E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKılıçdaroğlu: Atatürk'ü anlasalardı Avrupa'nın en güçlü devletlerinden olurduk---

Kılıçdaroğlu: Atatürk'ü anlasalardı Avrupa'nın en güçlü devletlerinden olurduk

Kılıçdaroğlu: Atatürk'ü anlasalardı Avrupa'nın en güçlü devletlerinden olurduk
08 Kasım 2019 - 22:07 www.borsagundem.com

Kılıçdaroğlu "Atatürk demek, eğitimi anlamak demektir. Eğitim, üretime dönük olmazsa eğitim değildir. Bu ne demek? Eğitimin üretime dönük olması, sorgulayıcı eğitim demektir. Biz halen orta çağ siyaseti yapıyoruz" dedi

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Okulu Konuşmaları kapsamında Gaziantep'teki bir otelde yaptığı "Atatürk'ü Anlamak" başlıklı sunumunda, Atatürk denilince iki unsurun unutulmaması gerektiğini, bunların siyasal ve ekonomik eksenler olduğunu dile getirdi.  

Kılıçdaroğlu, "Atatürk demek, eğitimi anlamak demektir. Eğitim, üretime dönük olmazsa eğitim değildir. Bu ne demek? Eğitimin üretime dönük olması, sorgulayıcı eğitim demektir. Biz halen orta çağ siyaseti yapıyoruz. Neden, çünkü Mustafa Kemal'i anlamadıklarından. O yüzden gençlerimize çok görev düşüyor" dedi.

Atatürk'ün düşüncelerine göre özgürlük ve bağımsızlıktan vazgeçilemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün sözlerinden alıntılar yaparak, şöyle konuştu: "Bu iki ekseni unutursanız, Mustafa Kemal'i unutmuş olursunuz. Özgürlüğü ve bağımsızlığı ekonomik bağımsızlıkla sağlayabiliriz. Birilerinden emir alır pozisyonda olursanız bağımsızlığı koruyamazsınız. Osmanlı niye battı, ekonomik bağımsızlığını yitirdiği için. Borç aldığı için. Genel Borçlar İdaresi'ni kurmak zorunda kaldı. Bir imparatorluk borçlarla ayakta tutulmaya çalışıldı ama Osmanlı adım adım gözler önünde battı. Osmanlı sanayi devrini kaçırdı."

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kurulduğunda fakir bir ülke olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "O zaman deniz yolları ve demiryolları yabancıların elinde. 1923'te İzmir İktisat Kongresi toplandı ve orada yeni Türkiye Cumhuriyeti, güçlü bir ekonomisinin olduğu bir ülke olacağını söyler ve yola koyulur. Bunun üzerine gerçekten hep birlikte oturup çalışırlar. Kırıkkale'de entegre bir silah fabrikası kurulur. Savunma sanayisinin kurulması sağlanır. Çiftçi perişandır. Çiftçiden ağır vergiler alınır çünkü başka vergi alınacak bir şey yoktur. Aşar Vergisi kaldırılır ve çiftçinin üzerinden yük kalkar, üretim her alanda başlar" diye konuştu. 

Şeker fabrikasının 1925 yılında yumurta satılarak kurulduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "O günkü şartları inceleyin, yumurta satılarak fabrika kuruluyor ama bugün Tank Palet Fabrikası Katarlılara satılıyor." dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, o dönemde toplumun yüzde 90'ının okuma yazma bilmediğini, açılan millet mektepleriyle insanların okuma yazma öğrendiğini, bugün ise okuma-yazma oranının yüzde 98'lere geldiğini vurguladı. 

'Genç Türkiye 5 yıllık kalkınma planını yapıyor ama 2019 yılında Türkiye'nin kalkınma planı yok'

Osmanlı İmparatorluğunun 7 kıtada olan bir imparatorluk olduğunu ancak parasını basacak bir merkez bankasının bulunmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Nasıl oluyor da devasa bir imparatorluğun parasını basacak bankası yok. 1 Haziran 1930'da Merkez Bankasını kurarak kendi paramızı basmaya başladık. Öncesinde paramızı yabancılar basıyordu. Ardından düşünün genç Türkiye Cumhuriyeti 5 yıllık planlamasını yapıyor ama 2019 yılında Türkiye Cumhuriyeti devletinin kalkınma planı yok. Çünkü bunu hazırlayacak kadrolar yok. 1934'te kağıt üretmeye başladık. SEKA Kağıt Fabrikası. Nazilli, Ankara, Malatya'da kuruluyor. Bunlar sadece fabrika değil, insanların hayatını değiştiren çalışmalar." 

