E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriKoç'un büyük yatırımı devreye giriyor---

Koç'un büyük yatırımı devreye giriyor

Koç'un büyük yatırımı devreye giriyor
15 Ağustos 2014 - 10:54 www.borsagundem.com

Koç Holding CEO'su Durak, Tüpraş Fuel Oil Dönüşüm Projesi Kasım'da tamamlanıp devreye gireceğini belirtti

Koç Holding, 2014 yılının ilk yarısında konsolide bazda toplam 32,2 milyar TL gelir elde ederken, 1,6 milyar TL vergi öncesi kâr ve 1,4 milyar TL ana ortaklığa ait net dönem kârı gerçekleştirdi. Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “Koç Topluluğu olarak, kurulduğumuz 
günden bu yana yatırımlarımızı uzun vadeli bakış açısı ile gerçekleştirirken, ülkemiz için sürdürülebilir değer yaratmayı hedeflemekteyiz. 2014 yılının ilk yarısında yaşanan dalgalı ekonomik ortama ve jeopolitik risklere karşın, tarihimizin en büyük yatırımlarını sürdürmeye kararlılık ve azimle devam ettik. Yakın coğrafyamız ve dünya için huzur ve barış ortamının sağlanmasını yürekten diliyoruz. Bu vesileyle ülkemizin geleceğine yatırım yaparken katma değer yaratmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek isterim” dedi. 
Koç Holding’in 2014 ilk yarı finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Türkiye ekonomisinde yerel seçimler sonrasında, yurtdışında artan risk iştahının da katkısıyla, ilk çeyreğe göre daha olumlu bir faaliyet ortamının görüldüğünü belirtti. Turgay Durak, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında tüketici ve yatırımcı güvenindeki artış ile faizlerdeki düşüşe dikkat çekerken şöyle devam etti: 
“Avrupa’da toparlanma yavaş da olsa devam ediyor. Bu durum Türkiye’nin ihracatına da olumlu etki yapmayı sürdürüyor. 
2014 ilk yarısı itibariyle bankacılık sektöründe büyüme trendi devam etti. 
Otomotivde ise otomobil fiyatlarındaki artış, ÖTV zammı, taşıt kredilerine getirilen sınırlamalar ve seçim öncesinde düşük seyreden tüketici güveni gibi faktörler sonucunda yılın ilk yarısında beklendiği şekilde daralma gördük. Ancak ihracatın aratarak sürüyor olması tüm sektöre can simidi oldu. Beyaz eşya pazarı ise ikinci çeyrekte toparlanarak geçen yıla paralel seyretti ve böylece ilk yarıdaki daralma azaldı. Benzer şekilde beyaz eşya pazarında da ihracattaki artış Avrupa’daki olumlu seyrin etkisiyle devam etti. 
Kurlardaki artışa bağlı yükselen petrol ürünü fiyatları ise 2014 yılının ilk yarısında talepteki büyümeyi sınırlandırdı.”

Tarihimizin en büyük organik yatırımlarını gerçekleştiriyor, Ar-Ge’ye önem veriyoruz

Koç Topluluğu’nun tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçtiğini vurgulayan Turgay Durak, 2014 yılının ilk yarısında önemli yatırımların açılışlarını gerçekleştirdiklerini, yılın geri kalan döneminde ise planlanan yatırımların tamamlanacağını vurguladı. 
Koç Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak 2012 – 2013 yıllarında toplam 11,1 milyar TL kombine yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatırken, Ar-Ge’ye verdikleri öneme dikkat çekti ve aynı dönemde gerçekleştirdikleri Ar-Ge yatırımlarının 1,25 milyar TL seviyelerinde 
olduğunu vurguladı. 
2014 yılının ilk yarısında Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nın ve TürkTraktör Sakarya Erenler Fabrikası’nın açılışlarını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Turgay Durak, “2014 yılının ilk 
yarısında gerçekleşen kombine yatırımlarımız bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 artış kaydederek 2,8 milyar TL’ye yükseldi. Her yatırımımız ülkemize sağladığı katkının yanı sıra, sahip olduğu başarı hikâyesi ile bizleri gururlandırıyor. Yılın geri kalan döneminde de yatırımlarımıza aynı kararlılıkla devam edeceğiz” dedi. 
Turgay Durak, devam eden yatırımlara ilişkin şunları söyledi: “Ne mutlu ki, ülkemiz ekonomisine sağlayacağı önemli katma değerin yanı sıra devreye alınması ile cari açığa da yıllık yaklaşık 1 Milyar Dolar pozitif katkı sağlaması öngörülen, ayrıca Tüpraş İzmit Rafinerisi’ni dünyanın en gelişmiş rafinerilerinden biri haline getirecek olan 2,7 Milyar Dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nde son dönemece girildi. 2014 yılının ilk yarısı itibariyle yatırım tutarı 2,4 milyar Dolar seviyelerine ulaşan projenin yüzde %96,61’i tamamlandı. Kasım 2014 
tarihinde tamamlanarak 3,5 milyon tonu beyaz ürün olmak üzere yılda 4,2 milyon ton ürün üretecek olan proje sayesinde, Tüpraş rafinerileri tam kapasite çalışabilecek ve Türkiye'nin büyük oranda ithalatla karşıladığı dizel ihtiyacının önemli kısmı (2,9 milyon ton) da yerli 
üretimle karşılanabilecek. Yine geçtiğimiz aylarda açılışını gerçekleştirdiğimiz Tüpraş Ar-Ge Merkezi de enerji ve akaryakıt sektörlerine ait ilk ve tek Ar-Ge merkezi olarak çalışmalarına başladı. Öte yandan, Ar-Ge yatırımları ile dikkat çeken Ford Otosan, İnönü Motor Test Merkezi’ni geçtiğimiz ay hizmete açtı. Türkiye'de bir ilk olarak 13 litre üzeri motor testleri de yapabilen tesis, global Ford Motor Company’e de hizmet verecek. Ford Otosan’ın yeni Ar-Ge merkezi inşaası ise planlanan şekilde sürüyor. 
Tofaş’ın Bursa fabrikasından çıkacak Doblo’ların 2014 sonundan itibaren ABD’ye ihraç edilmesini heyecanla bekliyoruz. Doblo ABD projesi kapsamında 2014 – 2021 yıllarında yaklaşık 175 bin aracın ihracatı öngörülüyor. 
Öte yandan portföy yapımızı yenileme ve çeşitlendirme çalışmalarımız kapsamında Tat Gıda’da yılın ilk yarısında önemli değişiklikler oldu. Maret şirket bünyesinden ayrılırken  Tat Gıda, Harranova Besi ve Tarım ve Tarım Ürünleri’nde sahip olduğu hisselerin satışını gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde ise önemli bir satın alma gerçekleştirerek Türkiye’nin önde gelen süt ve peynir markalarından Moova Tat Ailesi’ne katıldı”. 

