E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKongre'den Trump'a Türkiye'ye yaptırım çağrısı---

Kongre'den Trump'a Türkiye'ye yaptırım çağrısı

Kongre'den Trump'a Türkiye'ye yaptırım çağrısı
28 Ağustos 2019 - 06:01 www.borsagundem.com

S-400'lerin ikinci bataryasının sevkiyatının başlamasıyla ABD Kongresi'nden Trump'a "Türkiye'ye yaptırım uygula" çağrıları hız kazandı

Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sisteminin ikinci parti teslimatının başladığını açıklamasına ABD Kongresi’nden tepki geldi. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu, Twitter hesabından bir açıklama yayınladı ve Türkiye’ye yaptırım çağrısında bulundu.

Dışişleri Komisyonu Twitter mesajında Hurriyet Daily News’un konuyla ilgili haberini paylaştı ve Başkan Trump’ı Türkiye’ye yaptırım uygulamaya çağırdı.

Açıklamada, “Başkan Trump, Türkiye’ye ABD kanunlarının gerektirdiği şekilde S-400 hava savunma sistemi aldığı için yaptırım uygulamalısınız. Türkiye’nin çıkarlarına en iyi hitap edecek olan ortaklık Kremlin’le yaptığı değil ABD’yle yapacağı ortaklıktır” ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı S-400'lerin ikinci tur teslimatıyla ilgili bugün şu açıklamayı yapmıştı:

“Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmış, sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci batarya malzemelerinin intikali 12-25 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlanmıştı. Bu kapsamda S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin ikinci batarya malzemelerinin Mürted Hava Meydanı/Ankara’ya intikaline bugün itibariyle başlandı. İntikal faaliyeti takriben bir ay sürecektir."

Ankara’nın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması ABD’yle arasındaki siyasi gerilimin büyümesine neden oluyor. Türkiye’ye yaptırım uygulanması gerektiği görüşü Kongre’de sık sık dile getiriliyor.

Amerika, Türkiye’nin bu hamleyi hayata geçirerek S-400 teslimatının başlamasının ardından Ankara’ya yaptığı Patriot füze savunma sistemi satın alması teklifini de geri çekmişti.

Ayrıca ABD Türkiye’yi F-35 savaş uçaklarının ortak üretimi ve satışı programından çıkartmış, Türk pilotların F-35 savaş uçağı eğitimlerine de son vermişti.

Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı bir açıklamada, "Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması söz konusu değildir. Bugüne kadar 1,4 milyar dolar ödeme yapmıştır. Türkiye'de üretimler devam ediyor" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ise Türkiye'nin güvenliği için bu sistemi aldıklarını belirtmiş ve “F-35 vermiyor musunuz? Biz o konuda da yine tedbirlerimizi alırız, başka yerlere döneriz” demişti.

Trump yönetimi, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçaklarının gizli teknik özelliklerinin Rusya'nın eline geçme ihtimali nedeniyle Türkiye’nin bu sistemi almasına karşı çıkıyor.

Kongre üyeleri, 2017 tarihli CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) kapsamında Türkiye’ye Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi aldığı gerekçesiyle yaptırım uygulanması gerektiğini dile getiriyor.

CAATSA, Rusya Federasyonu’nun savunma ya da istihbarat sektörleriyle ya da bunlar adına çalışan kurum ve kişilerle önemli düzeyde alışverişte bulunan kişi ve kurumlara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Trump ise Türkiye’ye bu bağlamda ne zaman yaptırım uygulanacağı sorulduğunda ‘‘Türkiye’yle ilgili duruma bakıyoruz. Türkiye’yi suçlamıyorum çünkü, bir felaket olan Obama dönemine kadar dayanan çok sebep var’’ diye konuşmuştu. (amerikaninsesi.com)

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ...28 Ağustos 2019 10:08

  bunlara açıkça resti çekeceksin başkan seninleyiz

 • kamil28 Ağustos 2019 09:48

  adam dünyayı parmağında oynatıyor, istediğine istediğini yaptırıyor. yapmayanı harcıyor... daha ne sanmasını bekliyorsunuz...

 • BİR DOST28 Ağustos 2019 11:18

  Turump'tan bahsediyorsun sanırım bladerim, Araplar dışında daha dediğini yaptırdığı ülke olmadı, tersine yaptırmak istediğinin tam tersi gelişmeler oldu-olacak.

 • Eskici28 Ağustos 2019 08:56

  Zaten yaptirimdayiz dis gucler yuzunde ekonomi iyi degil

 • Mesut Şener28 Ağustos 2019 08:14

  yaptırım maptırım gelirse uçağı da ruslardan alırız sanırım.abd ile müttefik felan olmuyor yani boş işler okyonus ötesinden , yani Rusya binlerce yıldır komşumuz adamlar su-57 leri verelimmi vermeyelim mi düşünmüyorlar bile alın diyorlar yeterki isteyin diyorlar.ticaret turizm inşaat rusya ile oluyor yani okyonus ötesinden bu işler zor.Türkiye Rusya ile iyi bir dostluk diyalog yakaladı eskiden kominizm korkusu ilişkiler çok zayıftı yani Putin adamın dibi derler.Karşılıklı dostluk , karşılıklı çıkarlar korunmalı , dürüst olacağız , bize verilen değer kadar bizde değer vermek zorundayız.

 • fatih istanbul28 Ağustos 2019 08:08

  KENDİNİZİ  NE SANIYORSUNUZ  AMERİKANIN  HAYDUTLARI  SİZLER  ÖNCE DEVLET  GİBİ  DEVLET  OLUN  YAHUDİNİN  İSRAİLİN SÖMÜRGESİ OLMAYIN  İSRAİLİN  İTİ  PUŞLARI