu çıkardılar Rahmetli Turgut ÖZAL ı arar olduk..

 • Enayi28 Ekim 2020 20:28

  Konya önce kendini yenilesin yazıklar olsun belediye milletin arsa bahcelerine çöktü bu paraları harcayacak ekgyo kücük yatırımcıyı mahvetti yazıklar olsun  haram zıkkım oldu 

 • Çağrı Güngör28 Ekim 2020 18:31

  Konya büyük şehir belediyesimi 😄 önce şehir içinde köstebek yuvasına dönmüş yolların çaresine baksınlar, arabalarda ön düzen dayanmaz oldu.

 • Enayi28 Ekim 2020 20:29

  Yüzde yetmiş oy verirsen böyle olur milletin bahcelerine cöktüler

 • Metin28 Ekim 2020 17:31

  Maraş'ın tamamını mı :( 

 • sana mı lazımdı28 Ekim 2020 18:10

  Tamamı değil Ucundan eccük hey Allahım ya