E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKulisKervansaray’da kayyum skandalı---

Kervansaray’da kayyum skandalı

Kervansaray’da kayyum skandalı
24 Kasım 2020 - 09:55 www.borsagundem.com

Mali yapısı bozulan halka açık şirket Kervansaray Holding’de şimdi de kayyum skandalı patladı. 5 kişilik kayyum heyeti ataması sırasında mahkemeye rüşvet dağıtıldığı iddiası HSK’ya taşındı.

Borsanın en manipülatif hisseleri arasında yer alan ve mali yapısı bozulduğu için büyük sorunlar yaşayan Kervansaray Yatırım Holding'de yeni bir skandal patladı. Selim ve Zeynep Sayılgan arasındaki aile içi kavgaların sık sık mahkemeye taşındığı şirkete bir ay önce İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 5 kişilik kayyum atandı. Ancak şimdi de skandal rüşvet iddiaları ortaya çıktı.

İddiaların odağında, Kervansaray Yatırım Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Zeynep Tümer'in İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkan ve üyelerinin de arasında bulunduğu 4 yargı mensubu hakkında Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) yaptığı suç duyurusu var. Suçlamalar arasında, 'organize bir şekilde rüşvet almak' , 'rüşvet vermek', 'rüşvete aracılık etmek', 'rüşvet alıp vererek yargıya müdahale etmek', 'şirketi ele geçirmek suretiyle şirketi dolandırmak, şirketin hak ve menfaatleri aleyhine kararlar almak', 'şirketi doğrudan ve kasıtlı olarak dolandırmak ve zarara uğratmak' yer alıyor.

SELİM SAYILGAN ORGANİZE ETTİ

HSK'ya verilen dilekçeye göre, holdingin eski Yönetim Kurulu Başkanı Selim Sayılgan ve babası Ertan Sayılgan'ın avukatı Mustafa Kahraman, eski iş arkadaşları İrfan Hattatoğlu'nu usulsüz bir şekilde kayyum heyetinin başkanlığına getirdi. Karara imza atan mahkeme başkanı ve üyelerine ise dilekçedeki iddiaya göre menfaat sağlandı.

Yine iddialara göre, Selim Sayılgan ilk olarak iş insanı Mahmut Selim Albayrak ile bağlantıya geçip kayyum atanması için mahkemeyi organize etmesini istedi. Albayrak da yargı dünyasına yakın bir isim olan aracıya ulaşarak talepleri iletti. Aracı, bu işi yapabileceğini ancak karşılığında 5 milyon dolar gerektiğini belirtti. Selim Sayılgan teklifi kabul etti. Taraflar menfaat konusunda anlaştıktan sonra kayyum heyeti belirlendi.

 

MAHKEME ÖNCEDEN BELİRLENDİ

Dilekçeye göre, kayyumları atayacak mahkemenin bulunması için ilginç bir yönteme başvuruldu. Adli tatilde nöbetçi olan ve İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı Ramazan Acar ile irtibat kuruldu. Dosyanın bu mahkemeye düşürülmesi için çalışma başlatıldı. Başkanlığını Acar'ın yaptığı mahkemenin nöbetçi olması beklendi. Kervansaray Yatırım Holding'in 65 hissedarına aynı ifadelerle şirketin genel kurulunun iptali için dava açtırıldı. Açılan davalardan biri de bu mahkemeye düştü. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden önce açılan davalardan feragat edilince bu mahkemedeki dosya ilk dava haline geldi. Diğer açılan davaların da bu mahkemede birleştirilmesi sağlandı.

Kervansaray hisseleri işleme kapatıldı

 

SPK, Kervansaray Yatırım Holding'e para cezası kesti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Uzun kollu giyinen adam selim04 Aralık 2020 22:27

  Bu ss de gram akıl yok. Tüm ailenin mal varlığını başkalarına yedirdi. Hala akillanmadi. Ack şimdi elinde ne var ne yok süpürecek

 • Ss her zamanki ss03 Aralık 2020 09:08

  Ss değişmez kendi hırslarına kurban gidip kendi ailesini ve yatırımcısını mahfetti. Şimdi de ack peşine takılıp onlardan medet umuyor. Ss senin yaptığını ilkokul bebesi yapmaz. Senin bu hırsın yüzünden çırak çıkacaksın bu işten. Ben sana deyim.

