E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKılıçdaroğlu: Muharrem İnce 1. turda da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir---

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce 1. turda da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir

Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce 1. turda da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir
13 Haziran 2018 - 10:53 www.borsagundem.com

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, seçimlerin şu anki verilere göre ikinci tura kaldığını belirterek, "Ama gerçekten bir dip dalga geliyor. Muharrem İnce 1. turda da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin seçmen tarafından desteklendiğine dikkat çekerek, ilk turda seçilebileceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Fox TV'de canlı yayınlanan "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat" programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Küçükkaya'nın, sahurda imam hatiplilerle bir araya geldiğini aktarması üzerine Kılıçdaroğlu, son derece güzel bir program olduğunu belirterek, gençlerin siyaseten kendilerine dayatılan bir anlayışı reddettiğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, bu gençlerin inançlı insanlar olduklarını, bir araya gelmeyi, konuşmayı, tartışmayı, herkese eşit mesafede olmayı arzu ettiklerini aktararak, "Kendilerine belli bir siyasi partinin arka bahçesiymiş gibi davranmalarından da son derece rahatsızlar." dedi.

Bu gençlerle daha önce de TBMM'de bir araya geldiklerini belirten Kılıçdaroğlu, sahur programında kendisine imam hatiplerin kapatılıp, kapatılmaması yönünde sorular sorulduğunu dile getirerek, "İmam hatipler hiçbir şekilde kapatılmayacak. Niye kapatalım imam hatipleri? Türkiye'de birlik ve bütünlüğü sağlamak zorundayız. Genç imam hatiplilere bu konuda büyük görev düşüyor. Onlar ön yargısız yaklaşıyorlar. Onlar hiç kimsenin arka bahçesi olmak istemiyorlar. Daha özgür, daha rahat düşünmek istiyorlar, tartışmak, konuşmak, dünyayı keşfetmek istiyorlar." diye konuştu.

Sahur programına giderken partisinin Konya'daki seçim bürosuna bir "saldırı" gerçekleştirildiğinin haberini aldıklarını aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Biz genç imam hatiplilerle bir araya geliyoruz, oturuyoruz, konuşuyoruz. Sevgiyi, hoşgörüyü, barışı, insan olmayı, karşılıklı düşünce alışverişinin ne kadar değerli olduğunu konuşurken, bir başka coğrafyada, bir başka ilimizde seçim büromuza yapılan saldırı... Bunlar asla bizim kabul edeceğimiz şeyler değil. Doğru da değil. Valinin, emniyet müdürünün bu vesileyle dikkatini çekmek isterim."

Kız çocuklarının eğitimi

Kemal Kılıçdaroğlu, kız çocuklarının eğitimine ilişkin yöneltilen bir soru üzerine de kız çocuklarının okumasının çok önemli olduğunu dile getirerek, kadının eğitildikçe toplumun de eğitilmiş olacağını kaydetti.

Sınavı kazanan bir kız çocuğunun, kalacak yer bulamıyorsa okula devam etmekte zorlandığına işaret eden Kılıçdaroğlu, partisinin belediye başkanlarına "Mutlaka bir öğrenci yurdu yapın" talimatı verdiğini aktardı.

Küçükkaya'nın, Çorum'un Güney köyünde bir öğrenciye burs verdiğini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, imam hatip lisesinde okuyan bir kız öğrenciye burs verdiğini, bu öğrencinin son derece başarıyı olduğunu ve kendisinin de bununla gurur duyduğunu ifade etti.

Kılıçdaroğlu, pek çok kişiye de burs verdiğini aktararak, zaman zaman sosyal medyada kendisine hakaret içerikli paylaşımlar yapanlara açtığı davalardan, bu kişilerin öğrencilere burs vermeleri koşuluyla vazgeçtiğini söyledi.

Hakkında açılan tazminat davaları

Hakkında açılan tazminat davalarına ilişkin yöneltilen sorular üzerine Kılıçdaroğlu, o davaların büyük bir kısmını üst mahkemelerde kazandığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Küçükkaya'nın, "Ama şimdi çok büyük bir para çıktı. 197 bin lira." ifadesi üzerine, "Yargıtayın kararları vardır, tazminat davalarında verilecek rakamların kişisel zenginliğe yol açmaması gerekir der. Ama o kararların hiçbirisine uyulmadı. Deliller de toplanmadı. Çünkü benim söylediğim her şey doğru. Örneğin dekontlar." diye konuştu.

