E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKimlik, ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat---

Kimlik, ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat

Kimlik, ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat
21 Mart 2018 - 13:33 www.borsagundem.com

Pasaport ve ehliyet işlemlerinin Nüfus Müdürlükleri'nden verilecek olması nedeniyle yoğunluğa karşı uyarı yapıldı

E-Nüfus Sendikası Genel Başkan Ali Kart, Türkiye genelinde 9 bin 700 personeli bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren çipli kimliklerin yanı sıra ehliyet ve pasaport vermeye başlayacağını, ancak yetersiz altyapı ve iş yükü nedeniyle büyük sorun yaşanacağını söyledi. Kart, ilk bakışta tek elden işlem yapma kolaylığı gibi görülse de mevcut durumda vatandaşların saatlerce sıra bekleyeceği uyarısında bulundu. Çözümün ise en az 5 bin yeni personel ataması olduğunu söyledi.

Bugüne kadar yaklaşık 20 milyon çipli yeni kimlik kartı dağıtan nüfus çalışanlarının, ehliyet ve pasaport devri ile birlikte yetersiz personel ve altyapı nedeniyle tıkanma yaşayacağını belirten E-Nüfus Sendikası Genel Başkan Ali Kart, aylar öncesinden nüfus müdürlüklerine uyarılarda bulunmalarına karşın çözüm üretilmediğini kaydetti.

2 NİSAN TARİHİNDE DEVREDİLİYOR

2 Nisan’da pasaport ve ehliyet işlemlerinin nüfus müdürlüklerine devredileceğini ifade eden Başkan Kart, "Sendika olarak aylar öncesinden nüfus müdürlüklerinin personel ve fiziki altyapı eksikliklerine dikkat çekmemize rağmen, henüz eksikler tamamlanmadan devir işlemi gerçekleşiyor. Kamuoyunun bildiği üzere normal iş ve işlemlerimizin yanında, çipli kimliğe geçilmesiyle nüfus müdürlüklerimizde yoğunluk devam etmektedir.

"SAATLERCE SIRA BEKLENECEK"

Bunun yanına şimdi de pasaport ve ehliyet işlemleri ekleniyor, ilk bakışta vatandaşa tek elden işlem yapma kolaylığı gibi görülse de saatlerce sıra beklenerek yapılacak işlemden olumlu bir geri bildirim alınamayacağı aşik?rdır. Vatandaşın mutlu olması bir yana, şikayetler de artacaktır. Emniyet müdürlüklerinde görev yapan 5 bin personelin sahada görevlendirmesi amacıyla düşünülen bu devir işleminin, personel ataması yapmadan nüfus müdürlüklerine devredilmesi, yoğunluğumuzu hat safhaya çıkaracaktır" dedi.

"ÇÖZÜM 5 BİN PERSONEL ATAMASI"

Kart, nüfus müdürlüklerindeki personelin iş yükünün altından kalkabilmesi için 5 bin yeni personel atanmasının şart olduğunu ifade ederek, "Bizler, yaşanabilecek problemler öncesi ’testi kırılmadan’ uyarı görevimizi yapmak istiyoruz. Nüfus personellerimiz verilen her görevi özveri ile yerine getirmektedir. Ancak geldiğimiz noktada üzerimizdeki yükün ağırlığı taşıyamayacağımız boyuta gelmiştir. Nüfus personeli eksikliğinin en az 5 bin yeni personel atanması, bazı ilçe nüfus müdürlüklerimizin konumu nedeniyle güvenlik sorunlarının giderilmesini ve işlem yapacağımız cihazların daha kaliteli haline getirilmesini bekliyoruz. Bu eksiklerin giderilemediği durumda, ehliyet ve pasaport işlemlerinin nüfus müdürlüklerine devrinin ertelenip, öncelikle bir pilot bölgede uygulamaya konularak daha sağlıklı bir geçiş sürecinin işletilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • mahir21 Mart 2018 18:46

    hükümet özelleştirilsin. yönetemeyen problem çözemeyen ama vergi arttırmaktan geri kalmayanlar. yazık yazık.

  • VATANDAŞ21 Mart 2018 16:22

    sanki şimdi hızlılar da, randevu alındığı halde vatandaşın burnundan getiriyorlar.. devlet memuru sıfatı tam da nüfus müdürlükleri için geçerli bir sıfat, bu gün git yarın gel, ataşehir nüfus müdürlüğünde başka bir işlem için gitmiştim 2.5 saat bekledikten sbonra nihayet sıra geldiğinde, hazır gelmişken kimlik kartı da alayım dedim, biometrik resim olduğu halde işimi yapmadılar, randevu almam gerekiyormuş, böyle bir zihniyet bu devlette memurluk yapıyor, benim vergimle bana çile çektiriyor...

  • Ahmet algan21 Mart 2018 13:48

    Nufus memurları yatıyor kardeşim iş yapsınlar , 5 dakikalık işi 15 -20 dakika da yaparsan tabii yoğunluk olur memur azaltılmalı türkiyede hepsi beleşe para alıyor