E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKlimada sıra var---

Klimada sıra var

Klimada sıra var
01 Ağustos 2021 - 09:30 www.borsagundem.com

Yaz sıcağı klimada talep yoğunluğuna neden olurken, teslimat bekleme sürelerinin uzadığı ifade ediliyor

İklimlendirme Soğutma Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayk Serdar Didonyan, klimada teslimat sürelerinin uzamasına ilişkin, klima komponentleri de dahil birçok ürünün lojistik sorunlar nedeniyle beklenen tarihte giriş yapamadığını açıkladı. Gecikmeli konteyner tedarikinin klima üretiminde de aksamalara neden olduğunu belirten Didonyan, “Pandemi koşullarında artan lojistik maliyetleri sektörü de etkiledi. Bununla birlikte yaz aylarının sıcak seyretmesi nedeniyle talep yoğunluğu yaşanıyor. Teslimat bekleme sürelerini kısaltma açısından, yaz mevsimi gelmeden klima taleplerinin yapılması yığılmaları azaltma konusunda faydalı olacaktır” diye konuştu.

Teşvik edici indirim
Türkiye’de iklimlendirme sektörü açısından yüksek potansiyel olduğunu ifade eden Didonyan, şöyle konuştu: “Yüksek vergiler tüketicinin iklimlendirme ürünlerini satın alma aşamasında kararlarından imtina etmesine yol açabiliyor. Oysa pek çok gelişmiş ülkede olduğu gibi karbon ayak izini de küçültmek amacıyla enerji verimliliği yüksek ürünlerde teşvik edici vergi indirimlerinin sağlanması hem pazarı canlandıracak hem de çevre adına önemli adımlar atılmasını sağlayacaktır.”

‘Birkaç günde teslim edilir’
Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği ve sıcaklık rekorları kırıldığı bugünlerde kapalı alanlarda klima kullanımı artıyor. Tüketiciler de klimalara ilgi gösteriyor. Görüştüğümüz klima satışı yapan bayiler birkaç gün içinde istenilen klimaların kurulumunun yapılacağını belirtiyor ve stoklarında klima olduğunu dile getiriyor. Klimalar odaların metrekaresine göre seçiliyor.
(Aylin Rana Aydın /Milliyet)

Yüksek sıcaklık uyarısı

Virüs klimadan yayılır mı? Ateş Kara açıkladı

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • azılı solcu01 Ağustos 2021 13:57

    devletimizin klimacıların daha çok kazanması için vergi indirimi ve yatırım teşvik parası dahil her türlü desteklemeli,klimacıların mağdur olmasının önüne geçilmelidir.türkiyede klimacılar hep hor görülmüş ve ayrımcılık yapılmıştır.bunun önüne geçilmesinin zamanı gelmiştir.

  • Bir yorum01 Ağustos 2021 11:18

    Asgari ücretlinin sigortasını da devlet yatırsın 2 aylık ta devlet ödesin!  Siz cebinizi doldurup ağlamaya devam edin malı çok şerefi olmayan zengin züppeler. 

  • Murat01 Ağustos 2021 10:18

    Zaten klimada sıra varsa, teşvik edici vergi indirimine ne gerek var...altinizi da devlet bağlasın bari