Sporda işbirlikleri ile fark yaratıyoruz

Yılın ilk yarısındaki bir diğer önemli gelişmenin ise spor alanındaki işbirlikleri olduğunu vurgulayan Turgay Durak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Koç Holding olarak Türkiye’nin olimpiyat yolculuğu sürecindeki çalışmalarına destek vermek amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) 3 yıl süresince ana sponsorluğunu 
üstlendik. TMOK ile el ele vererek Türkiye’deki Olimpik ruhun gelişmesine ve uluslararası arenada gerçekleştirilecek çalışmalara katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Diğer yandan, Arçelik A.Ş.’nin uluslararası markası Beko da geçtiğimiz günlerde FC Barcelona ile büyük bir sponsorluk anlaşmasına imza attı. Beko logosu 4 yıl boyunca FC Barcelona’nın yeni formasının sol kolunda ve antrenman kitlerinin üzerinde yer alacak.” 
İhracatın yıldızları Koç Topluluğu’ndan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlediği İhracat Şampiyonları töreninde 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10’un 4’ünün Koç Topluluğu Şirketleri’nden oluştuğunu hatırlatan Turgay Durak, “Türkiye’nin ihracat şampiyonu Tüpraş, 2’nci Ford Otosan, 5’inci Tofaş, 6’ncı ise Arçelik oldu” diye konuştu. Türkiye’nin toplam 
ihracatının yüzde 10’unu Koç Topluluğu’nun sağladığını vurgulayan Turgay Durak şöyle konuştu: “Ülkemizin ihracat liderleri listesinde dört şirketimizin ilk 10’da yer alması ve her yıl başarılarını korumaları bizleri gururlandırıyor. Koç Topluluğu Şirketleri, ihracat odaklı yeni projeler geliştirerek, yeni pazarlar yaratarak ve yeni yatırımlar yaparak, uluslararası faaliyetlerini sürekli daha da geliştiriyorlar. Katma değer yaratan, ihracata yönelik her türlü 
faaliyetin ülkemizin cari açık sorununa önemli bir cevap olduğuna inanıyoruz. Biz de Topluluk olarak yatırımlarımızı cari açığı azaltacak yönde ele almaya çalışıyoruz.”

Vehbi Koç Vakfı 45 yılı geride bıraktı 

Koç Topluluğu’nun sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarını da başarıyla sürdürmeye devam ettiğine dikkat çeken Turgay Durak şöyle devam etti:
“Bu alandaki gururumuz, Türkiye’nin ilk özel vakfı olan Vehbi Koç Vakfı 45 yılı geride bıraktı. Hayırseverliği kurumsallaştırarak, vakıfçılık anlayışına yeni bir soluk getiren merhum Vehbi Koç’un 21 yıl süren çalışmaları nihayetinde kurduğu çok önemli eseri Vehbi Koç Vakfı’nın, daha uzun yıllar toplumumuza faydalı projeleri hayata geçirmeye devam edeceğine gönülden inanıyorum. Eğitim, sağlık ve kültür alanında birbirinden başarılı projelere imza atan Vehbi Koç Vakfı, ülkemizin kalkınmasına destek olurken, en iyi örnekleri yaratabilmek ve toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretebilmek amacıyla önemli çalışmalar yürütüyor.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 32,00
En Yüksek: 32,74
En Düşük: 30,80
Değişim 1,46 %
FK: 6,79
PD / DD: 1,47
İşlem Hacmi 612.203.581
Toplam Adet: 18.915.611
Ağırlıklı Ort.: 31,80
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)