Küçükkaya'nın "Man Adası'ndan mı bahsediyorsunuz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Evet" yanıtını vererek, şunları kaydetti:

"Dekontları, Halk Bankası 'Bu dekontlar yanlıştır, bu dekontlar bizim bankamıza ait değildir' diyemiyor zaten. Orijinallerini verdik zaten savcılığa. MASAK'ın raporu var. O da bakıyor, para hareketlerinin hepsi doğru. Sonra Erdoğan da doğruladı bunu. 'Evet, 18 milyon dolarlık bir şirketi sattık.' dedi. Kime sattın? Sermayesi 1 sterlin olan bir şirkete. Yani naylon bir şirkete. O zaman şu soruyu sordum 'Peki bu hangi şirket?' Onun cevabını bu zamana kadar almış değilim. Şimdi bu hakim, deliller toplanmadan ki FETÖ'den önce atılmış, sonra tekrar göreve iade edilmiş, hemen oturuyor, 197 bin lira tazminata mahkum ediyor. Bu davayı kazanırım hiç önemli değil benim açımdan. Bu davayı kazanmamak mümkün değil zaten, delillerin hepsi çok açık, net. Hiç kimse bu deliller 'Doğru değildir, sahtedir' diyemiyor."

"Asla inandığımız yoldan geri dönmeyeceğiz"

Küçükkaya'nın, kendisine ve başka gazetecilere de bazı davalar açıldığını söylemesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Korkutmak istiyorlar, sindirmek istiyorlar. Kimse konuşmasın, kimse bir şey yapmasın diye. Ama ne yaparlarsa yapsınlar biz asla ve asla inandığımız yoldan geri dönmeyeceğiz. İnandığımız yoldan geri dönersek bu ülkenin insanına katkı veremeyiz, cesaretlendiremeyiz. Biz davamızda haklıysak, söylediklerimizde haklıysak, söylediklerimizin tamamı belgeliyse sonuna kadar gideceğiz. Kayseri'de de bir sürü tazminat davaları açtılar, hepsini kazandık. Bir dava var onu da Anayasa Mahkemesi'ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar götüreceğim. Bir yerde bir usulsüzlük, yolsuzluk varsa bunun üzerine gitmek benim görevim zaten."

"Bu seçimler gelecek açısından hayati"

"Türkiye sahipsiz değil" diyen Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin sorunlarının olduğunu ama bu sorunların akılcı politikalarla çözülebileceğini kaydetti.

Bu seçimlerin Türkiye'nin geleceği açısından hayati olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Var olan bütün bu olumsuzlukların sağlıklı ve tutarlı bir politikayla aşabileceği yönünde bir kanaat oluştu." dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Sayın Muharrem İnce, Allah nasip ederse 25 Haziran'da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturacak. 1. veya 2. turda. Ama idealimiz bu yönde, şu anda bütün veriler 2. tura kalacağı şeklinde... Ama gerçekten bir dip dalga geliyor. Muharrem İnce 1. turda da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir. İkincisi ise Millet İttifakı'nın parlamentoda çoğunluğu elde etmesidir. Bu da olacaktır. Şu anki bütün veriler, Millet İttifakı'nın parlamentoda çoğunluğu alacağını gösteriyor. Değişik siyasi partiler bir araya gelip, demokrasi konusunda güç birliği yaptı. Farklı siyasi partilerin demokrasiyi, insan haklarını güçlendirmek, var olan sorunları parlamenter demokratik sistem içinde çözmek için bir araya gelmesi Türkiye'de bir ilk."

