E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKentsel dönüşümde imar artışı yüzde 25'i geçemeyecek---

Kentsel dönüşümde imar artışı yüzde 25'i geçemeyecek

Kentsel dönüşümde imar artışı yüzde 25'i geçemeyecek
15 Kasım 2018 - 08:44 www.borsagundem.com

Türkiye'de mağduriyetler yaratan kentsel dönüşüme ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli açıklamalarda bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm konusunda açıklamalar yaptı.

Geçmişte yüksek binaların ihtiyaç olduğunu ama bugün bakıldığında şehirlerin silüetini bozan, bilhassa kentsel dönüşümde, yüksek binaları istemediklerini belirten Bakan Kurum, “Kentsel dönüşüm yasanın çıktığı 2012’den beri yaklaşık 550 bin konutun dönüşümü sağlandı. Bugün için 5-5.5 milyon konutun dönüşmesi gerekiyor. 2025’te 7,5 milyon yapı öngörülüyor. Bizim bunları bir an önce dönüştürmemiz şart” dedi. Vatandaşın da 20-30 katlı dönüşüm projeleri istemediğinin altını çizen Bakan Kurum, “O, gecekondu yaşamı içerisinde belki kendi içerisinde mutlu bir yaşam da sürüyor, sosyal ihtiyaçlarını tam anlamıyla gideremese de en azından mutlu. O yüzden de bizim kentsel dönüşümde stratejimiz şu, kesinlikle imar artışı olmayacak, eğer olacaksa da yüzde 20-25’i geçmeyecek” dedi.

5 MİLLET BAHÇESİ CUMARTESİ AÇILIYOR

18 ilde 33 millet bahçesi yapıldığını belirten Bakan Kurum, “Cumartesi günü 5 millet bahçesi açılışını yapacağız. Başakşehir ve Kayaşehir millet bahçesi açılışını gerçekleştireceğiz. Başakşehir’de Hoşdere millet bahçesi 160 dönüm bir alan. Büyükşehir Belediye’miz tarafından yapılan Zeytinburnu Çırpıcı Çayırı 460 bin metrekare. 6 etaptan oluşuyor. Bunun 4 etabının açılışını gerçekleştireceğiz. Ataköy’de Baruthane dediğimiz yaklaşık 60 bin metrekare alanı millet bahçesine dönüştürdük ve buranın da açılışını cumartesi Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştireceğiz. Sadece bu parklarla İstanbul’a 1.5 milyon metrekare yeşil alan kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)