E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKonutta yeni dönem---

Konutta yeni dönem

Konutta yeni dönem
15 Mart 2019 - 08:34 www.borsagundem.com

Konut piyasasında yeni dönem başlıyor. Nisana kadar konut stoku çıkarılacak. Tapusuz ev kalmayacak. İl ve ilçelerin konut değeri yeni kriterlere göre belirlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci 100 günlük yol haritasında açıkladığı KonutPiyasası Takip Sistemi yaşama geçiriliyor. Sistemle ilk kez Türkiye'nin üretim ve satış aşamasını da kapsayacak şekilde konut stoku çıkarılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın nisana kadar tamamlamayı hedeflediği envanter çalışmasında, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni alınmış ancak ikamet kaydı bulunmayan gayrimenkuller de yer alıyor.

YATIRIMCIYA REHBER 

Konut Piyasası Takip Sistemi kapsamında çıkarılan envanter konuta yatırım yapmak isteyenler için rehber olacak. Bu sistemle beraber ilk kez Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri arasında konut stokları da yer alacak. Çalışma kapsamında, Türkiye Noterler Birliği'nden son iki yıllık kayıt altına alınan ancak satış vaadi sözleşmelere yönelik veriler istendi. Bu veriler de envantere dahil edilecek.

TAPUSUZ KONUT KALMAYACAK

TÜİK'in bu verileri paylaşmasıyla beraber gayrimenkul sektörü üretim kararlarını, bireysel yatırımcı da yatırım kararlarını daha doğru şekilde verebilecek. Satışı üç-dört yıl önce yapılmasına karşı tapusu teslim edilmeyen gayrimenkuller de sisteme dahil edilecek. Böylece tapusuz konut da kalmayacak.

SATILIK KAÇ DAİRE, İŞYERİ VAR?

Konut piyasasında arz-talep dengesinin kurulabilmesi için güvenilir bir altyapı oluşturulacak. Takip sistemi ile hangi bölgede, şehirde, ilçede, mahallede kaç satılık daire, işyeri olduğu görülebilecek. Arzın talebin önüne geçtiği bölgeler net bir şekilde görülebilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ifadesiyle yeni sistemle beraber gayrimenkul üretimi ve satış faaliyetleri makro ölçekte izlenip, değerlendirilecek. Mevcut sistemde sadece tapusu olan konutlar kayda giriyor. Böylece satın alındığı halde tapu alınmayan ev, işyeri sistemde görünmüyor. Artık birinci el satış rakamları da pazarın gerçekleriyle örtüşecek.

DEĞERLEME VERİ BANKASI

Türkiye'de taşınmaz değerleme sisteminin yeniden yapılandırılmasına yönelik ajandadaki bazı başlıklar şöyle:

* Taşınmaz değerleme veri bankası kurulacak.
* Her ilçe, ilin konut, arsa değeri yeni kriterlere göre belirlenecek.
* Fiyatları etkileyen faktörler dikkate alınarak, gerçek pazar değeri ortaya konulacak.
* Belediye, tapu sicil müdürlüklerinde değerleme birimleri güçlendirilecek.
* Rayiç bedel yerine uluslararası kriterler dikkate alınacak.
* Vatandaşların mülkiyet sorunları çözüme kavuşturulacak. (Sabah)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatan 15 Mart 2019 18:43

  Belirlenen sürede imar ve iskan ruhsatları almayan yaplar kaç ilan edilip yoluna konur silmeli Parayı yatırıp ruhsat alan vatandaşlar ahmak diğerleri akıllı mı? Devlet arazileri konma işinden son verilmeli.

 • Para 15 Mart 2019 13:14

  Emlak vergileri yüzde elli ile beş yüz arası artar büyük ihtimalle

 • Şarlo Reis15 Mart 2019 10:32

  Donsuz pantolon giymek gibi yani.

 • hasan15 Mart 2019 09:12

  Şeçimden sonra o olacak seçimden sonra bu olacak diyip 15 yıldır ülkeyi yönetenler varmış. Yok canım burası Muz Cumhuriyeti mi?

 • Sabır kubu15 Mart 2019 08:57

  Tapuda bana göre en büyük sorun miras davaları ile 40 yıl önce tapusu yapılan bir taşınmazın dava edilebilmesi. Mahkeme köşelerinde sürünmek. Tapu 1 günde olmamalı. Böyle bir yasa mı olur anlamış değilim. 1978 yılında satışı yapılan yer 2016 da muris muazasi davası ile dava edilebilmesi Adalet mı oluyor ben anlamış değilim. Adalet insanları haksızlığa karşı korumak olmalı. Parası olan harcını yatırmak koşulu ile istediğine istediği davayı açarsa bu adalet mi oluyor.

 • Ahmet Kar15 Mart 2019 09:36

  Mirastan mal kaçırmasınlar o zaman tapuya dava açılmasıda gerekmemiş olur.Size göre Mirastan mal kaçıranı korumak mı adalet olsun.Aslında her davada zaman aşımı olmamalı.isterse 1900 yılında yapılmış olsun haksızlık haksızlıktır.

 • cemil15 Mart 2019 08:50

  Ekgyo zamanı geldi.