E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKira artışında yüzde 25 sınırı! Resmi Gazete'de yayımlandı---

Kira artışında yüzde 25 sınırı! Resmi Gazete'de yayımlandı

Kira artışında yüzde 25 sınırı! Resmi Gazete'de yayımlandı
11 Haziran 2022 - 07:52 www.borsagundem.com

Konut kiralarındaki artışı yüzde 25 ile sınırlayan yasa Resmi Gazete'de yayımlandı. Borçlar Kanunu'na geçici olarak eklenen madde, 1 Temmuz 2023'e kadar geçerli olacak.

Konut kiralarındaki fahiş artışları önlemeye ilişkin yasa, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında geçerli olacak yasa, bu tarihler arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalarda, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçmemek koşuluyla geçerli olacak.

Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde 25'in altında kalması halinde düşük oran geçerli olacak.

Bu kural, 1 yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz sayılacak.

Kira artışına sınır getiren önerge TBMM'de kabul edildi

 

Kira artışına yüzde 25 sınırı

 

Kira düzenlemesi ev sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kiraci11 Haziran 2022 17:22

  yakinda sokakda yatacaz Allah sonumuzu Hayir etsin

 • xyz11 Haziran 2022 15:44

  Resmi Gazetede yayınlaması ile kiralar düşecekse işimiz var. Bu millete Allah sabır versin.

 • KILIÇ11 Haziran 2022 12:48

  amaç kiracıyı korumakmı anlamış degilim ekmege bile yüzde 100 yapılmış ise kiracı nasıl yaşasın.devlet kendi halkına dogru olmak zorunda ama yalandolan olunca halkın devetine olan güveni kalmıyor her şeye zam kiracıya gelince kanun çıkart yemezler bu oyunları.

 • E.g.11 Haziran 2022 10:41

  KENTSEL DÖNÜSÜM NEDENİ İLE BİNALAR YIKILIYOR MÜLKSAHİPLERİNE 48 AY KIRA YARDIMI YAPILIYOR KİRALIK KONUT ARZI OLMADIĞINDAN TAŞINMAK ZORUNDA KALAN/BIRAKILAN KİRACILARI İSE AŞIRI MAĞDUR EDİYOR BU GÜNE KADAR KAÇ KİRACI TAŞINMA YARDIMI ALDI? TAŞINMA YARDIMI YETERLİ OLUYOR MU AYNI FİYATA KİRALIK KONUT BULUNUNUYOR MU? ATILIYORLAR KİRACILARA SOKAĞA MEVLAM KAYIRA MİSALİ DAVRANILIYOR BELEDIYELER DÜŞÜK GELİRLİLERE KIRAYA VERMEK İÇİN DERHAL SOSYAL KONUT YAPMAYA BAŞLAMALIDIR SOSYAL KONUT YAPMAYIP KIRALIK KONUT ARZI YARATMAYAN BELEDİYE BAŞKANLARI GÖREVDEN ALINMALI BIR DAHA SEÇİMLERE KATILMALARI ENGELLENMELİDIR BELEDİYE MECLİSİ ÜYELERİ DAHİL

 • VERİ11 Haziran 2022 12:30

  sürekli aynı şeyleri saçmalayıp duruyorsun

 • DOĞRU11 Haziran 2022 09:36

  izmirde kiralar 5000 tl olmuş bu saatten sonra yüzde yüzde 25 olsa ne olacak ,10 milyon göçmen gitmediği sürece bu konut krizi dahada artacak...