E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKiracı anlaşmazlığını ‘arabulucu’ bir ayda çözecek---

Kiracı anlaşmazlığını ‘arabulucu’ bir ayda çözecek

Kiracı anlaşmazlığını ‘arabulucu’  bir ayda çözecek
03 Haziran 2022 - 12:32 www.borsagundem.com

Kira ihtilaflarında dava şartı haline getirilmesi planlanan arabuluculukla, uyuşmazlıklar en fazla bir ayda çözüme kavuşturulacak.


Türkiye genelinde işçi-işveren, tüketici ve ticari uyuşmazlıklarda başarıyla uygulanan arabuluculuğun kapsamı genişletilecek.

Uyuşmazlıkların kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan arabuluculuk, kira uyuşmazlıklarında da uygulanacak.

Arabuluculuk dava şartı haline getirilecek

Adalet Bakanlığının teknik çalışmalarını yürüttüğü kanun değişikliğinin TBMM'de yasalaşmasıyla, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dava şartı haline getirilecek.

Kiraların ödenmemesi ya da tespitine ilişkin uyuşmazlıklarda taraflar dava açmadan önce arabulucuya başvuracak.

Anlaşma sağlanamazsa dava açılabilecek

Müracaatlar, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarına ücretsiz yapılacak. Başvurularda, yargı gideri, harç, tanık, bilirkişi ücreti gibi bir ödeme yapma zorunluluğu da bulunmayacak.

Arabuluculuk görüşmeleri 3 hafta içerisinde tamamlanacak. Zorunlu durumlarda arabulucu tarafından bu süre en fazla 1 hafta daha uzatılabilecek. Böylece kira uyuşmazlıklarında uzun yıllar süren mahkeme süreçleri sona erdirilecek.

Görüşmeler sonrasında anlaşma sağlanamaması halinde ise dava açılabilecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Eğitim Dairesi Başkanlığı Yozgat Cemil Çiçek Personel Eğitim Merkezinin açılışında, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarını artırmanın gerekliliğine inandıklarını söylemişti.

Bakan Bozdağ, "Kira ihtilaflarının tamamını arabulucuya gönderme konusunda kararlıyız. Bu noktada çalışmalarımızı devam ettirdiğimizi ifade etmek isterim. Hazırlıklar bittiğinde bu hazırlıklar Mecliste değerlendirilecek ve Meclisimizin kabulü halinde yasalaşacaktır." diye konuşmuştu.

Bugüne kadar isteğe bağlı arabuluculuğun yanı sıra dava şartı haline getirilen işçi-işveren, tüketici ve ticari arabuluculuk kapsamında 2 milyon 905 bin 681 dosyanın görüşmeleri tamamlandı.

Bu uyuşmazlıklardan 2 milyon 15 bin 846'sında taraflar anlaştı, 889 bin 835 dosyada ise anlaşma sağlanamadı. Böylece arabuluculukta anlaşma oranı yüzde 69 oldu.

Haziran ayı kira zam oranı belli oldu

 

Kira anlaşmazlıklarına yeni çözüm

 

Arabuluculukta 2022 ücret tarifesi belli oldu

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.03 Haziran 2022 14:18

    BELEDİYELER ACİLEN SOSYAL KONUTLAR ÜRETİP/ÜRETTIRİP DÜŞÜK GELİRLİLERE EMLAKÇI KOMİSYONU ALMADAN,KEFİL ŞARTI ARAMADAN BIR KİRA TUTARINDA DEPOZİTLE KİRAYA VERMEDİKÇE KONUT/BARINNA SORUNU ÇÖZÜLMEZ ÖRNEĞİN İZMİRDE HER İLÇENİN BELEDIYESİ HER ILCEDE BAŞLANGIÇ OLARAK BIR YIL IÇINDE TAMAMLANMAK ÜZERE 5000 ER ADET SOSYAL KONUT YAPIMI İÇİN İHALE AÇARAK VATANDAŞLARIMIZIN KİRALIK KONUT SORUNUNU HER İLÇEDE ÇÖZMELİDİR KONUT SAYISI FAZLA GELİRSE KIRALIK KONUT TALEP EDEN ORTA GELİRLILERE DE KİRAYA VERMELIDİR YETMEZ ISE ERTESI YIL 5000 ER KONUT DAHA YAPILMALIDIR