E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKonut kredisine talep patladı!---

Konut kredisine talep patladı!

Konut kredisine talep patladı!
09 Ağustos 2019 - 15:28 www.borsagundem.com

Bankalara 5.9 milyar liralık konut talebinde bulunuldu.

Kamu bankalarının konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekmesi sonrasındaki kredi talebi rekor seviyeye çıktı.

Bankacılık yetkililerinden edinilen bilgiye göre Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye çıkarken, 7 iş gününde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğunu kaydedildi.

Başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini ifade eden kaynaklar, talebin bayram tatili sonrasında da devam edebileceğini tahmin etti.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi yüzde 0,99'dan başlayan oranlara düşürürken, vadeleri de kamu bankalarının tarihinde ilk kez 120 aydan 180 aya kadar yükseltmişti.

Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine paralel enflasyondaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirim sürecine girmesiyle bankalar da bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını düşürmeye başlamıştı.

Analistler, faiz oranlarındaki gerilemenin devam etmesinin beklendiğini belirterek, kamu bankalarından sonra özel bankaların da faizlerde düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredi pazarının daha da büyüyeceğini ifade etti.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Koray 09 Ağustos 2019 21:26

  Haydan dönemde kim neyine güveniyor da böyje borç altına giriyor Ülkede hiç bir üretim yapmamış İhale komusyoncuları ile arsalara imar ve diğer statüler verenler, vakıf yöneticileri falan kısa sürede sıfırdan Türkiye’nin en zengini oldular. Tarım ve Sanayi alanında uzun yıllardır üretim yapanlar ise sürünüyor Bütün mesele burda.. Yola devam ...

 • Hepsi yanlış09 Ağustos 2019 17:11

  Krediye müracaat edenlerin çoğu dairesini satamamış etrafa borcu olan mütahitler ailelerine satış yapıp durumu nu rahatlatmaya çaluşıyorlar...

 • öneri güleni09 Ağustos 2019 15:58

  kredi oranları düştü.😂 bunu duyan konut fiyatları da yarı yarıya artttı . 😁😁😁 bu durmdan da vatandaş çok mutlu oldu 😎

 • Kaçan Grup09 Ağustos 2019 15:56

  dikkat edin konut kredisi alıp parayı tolara yatırmasınlar, tolar patlar sonra

 • Doktor 09 Ağustos 2019 16:53

  Hey kaçak grup yine ortalarda endamını mı gösteriyorsun? Teşhircilik bir hastalıktır unutma.

 • :)09 Ağustos 2019 15:54

  bu seferde faiz indirimi eskisi gibi konut alımlarına, tarla alımlarına, araç alımlarına gidecek... iyi güzel amma, ya eskisi gibi ibre dönerse ? aynı biçimde betona, araca getirisi olmayan yerlere gidenyatırımlar ne oılacak ? dış borç hala 400 milyar usd.... değişen bişi yok. bu borç duruma göre elde kasada nakit olmalı yada taksitleri karşılayacak gelir unsurlarına dönemli bu para...