E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKıdem tazminatında kritik toplantı---

Kıdem tazminatında kritik toplantı

Kıdem tazminatında kritik toplantı
17 Haziran 2020 - 10:05 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün saat 15.00'da, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ile beraberindeki TOBB Başkanı, TİSK Başkanı, Türk-İş Başkanı ve Hak-İş Başkanı ile Beştepe'de bir araya gelecek.

Türkiye’nin gündemnde son dönemde yine kıdem tazminatı var. Hem işçi hem de işveren tarafının karşı çıktığı kıdem tazminatı reformu bugün Beştepe’de masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Beştepe’de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile beraberindeki TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Özgür Burak Akyol, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan’ı kabul edecek.

İKİ FORMÜL ÜZERİNDE DURULUYOR

Çalışanların ve sendikaların büyük tepkisini çeken kıdem tazminatı reformunda iki formül gündemde. Üzerinde çalışılan iki formülün birincisine göre çalışanın 30 günlük kıdem tazminatının 11 günü fona devredilecek. Çalışanın bu parayı 56 yaşından önce sadece evlilik, konut alımı, sağlık gibi gerekçelerle çekebilmesi öngörülüyor.

Diğer bir formüle göre ise işçilerden yüzde 6’lık prim kesintisi yapılacak. Kıdem tazminatı fonu uygulamasına 1 Ocak 2022 tarihinde geçilmesi planlanıyor. Mevcut çalışanların, sistem değişikliğine kadar olan döneme ait kıdem tazminatına ilişkin haklarının saklı kalması bekleniyor.

Belirlenecek yeni sistemin 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

TÜRK-İŞ BAŞKANI: KIRMIZI ÇİZGİME DOKUNMA

Geçtiğimiz günlerde Türk-iş Genel Başkanı Ergün Atalay kamuoyunda tartışılan kıdem tazminatı söylentileriyle ilgili harekete geçtiklerini belirtilerek 1 Mayıs'ta ‘kırmızı çizgime dokunma’ mesajı verileceğini söylemişti.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Başkanı Ergün Atalay kamuoyunda tartışılan Kıdem Tazminatı fonu ile ilgili “kıdem tazminatında kazanılmış haklarda geriye gidişe izin vermeyeceğimizi herkes bilsin” diye konuşmuştu.

Atalay, “İşçinin haklarını geriye düşürecek hiçbir teklifi imzalamam. Tek başıma kalsam da, ölsem de kıdemi vermem” demişti.

DİSK DE KARŞI

Yeni kıdem tazminatı görüşmelerine çağrılmayan DİSK de, konu hakkında yazılı açıklama yapmıştı. DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu tarafından yapılan açıklamada, “İşçinin alın terinin, emeğinin karşılığı olan kıdem tazminatını kimseye yedirmeyiz.” ifadeleri kullanılmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ww20 Haziran 2020 16:36

  Tulumbada suyu bitirdin simdide buna goz diktin seni gidi seni

 • Cahil17 Haziran 2020 14:31

  Cahil cühela Olan fitne tohumu ekin sizler.İşiniz gücümüz muhalefeti nankörlük fitne göre yapan aciz insancıllar.,

 • Talha17 Haziran 2020 12:24

  O kırmızı çizgimiz diyenlerin hepsi bir bakmışsın 180 derece dönmüş sonra bir bakmışsın yasa meclisten geçmiş onaylanmış yürürlüğe girmiş. Sendikalardan hiç birini ayırmadan (Türk iş, hak iş, disk vs vs) bu ülkede sendikal faaliyetler bile siyaset üzerinden gidiyor. Hangi siyasi görüşe sahip parti iktidara gelse sendikalarda  bizim taraf karşı taraf hikayesi var. Hiçbiri kendilerine bağlı olan işçilerin çalışanların haklarını iyileştirmeye, korumaya yönelik çalışmıyor her biri kendi siyasetçisinden nemalanma derdinde.  

 • fatsali hasan17 Haziran 2020 11:55

  maaslar fazla zaten kesinti yapilmasi uygun olur isci zaten her seyi hakediyor hepsi paranin pesinde birazda ic huzur onemli bol bol dua etsinler

 • Ahmet Tecer17 Haziran 2020 11:28

  Akp  devlet yönetimine geldiğinden beri fabrikaları , devlet şitketlerini özelleştirdi, gelen paralarıda  yandaşa verilmiş ihaleler ile kopruler , yollara yatırdılar, merkez bankasının yedek akçesini fona devredip bitirdiler. sıra kıdem tazminatlarına  YETER ARTIK YETER.  sizin karnınız tok sırtınız pek .

 • bu dünyadan biri17 Haziran 2020 11:10

  Emekçiler beter olun, hak ediyorsunuz tüm bunları. Hazine tamtakır olunca kıdem tazminatınıza göz koydular. 

 • MİSAFİR17 Haziran 2020 11:05

  Tam güvence sağlanması koşulu ile, uzun vadeli sigorta kollarında olduğu gibi prim kesintisi daha uygun olacaktır. Böylelikle kıdem tazminatı tabana yayılmış olacak,