Türkiye'nin 1937 yılında uçak üreten 5 ülkeden birisi haline geldiğini aktaran Kılıçdaroğlu, "1930'lu yıllardan bahsediyorum. Size Mustafa Kemal'in vizyonundan bahsediyorum. Bugünün Türkiye'sinden değil, 1930'ların Türkiye'sinden bahsediyorum. Tarım Satış Kooperatifleri kurularak çiftçiler desteklenmeye başladı. Arabayı üretir satmazsanız bir şey olmaz ama çiftçinin elindeki malı satamazsanız bozulur. Çiftçi ürettiğini Toprak Mahsüllerine götürüp satıp gelir elde etmeye ve bundan vergi ödemeye başladı. Bu sanayi devrimine giden yolu hızlandırdı." diye konuştu.

'Atatürk'ün daha iyi anlaşılması gerekir'

Atatürk döneminde yatırımların Türkiye coğrafyasına dağılarak aydınlanmayı her yere götürdüğünü belirten Kılıçdaroğlu, 1948 yılında Etimesgut'taki uçak motoru üreten fabrikanın açıldığını, ancak bazılarının "Uçak üretmeyin, biz size vereceğiz" demeye başladığını, askerin palaskasından çatal-kaşığına kadar her şeyin ABD'den gelmeye başladığını, Türkiye'nin borçlanmaya başladığını kaydetti. 

Kılıçdaroğlu, Atatürk'ün daha iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: 

"Atatürk demek eğitimi anlamak demektir. Eğitim, üretime dönük olmazsa eğitim değildir. Bu ne demek? Eğitimin üretime dönük olması, sorgulayıcı eğitim demektir. Eğitimin temel felsefesi de insanı daha fazla düşünmeye sevk etmek ve hayatı daha fazla sorgulamaya yönlendirmektir. Bize ezberci eğitimi getirdiler, yeter ki düşünme dediler. Yani aklınızı kullanmayın dediler. Kuran'da bile 'Aklınızı kullanmıyor musunuz?' diye sorar. Aklımızı kullanacağız, hayatı sorgulayacağız. Birileri sizin yerinize düşünürse aklınızı kiraya vermişsinizdir. Eğitim geleceği planlamaktır. 50-100 yıl sonra ne olacağını düşünmektir eğitim. Bunu yaparsak büyük başarılar elde edersiniz. Eğitim aynı zamanda üretmek demektir. Mustafa Kemal'i böyle anlayacağız."

Dünyadaki tüm gelişmiş devletlerin bu felsefeyle büyüdüğünü, Türkiye'nin de böyle büyüyebileceğini aktaran Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Son 17 yılda bir avuç tefeciye ödediğimiz borcun faizi 140 milyar doları aştı. Ödediğimiz faiz sadece. Aldığımız borç dolayısıyla yurt dışına ödediğimiz faiz. Bu parayla yeni bir Türkiye inşa edersiniz. Sorun, Atatürk'ü anlamamaları ve Türkiye'yi üretimden koparmalarıdır. Bir ülkede eğitim sistemini bozduğunuz zaman her şeyi koparırsınız. Dünya ekonomide yarış halindedir. Teknolojisi en iyi olan ürünü kim üretip, kime satacaktır. 'Ben rekabet edebilmeliyim'in yolu eğitimden geçmektedir. Fabrikada, bilimde, tarlada, hizmette, hayatın her alanında üreteceksiniz. Eğer üretim güçlü olursa çok güçlü sanatçılarınız ve üniversiteleriniz olur."  

'Avrupa'nın en güçlü devletlerinden olurduk'

Gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yeni sınıflar ortaya çıktı. Yeni disiplin dalları ortaya çıktı. Eskinin dar bilim alanı da yok artık. Tıp alanı ekonomiyle, felsefe matematikle birleşiyor. Yeni yeni alanlar çıkıyor. Soru şu, Türkiye'deki üniversiteler bu yeniliklere ayak uyduruyor mu? Hayır. Eğer Mustafa Kemal'i anlasalardı böyle olmazdı. Mustafa Kemal'i anlasalardı Avrupa'nın en güçlü devletlerinden olurduk. Bize yenilikleri yaptırmayan bir yer var, siyaset kurumu. Atatürk'ü anlamayan bir siyaset kurumu. Atatürk sadece CHP'lilerin değil, 82 milyonun Atatürk'üdür. O'nun felsefesi, tüm zamanların felsefesidir. Gösterilen hedef, sürekli gelişmek."

