E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKıbrıs Rum Yönetimi'nden Fatih gemi personeli için tutuklama emri---

Kıbrıs Rum Yönetimi'nden Fatih gemi personeli için tutuklama emri

Kıbrıs Rum Yönetimi'nden Fatih gemi personeli için tutuklama emri
10 Haziran 2019 - 12:39 www.borsagundem.com

Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisinin personeli hakkında tutuklama emri çıkardı.

Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yapan Fatih gemisinin personeli ve Türkiye Petrolleri Anonim Şirketi (TPAO) ile işbirliği yapan şirketlerin yetkililerinin de aralarında bulunduğu 25 kişi için uluslararası tutuklama emri çıkardı.

Rum Fileleftheros gazetesinin, "Adresler ve isimler" manşetiyle verdiği habere göre;  Rum Yönetimi, Mayıs ayından bu yana Baf’ın 36,50 deniz mili açığında bulunan Fatih sondaj gemisinde çalışanların bütün verilerini elde etti.

Rum Dışişleri Bakanlığı da, Fatih çalışanları ve TPAO ile işbirliği yapan şirketlerin yetkilileri hakkında tutuklama emri çıkarılması için çalışma başlattı. Yapılan girişimler sonrasında Rum Yönetimi de, 25 kişi hakkında uluslararası tutuklama emri çıkardı.

KKTC'DEN TEPKİ: YASA DIŞI HARAKET EDEN RUM TARAFI

Rumların tutuklama kararını değerlendiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar, “Bir yasa dışılık, haksızlık, hukuksuzluk yapan varsa o da bizim önerilerimizi ve haklarımızı yok sayarak anlaşmalar ve araştırmalar yapan Rum tarafıdır” dedi. Yazılı açıklama yapan Tatar şunları kaydetti; 

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve onunla işbirliği yapanlar kendi çıkarları için Türkiye ve KKTC'yi Doğu Akdeniz’den dışlamaya, haklarımızı arzu ettikleri gibi gasp etmeye çalışıyorlar. Bütün oyun, her türlü yola başvurarak Türkiye’nin güçlenmesini engelleme ve Kıbrıs Türk Halkı’nı değerlerinden, ait olduğu milletten kopararak güdük hale getirme oyunudur. Ancak bilinmelidir ki, hiç kimse Kıbrıs Türk Halkı ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklarını yok sayamaz, bizi ve Türkiye’yi haklarımızdan geri adım atmaya zorlayamaz. Doğu Akdeniz’de bir yasa dışılık, haksızlık, hukuksuzluk yapan varsa, o da bizim önerilerimizi ve haklarımızı yok sayarak anlaşmalar ve araştırmalar yapan Rum tarafıdır. Dolayısı ile Fatih Sondaj gemisinin çalışmaları ile ilgili olarak 25 kişi hakkında tutumla kararı aldıran Rum Yönetimi’ni bir kez daha böylesi sonuç alınamayacağı kesin olan adımlardan geri durmaya ve bizimle uzlaşmaya davet ediyorum. Ya hakkaniyet ve adalet ölçüleri çerçevesinde uzlaşacağız ya da onlar ne yapıyorsa, mütekabiliyet esası çerçevesinde biz de yapacağız. Biz, Kıbrıs konusunun çözüm çabaları dışında hidrokarbonlar konusunun Rum yetkililerle ele alınıp çözülmesinden yanayız. Böyle bir adımın meselenin halline önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz.  Birleşmiş Milletler ve üçüncü tarafları uyarıyoruz; Rum tarafının bu önerimizi sürekli reddetmesinden ve gerginliği artırıcı kararlar almasından doğacak sonuçların sorumlusu biz olmayacağız.”

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hasanby10 Haziran 2019 16:27

  İngiltere'nin iki tane askeri havaalanı var Gıprıs'da. Fransa'ya da veriliyor, Abd,Rusya zaten bağlantılı, biz niye liman ve havaalanı inşa etmiyoruz. Doğu Akdeniz'de olan savaş gemilerinin kumanya akaryakıt vs bilumum liman hizmetlerine ihtiyacı var, 

 • Dd10 Haziran 2019 14:33

  Adaya ablukayı almamız lazim.  Türkiye asla taviz vermemeli.

 • turan10 Haziran 2019 13:53

  bu kıbrıs iti aç karnını söylemiş galiba bunları Ayşe Tatile gelirse ananızın düğünününü görürsünüz ozaman 

 • erol g.10 Haziran 2019 12:59

  DOĞU AKDEMİZ'DEKİ DOĞAL GAZ KAYNAKLARINI ELE GEÇİRMEK İÇİN KIBRIS RUM KESİMİ İLE İSRAİL'İN İŞBİRLİĞİ YAPTIĞINI SURİYE'NİN DE PAY SAHİBİ OLMAK İSTEMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN KARIŞIKLIK/İÇ SAVAŞ ÇIKARILDIĞINI ÇOK GEÇ ANLADIK Daha fazla para harcamadan/boşa vakit geçirmeden Suriye devletiyle diyalog kurmalı birlikte doğu akdeniz'deki doğal gaz haklarımıza sahip çıkmalıyız batılı ülkeler ise şirketleri aracılığı ile doğal gazdan pay almaya çalışıyorlar