Kemal Kılıçdaroğlu, seçimden sonra Millet İttifakı'nın devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Millet İttifakı ilkesiz bir ittifak değil. Önce ilkelerin belirlendiği ve bunun kamuoyuyla paylaşıldığı, daha sonra da bu ilkelerden hareketle yola çıkılan bir hareket. 4 parti bir araya geldi, oturduk, konuştuk, ilkelerimizi belirledik, 'bu ilkeler çerçevesinde birlikteliğimizi sürdüreceğiz' dedik ve bugünkü noktaya kadar geldik. Öbür ittifak ise ilkesi yok, oturulup hazırlanan bir metin yok, kamuoyuyla paylaşılan, hangi konuda ve hangi gerekçelerle bir araya geldikleri de belli değil. Ama biz öyle değiliz. Eğer ilkelerden yola çıkmışsanız bu ilkeler gerçekleşinceye kadar birlikteliğimiz devam edecek. Demokratik parlamenter sistemi getireceğiz. Parlamentoda demokratik parlamenter sistemi getirme konusunda eğer diğer partilerden de destek alırsak tabii çok memnun olurum, belki AK Parti'den de milletvekilleri buna destek verecektir."

"Demokrasiyi güçlendireceğiz"

Anayasa değişikliği ile ilgili düşüncelerini aktaran Kılıçdaroğlu, yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da yurtdışı milletvekilleriyle parlamentoda temsil edileceğini belirtti.

Millet İttifakı'nda izleyecekleri yol haritası için komisyon kurulduğunu ve bu hafta içinde ortak metin açıklayacaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, ortak paydadan yola çıkarak milli iradenin parlamentoya tam yansımasını sağlayacaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra en geç 48 saat içinde OHAL'i kaldıracağını açıkladığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Bütün dünyaya şu mesajı vereceğiz, 'Biz yönümüzü demokrasiye çevirdik, OHAL'i kaldırıyoruz. Demokrasiyi güçlendireceğiz.' 'Kaldırıyoruz' (Cumhurbaşkanı Erdoğan) demiyor ama 'Neşter vurmayı düşünüyoruz'. Yani 'Ağırlaştırabiliriz' anlamına da gelebilir. 'OHAL'in kime ne zararı var?' diyor, o nedenle kaldırmayacağını söylemişti. OHAL'in herkese zararı var. 81 milyona OHAL'in zararı var. Türk lirası niye bu kadar değer kaybetti. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. Ben bunu söylediğim zaman kızıyorlar, havuz medyası, 'Vay efendim herkesin can ve mal güvenliği var' Bir kanun hükmünde kararnameyle herkesin mal varlığına el konulabilir, patron tutuklanabilir, savcıya, hakime talimat verilebilir."

Bir siyasi parti başkanı tarafından atanan hakimin siyasal kimliği ile öne çıkacağını ifade eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Danıştay üyesi bir hakimin Muharrem İnce ile ilgili sosyal medya paylaşımı yaptığını hatırlatarak o hakimin istifasını istedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Partili bir cumhurbaşkanı tarafsız olamaz. Çift kişilikli insanlar sağlıklı karar alamazlar o nedenle bunlar ayrılmıştır. Cumhurbaşkanının tarafsız olmasının temelinde yatan amaç şudur, o mahkemeye hakim tayin edecek, onun için tarafsız olmak zorundadır. Bir partinin genel başkanı hakim tayin ettiği andan itibaren orada adalet sistemi çöker. Cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorundadır, bütün siyasi partilere eşit mesafede olmak zorundadır, hiçbir partinin de üyesi olmayacak, bunun da yasaklanması gerekiyor, eskiden olduğu gibi. Cumhurbaşkanı tarafsızdır. Sayın Abdullah Gül, tarafsız bir cumhurbaşkanı. Şerefin ve namusun bu coğrafyada ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir kişi 'ben şerefim, namusum üzerine tarafsız davranacağım' diye yemin ettikten sonra gidip partiye kaydolursa, şeref de namusu da ayaklar altına almış demektir."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (31)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • yılmaz13 Haziran 2018 23:58

  bu ülkede sol askeri darbe desteği olmadan ne zaman tek başına iktidar oldu,?bu coğrafya yüzyıllardır sağ tandanslı,suriyesi ,ırakı, mısırı ne zaman normal seçim olsa sağı seçiyor,ama abd ve ingilizin 100 yıllık emelleri hep askeri darbelerle,1979 suriye baas esad,1979,1959-1978 pakistan darbeleri mısır enver sedata yapılan suikast azınlıktaki baas ,yada farklı inançtaki kesimi iktidara getirmek...