'Meclisin yetkileri elinden alındı, Atatürk'e verilmeyen yetkiler bugün tek adama verildi'

Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk dönemindeki meclisin çok işlevsel ve yetkileri millette olan bir yapısının olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bugünkü meclis, o zamanki meclisin yanında kocaman bir sıfırdır. Meclisin bir üyesi olarak söylüyorum. Yetkileri elinden alındı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e verilmeyen yetkiler, bugün tek adama verildi. O zaman da Atatürk çok partili sisteme geçmek istedi, denemeler yapıldı ama başarılı olamadı. Parlamentoya herşeyin hesabını verdi. Hiçbir şekilde yolsuzluklara izin vermedi. Her kuruşun hesabı millete verilmiştir. Kamu harcamalarını denetlemek için Danıştay var. Ama bugünkü Sayıştay o günkü Sayıştay var. Bugün saraydan alınan talimatlarla çalışan bir yargı var.  Demokrasi düşüncelerin özgürce ifade edilmesini sağlar. Demokrasi hepimiz için geçerli bir kavramdır. Hukukun üstünlüğünü sağlamak hepimizin görevidir." 

Mustafa Kemal'i anlamanın sıradan bir olay olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, saygıya çok önem veren Atatürk döneminde liyakatlı insanların devlet yönetiminde olduğunu kaydetti. 

Kılıçdaroğlu, "Hızlı gelişen dünyada çok gerideyiz. Artık 21. yüzyıldayız. Herkesin kimlik ve inancına saygı duymalıyız. Bunlar siyasette tartışılmaz. Sorun, kötü siyaset anlayışında." diyen Kılıçdaroğlu, "Toplumu nasıl kutuplaştırırım ve toplumu bana oy vermeye nasıl zorunlu kılarım düşüncesindeki siyaset nedeniyle bunlar oluyor. Siyasetin, teknolojimi nasıl geliştirmeliyim, üniversiteyi bitiren herkes nasıl iş bulur bunları konuşmalıyız. Ama biz halen orta çağ siyaseti yapıyoruz. Neden, çünkü Mustafa Kemal'i anlamadıklarından. O yüzden gençlerimize çok görev düşüyor." diye konuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (20)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • don kişot09 Kasım 2019 13:32

  biri kurultaymı yaklaşıyor dedi?:):)

 • BORSACI 09 Kasım 2019 09:18

  ALLAH AŞKINA BU CHP DE ATATÜRKTEN ZERRE VARMI VARSA BİRİLERİ BANA ANLATSIN .

 • Sdk09 Kasım 2019 08:12

  CHP de Adamlar işi çözmüş... ye iç PKK ile işbirliği yap sonra bi balya Atatürk at önlerine oyları al...

 • Yaşar Yaşamaz09 Kasım 2019 02:07

  O dediklerin olsaydı sen zaten Chp lideri olamazdın.Tanrıkulu partinin kapısından içeri giremezdi.Atatürk Türk milliyetçisi bir önderdi. Sizin gibiler varomazdı.

 • abdullah09 Kasım 2019 01:12

  ilkokul 1 den üniversiteye türkçede atatürk matematikte atatürk fizikte atatürk bu atatürkü bir türlü anlayamadı bu millet nedir acaba buradaki illet türkün atası değilde yunanın atasımı biryerde bir yanlışlık var ama nerede chp bile anlamamış kamalı k. k. her fırsatta avrupaya şikayete gidiyor kimileride çankayaya kamal yerinden kalkıp bu milleti mi kurtaracak. türk öğün çalış güven sıralaması yanlış olsa gerek. kamalla öğüneceğinize çalışın güveniniz gelsin gelişin geliştirin öğünmeyi hak edin her insan eşittir. üreten iş yapan üstün olandır. iş yapanı düşmana şikayet eden en rezil olandır.