 • İhlaszede25 Kasım 2020 08:36

  Bula bula İhlas Finans tasfiye kurulu başkanını mı bulmuşlar Kayyım atayacak. 20 yıldır finans kurumunun tasfiyesini bitirme ödül gibi kervana kayyım atan. Oh ne güzel dünya.

 • Lara25 Kasım 2020 02:03

  ET ike SS direk ve dolaylı ellerinde tutukları hisseleri şirketlerini dolaylı borsaya kote etmek isteyen birine satarsa Kervn üzerindeki kavga biter. Sonra aralarında nasıl anlaşırlarsa anlaşsınlar...... Gerci hisse fiyatı cazip fiyatlara gelirse zt yönetimi cevresine toplanmış kişilerin hepsi hisseleri satar gider, zt bile elinde tuttuğu hisseleri satabilir. .....

 • Vahdet24 Kasım 2020 21:31

  Peki kayyum davadında şike varsa, çağdı davadında şike yok mu? Zeynep Tümer uzun yıllar davalarla yatırımcıyı süründürüp çağrı muaf oldu! Çağrı muhafiyetinde Mahkemenin öne sürdüğü getekçeler çok yapmacık olduğu açık! Bazı gerekçeler ise tamamen gercek dışı!! Spk yönetimi de değişti ve spk sus pus oldu! Borsa tarihinde görülmemiş alavere dalavere işler, muvazalı işlerle şirket içini boşalmalar! Bunlarda şike yok mu?

 • Orh24 Kasım 2020 21:16

  Ertan ve Selim bey kervn hisselerini bir gruba satarlarsa, yaygaralar ve gürültüler sona erer. Şirkette yoluns doğrudürüst devam eder. Hisselerini satıp Paralarını alıp çekilsinler bir kenara, en temizi bu. Bu kaynakla kendileri için daha iyi işler de üretebilirler. Kervn dan yüklü alacaklı olan Kilit grup kervnı satın almayı düşünürse, onlara öncelik verilmeli. Yoksa başka bir grup alıp şirket birlrşimş ile birleştirerek yollarına devam ederler.

 • İlginç24 Kasım 2020 13:56

  Akbank'ta satış yok. İlginç. Anlaştılar mı yoksa?

 • ilginç24 Kasım 2020 13:54

  Yükselişi dizginleyebilmek için önce internet yasağı, sonra AKBANK icra satışı, şimdi de Kayyum'a iftiralar... Bakalım daha neler göreceğiz.

 • Masm24 Kasım 2020 12:58

  Hem SS yönetimi hem ZT yönetimi yatırımcıları mahfetti. Şirkette herseyi sadece kendi çıkarlarına göre yönlendirdiler ve yatırımcı hep zarar gördü. Bütün mahkemeleri ve davalarıda kendi lehlerine çevirmeyi bildiler!! Kendi aralarında rekabet olsada, Konu yatırımcılar olunca kardeş baba dayanışma harekete gecti.

 • Alp24 Kasım 2020 12:52

  ZT nasıl çağrıdan muaf edildi? Zt bir de onu söyledin? Ve büyün yatırımcılar mağdur oldu.

 • 15 yıllık tecrübe 24 Kasım 2020 12:43

  Malı toplamaya çalışmayın haberlerle. Kayyum satacak şirketi

 • Tenekeye24 Kasım 2020 13:56

  Senin 15 yıllık tecrüben buysa, git kumda oyna.

 • Tenekeye24 Kasım 2020 13:55

  Kayyum şirketi satamaz. Şirketin üzerinde tüzel manada 1 lot bile yok. İştiraklerde var onu da AKBANK rehin almış borca karşılık. Şirkette lot falan yok. Hepsi şahıs üzerine. Uydurma.

 • Şok marketler ri24 Kasım 2020 12:22

  İmkb ye şikayet edicem endeks le alakası yok