 • bir emekli13 Haziran 2018 21:27

  o kadar garanti olsa kendisi kordu adaylığını neden emir alsın inceden gel buraya kemal dedirtsin

 • CINAR13 Haziran 2018 18:21

  bahceli bosuna sinyal vermiyor hapishanelerden yer acin 24 haziran sonrasina hazirlik yapin diyor.

 • seçmen13 Haziran 2018 17:18

  trollere selam, millet burda rahat olun lütfen :) maaşınızdan olacaksınız sadece ;)

 • bak şimdi..13 Haziran 2018 16:32

  çok şükür ki cok iyi hastanelere sahibiz..kimse korkmasın.. :D

 • zalım13 Haziran 2018 15:15

  vah vah vah bu rüyadan uyandırılmalı bu kişi :(

 • ali13 Haziran 2018 15:12

  kılıçdaroğlu tam teşekküllü bir hastanede çekap yaptırmalı.ruh sağlığı iyi değil galiba.......

 • AAA13 Haziran 2018 15:08

  seçime hile karıştırılmayacağına inanıyormusunuz.

 • Z1214 Haziran 2018 09:05

  Her seçime kadar galip olacaz diye bağırıp, seçimlerden sonra hile var diye ağlıyorsunuz. Azıcık çıkan sokaklarda gezin vatandaşın nabzını ölçün. Hayat sosyal medya değil öyle olsa tüm seçimlerde Chp kazanırdı. Chp'liler işi gücü bırakmış kişi başı 50 trol hesap açıp sosyal medyada ağlıyorsunuz, o kadar yalan söylüyorsunuz ki sonunda sizde inanıyorsunuz. Ezikler.

 • kürtajcı dede13 Haziran 2018 14:44

  kılıçdaroğlu konuşmasa görünmese chp için daha hayırlı

 • gümlet13 Haziran 2018 13:55

  düttürü düttürü.

 • realiteden kaçılmaz13 Haziran 2018 13:25

  Siyasiler karşılıklı yerlerini daha sağlama alıyorlar. Biz vatandaşlar seçimden sonra nasıl sövüşleneceyiz onu düşünelim. Yine de İYİ AYRAMLAR:

 • 15913 Haziran 2018 12:50

  örgütlü yorumlar. komiksiniz be :) adamın dediği doğru anket sonuçları ortada.

 • Vatandaş13 Haziran 2018 12:48

  Hayırlı olsun.

 • gerçek millet13 Haziran 2018 12:05

  Ulen dönmekten bahis edeceksen git de savunduğun ittifakın iki başının birbiri için daha 6 ay evvel söyledikleri ağza alınmayacak seviyesizlikte konuşmaları dinle ...

 • selim13 Haziran 2018 11:58

  Chp her seçim öncesi seçimi kazandığını iddia eder.Seçimlerden sonra ise kaybedince oy çalındı der.Yıllardır hep aynı terane.Bu sözlere inanan trol saf chp'liler kaldımı hala?

 • VATAN SEVGİSİNİ GEÇMİŞ HDP SEVGİSİ UNUTMA....13 Haziran 2018 11:56

  Konferansa ilişkin görüntüler CHP tarafından sır gibi saklanırken, HDP Yurtdışı Örgütü, fotoğrafları Twitter'dan paylaştı. CHP'nin Almanya örgütlenmesinin başındaki isimlerden İbrahim Vural, yaptığı bir açıklamada, yurtdışı örgütlerinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dışında bir konferans düzenlenemeyeceğini ve katılım gösterilemeyeceğini açıklamıştı. CHP'li Vural'ın bu açıklamasının ardından Hezer'le aynı konferansta buluşması, "Kılıçdaroğlu'nun onayıyla katıldı" yorumlarına neden oldu.