 • biracı09 Kasım 2019 00:58

  hım büyüksün  abi  başa  gelirsen rakı ve etin fiyatını indir

 • Murat ulker09 Kasım 2019 00:44

  Utanma duygusu olmamasi ne yazik Seyit rızanın torunundan Atatürk resitali bu bile Kemalistlerin düşünmesi gereken acı durum

 • Ffffff09 Kasım 2019 00:40

  Atatürk döneminde liyakatlı insanlar görevdeymiş.... Milleti medeni yapmak için Avrupa'dan damızlık erkek getirmek için Atatürk'e başvuran Abdullah Cevdet gibiler mi liyakatlı insanlar...? Neymiş tarım işçisi getirecekmiş, getirdiği adamları Müslüman Türk kadınlarıyla evlendirip arazi verecekmiş.. Liyakata bak liyakata... Herkes Necip Fazıl söylemiştir der ama bu söz ona ait değildir.. Söyleyene rahmet olsun.. CHP bir parti değil Türke dinini, dilini ve özünü unutturmaya memur katliam müessesesidir... CHPde hiç bir zaman liyakatlı insanlar olmamıştır. Tek bildikleri heykel dikmektir

 • d09 Kasım 2019 00:35

  sen çok iyi anlamasın hdp kol kol girmişsin.sen bu milleti safmı sanıyorsun.herşey oy almak için yapıyorsun.

 • abdi08 Kasım 2019 23:59

  yav he ya he sensin kılıçdaroğlu sensiiinnn

 • pazarci08 Kasım 2019 23:56

  eee yeter gari deyistir o kafayi,kokustunuz be.

 • D108 Kasım 2019 23:31

  Atatürk'ü anlamak için 90 yıldır her yere heykelini diktiler... Sanki heykeller geliştirecekti memleketi... Sizin belediyeleriniz hala birbirleriyle heykel yarışı yapıyor.. Sonuç Atatürk'e venzediği için bir adamcağıza ülkesini şikayet eden, dokununmak için yarışan düşünne yetilerini kaybetmiş bir toplum ortaya çıktı... Acaba anlamaya çalılırken tapınmaya mı geçti millet...

 • Osman08 Kasım 2019 23:31

  Ataturk'ten hemen sonra ulkeyi yoneten kimdi

 • erol g.08 Kasım 2019 23:15

  SADECE AVRUPA'NIN DEĞİL YÜZÜNCÜ YILINDA DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ OLURDUK 100 YILDA OLAMIYORUZ BARİ İKİNCİ YÜZ YIL SONUNA KADAR ÜLKEMİZ DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKESİ OLSUN

 • tank08 Kasım 2019 23:11

  5 ulkeden birisi degildik ilk yerli ucak 1941 de ılk ucusunu yaptı ben sana sayayım ucak ureten ulkelerı ıngıltere abd fransa soyyetler almanya ıtalya avustralya romanya polonya cekoslovakya bılmedıgın konuları konusma kemal kılıcdaroglu daha saymadıgım ulkeler var.artı tarım uretimi 1935den 1950 ye kadar artıs gostermedı geri kaldı.ataturkun ekonomı felsefesı kendı cagında da ıse yaramadı sımdı de yaramaz.devletcılık ıle tekellerle kapalı ekonomı ıle bır sey yapamazsınız ornek arjantındır.inonu ikinci dunya savasinda 95 milyon 1947de 100 milyon askeri yardim almistir.ataturk yasadigi zamanda da inonu ve celar bayar ekonomi islerini yapardi.uretimden kopmak ile ilgili 2002-2019 arasi sanayi artis orani 1929-1946dan daha fazla inanmayan baksin.sallama kilicdaroglu 2 cumleden biri yalan.tarih laflarindan hepsi yalan.namuslu ol yalan soyleme.bilmiyorsan cahilim de konusma.polonyadan ucak aldik 5 ulkeden biriymisiz.avci ucagi nerede kalmisti onu soyle

 • IYI 09 Kasım 2019 11:18

  ATATÜRK'E VE TÜRKİYE CUMHURİYETİNE OLAN BU DÜŞMANLIK NİYE ACABA.

 • Çakma okie08 Kasım 2019 22:42

  Atatürk ü kullana kullana bıkmadılar. Atatürk yaşasa bu terör sevicileri Izmir den denize dökerdi...

 • baba08 Kasım 2019 22:25

  demekki sende anlamamışsın geriye gittiğine göreeeee

 • tu ulan08 Kasım 2019 22:21

  Ula bunlar da çalar çırpar,sıkışınca da atatürke sığınır.1999 krizi koalisyon hükümetinde ki kriz,1980 darbesine götüren olaylar ve daha niceleri sizin eseriniz değilmi?ulan bi düşmediniz yakamızdan.bi bitmediniz be.

 • Ofli08 Kasım 2019 22:19

  Bunu e son deyecek sahis