E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKKTC lideri Tatar'dan Anastasiadis’e sert yanıt---

KKTC lideri Tatar'dan Anastasiadis’e sert yanıt

KKTC lideri Tatar'dan Anastasiadis’e sert yanıt
02 Ocak 2021 - 19:59 www.borsagundem.com

KKTC Cumurbaşkanı Tatar, Rum Lideri Anastasiadis'in "iki devletli çözümün mümkün olmayacağı" açıklamasına verdiği yanıtta, müzakere süreçlerinin başarısız olmasının nedeni "halen devam etmekte olan Rum-Yunan zihniyetidir" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum Lideri Nikos Anastasiadis’in "Ada'da iki devletli çözümün mümkün olmayacağı" açıklamalarına cevap verdi. KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Anastasiadis'e çağrıda bulunarak, " Anastasiadis'e çağrım, gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşmaması ve diyalog çağrılarımıza olumlu yanıt vermesidir" dedi.

"ANASTASİADİS ÇÖZÜMÜN GERÇEKÇİ OLDUĞUNU BİLİYOR"

Rum Ortodoks Kilisesi  Başpiskoposu II. Hrisostomos'un ‘Anastasiadis iki devletli çözüm istedi’ açıklamasından sonra Güney Kıbrıs'ta konu ile ilgili  tartışmalara dikkat çeken KKTC lideri Tatar, "Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis  2021 yılında yaptığı ilk açıklamada "Federasyondan başka bir çözüm şeklini görüşmem, Crans Montana'da savunduklarıma bağlıyım" derken iki devletli çözüm şeklini BM Genel Sekreteri'nin eski Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin kurguladığını ileri sürerek, sorumluluğu ona yüklemeye çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre, gerçekte ise Rum Lideri Anastasiadis'in iki devletli çözümün gerçekçi bir çözüm olduğuna inandığının bilindiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, “Kıbrıs konusuyla ilgili faktörler de bunu biliyor.  Türkiye Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinde de bunu  dile getirdiği bizzat Sayın Çavuşoğlu tarafından da açıklanmıştı” dedi.

"ANASTASİADİS, BASKI ALTINDA KALIYOR"

Tatar, Anastasiadis’in  Rum Ortodoks Kilisesi, AKEL, ELAM ve diğer unsurların büyük baskısı altında kalarak eski politikalara geri dönmek zorunda kaldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Burada bir kez daha belirtmek gerekir ki Kıbrıs Türk halkı ile Rum halkının eşit kurucu ortaklığında  kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nin  "Enosise sıçrama tahtası" ve "ara hedef" olarak  niteleyen Başpiskopos Makarios ile Rum-Yunan liderliğiydi.  Bu hedefe yönelik olarak Akritas Planı hazırlanırken, Rum gizli örgütlenmesi ve silahlanması da sürüyordu.  Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası da  Rum liderliği tarafından ayaklar altında çiğnenirken, Anayasada Kıbrıs Türk halkına sağlanan haklar da yok edilmek isteniyordu.

"15 TEMMUZ DARBESİNİN HEDEFİ KIBRIS'I YUNANİSTAN'A İLHAK ETMEKTİ"

Tatar, Kıbrıs'ta Yunanistan'ın gerçekleştirdiği askeri darbe sonrası Rumların Kıbrıslı Türklere yönelik katliamların unutulmadığını ifade ederek, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: 

Enosis hedefli olarak başlatılan Kanlı Noel saldırılarında  neler yaşandığını da çok iyi hatırlıyoruz.  Halkımızın direnişi ve Türkiye'nin müdahalesi olmasaydı Kıbrıs'ta ikinci Girit faciası yaşanacaktı. 

Yunan Cuntası tarafından organize edilen  15 Temmuz darbesinin de  hedefi Kıbrıs'ı Yunanistan'a  ilhak etmekti.  Türkiye 20 Temmuz Barış Harekatı'nı  gerçekleştirmeseydi  Kıbrıs Türk halkı soykırımdan geçirilip, katliam çukurlarına gömülecekti.

Bu arada Yunanistan eski Başbakanı Kostas Simitis'in de Güney Kıbrıs'ın  tek yanlı ve haksız bir şekilde AB üyesi yapılmasından sonra yaptığı açıklamayı da hatırlatmak gerekir. Simitis aynen şöyle demişti;  "Kıbrıs'ın AB üyeliğiyle Enosis gerçekleşti."

"BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANMASININ ANA NEDENİ RUM - YUNAN ZİHNİYETİDİR"

Kıbrıs'ın gerçekleri,  yaşananlar ve Rum-Yunan zihniyeti ortadadır. Hala daha devam etmekte olan bu zihniyete göre; Kıbrıs Elen adasıdır, Kıbrıs Türk halkı azınlıktır, siyasi eşitlik ile devlet yönetiminde   öz hakkına sahip değildir. Yine bu zihniyete göre Kıbrıs'ın ve doğal kaynaklarının tek sahibi ve hakimi Rumlardır. 1968 yılından bu yana devam eden müzakere süreçlerinin  başarısızlıkla sonuçlanmasının ana nedeni de halen devam etmekte olan Rum-Yunan zihniyetidir. Özellikle Crans Montana da federasyona dayalı çözüm şeklinin çöktüğü  ve Rum tarafının adil bir anlaşma istemediği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM DİYORUZ..."

Tüm bu nedenlerle, Türkiye'nin desteğiyle de  egemen iki devlete dayalı çözüm şeklini gündeme getirdik. Devletimizin varlığı, halkımızın egemenliği, özgürlüğü  ve güvende yaşaması için egemen iki devletli çözüm diyoruz. 

Bu yolda da yürümeye devam edeceğiz.  Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'e çağrım, gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşmaması ve diyalog çağrılarımıza olumlu yanıt vermesidir. Dileğim ve temennim 2021 yılında egemen iki devletli çözüm şekline ulaşmamızdır.” 

Kurtulmuş: Vatikan bile bu kadar tepki göstermedi

 

Erdoğan'dan Kömürhan Köprüsü açılışı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Berber Bekri 03 Ocak 2021 17:30

  Sayın tatar Eyyyy Anastasiyadis diye kur cümleleri ver coşkuyu parayı betona asfalta yatır ekonomi kötüleşirse dolar lobisi dış güçler dersin Haydi KKTC ileri durmak yok yola devam...

 • pazarci02 Ocak 2021 23:28

  yaaav bagla TC ye gec.TC nin kibris bolgesi bitti .neyi kafanizi yoruyonuz

 • ZEYREK ZEMHERİ03 Ocak 2021 16:51

  Senin gibi hainler sırf rant için ülkeyi pazarlamak ve hatta bölmek için elinizden geleni yaparsınız.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU02 Ocak 2021 20:26

  Kuzey Kıbrıs ın REİSİ bu kişi. Mustafa Akıncı ise kıbrıs ın chp ve hdp ve iyi partilisi.

 • Nedim03 Ocak 2021 13:23

  Aynısı ile doğru; abuk subuk konuşup dışarıaki it ile uğraşırken bir de  hiç olmadık  yerden çıkıp parazit yapan bu alçaklar Türkiye yi dışarı da mahcup etmek için  her tür alçaklığı mubah görüyorlar!

 • F.kerim02 Ocak 2021 20:39

  Yav boş boş konuşma