 • MİLLET......13 Haziran 2018 11:54

  İngiltere'de seçim çalışmalarını tek çatı altında HDP ile birlikte yürüten CHP, Almanya'da bu ittifakı pekiştirdi. CHP Almanya Temsilcisi, HDP'li Tuğba Hezer ile aynı masada buluştu ve teröristlere saygı duruşunda bulundu. GERÇEKLERİ UNUTMA

 • kurtuluş13 Haziran 2018 11:54

  bunlardan kurtulacağımız gün,19 mayıs gibi 23 nisan gibi bu ülke tarihinde önemli bir gündür.

 • unutma......13 Haziran 2018 11:50

  CHP'nin İstanbul 36. Olağan İl Kongresi'nde il başkanlığına seçilen Canan Kaftancıoğlu'nun birbirinden farklı pek çok konuda skandal paylaşımlar yaptığı ortaya çıkmıştı. Gezi ve Kobani provokasyonlarına destek veren, ramazan ayı ve ezanla ilgili hakaret içeren tweetler atan Kaftancıoğlu'nun 24 Haziran seçimlerine giderken çark etmesi dikkatlerden kaçmadı. 2012 yılında attığı tweet ile Temel Karamollaoğlu'na katil diyen Kaftancıoğlu, şimdi ise hesabında Saadet Partililerin videolarını paylaşıyor...

 • B.Ç.13 Haziran 2018 11:49

  bunların hayatları yalan üzerine kurulmuş.

 • murat13 Haziran 2018 11:46

  o kadar güveniyordun parti başkanı neden yapmadın ke mal bey

 • MİLLET......13 Haziran 2018 11:43

  Cumhurbaşkanı adayı olunca muhafazakarlığı keşfeden Muharrem İnce’nin geçmişi başörtüsü düşmanlığıyla dolu çıktı. Yasağın kaldırılması her gündeme geldiğinde itiraz eden İnce, “Okulda inanan inanmayan ayrımı olacak” diyerek rejim krizi çıkarmış ya da alay ederek “Neden kadınların saçını kapatıyoruz, mümin erkeklerin gözünü kapatalım” demiş.Muharrem ince iki yüzlümü seçimlerden önce yapılan açıklamalar farklı seçim çalışmaları farklı bukalemun gibi bulunduğu yere uyum sağlıyor ama insanların geçmişde yaptığı açıklamaları düşünceleri gerçekdir UNUTMA CHP'nin cumhurbaşkanlığı için aday gösterdiği Muharrem İnce, HDP'lilerden oy almak iç Selahattin Demirtaş için ''Haksız yere içerde'' propagandası yapmaya başladı, hatta Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti.Ancak 2014 yılında bir televizyon programına konuk olan İnce, o yıl yaşanan ve PKK'lı teröristlerce vahşice katledilen 53 vatandaşımızın hayatını kaybettiği sokak olayları için sokağa çıkma çağrısı yapan HDP ve Demirtaş'ı suçlamıştı.

 • mehmet yılmaz13 Haziran 2018 11:34

  akşam uyurken üstünü örtmemişler kemalın.

 • Latif13 Haziran 2018 11:27

  Hadi be işine bıraktı o konuşsun sana ne oluyor

 • gerçekçi13 Haziran 2018 11:24

  dunyayı guneş guneşi dünya yapsalar sen benimsin birtanem gerçek olmasada gerçekten güzel bitmeyen hayallerde sen benimsin birtanem

 • wers13 Haziran 2018 11:20

  buna nasıl inanıyor hey allahım

 • eddy13 Haziran 2018 11:19

  1. turda seçilecekse neden aday olmadın. seni dinlemek ve okumak insanın kendi zekasına hakaret etmesi gibi bir şey vallahi. partili olmak iğrenç bir şey ise partide ne işin var. zırvalıyorsun.

 • mehmet yılmaz13 Haziran 2018 11:11

  halan amcan olursa ,oda şarkısı daha söylenemediği için yine olmaz .maraban gelbakalım tavukçu muharrem ile büğday ambarında çok dolaşmın yine kasetçalar kemal.

 • maltepeli13 Haziran 2018 11:09

  eyyy keMAL CUMHURBAŞKALIĞI GARANTİ OLSAYDI SEN İNCEYE ADAYLIĞI BIRAKIRMIYDIN ŞAKA GİBİSİN :)))))

 • OFLİ13 Haziran 2018 11:08

  KOMİK :'( :'(