E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriKayseri Şeker'den halka arz için sermaye tavanı hamlesi---

Kayseri Şeker'den halka arz için sermaye tavanı hamlesi

Kayseri Şeker'den halka arz için sermaye tavanı hamlesi
10 Mart 2021 - 19:25 www.borsagundem.com

Kayseri Şeker, halka arz kapsamında kayıtlı sermaye tavanını 750 milyon liraya çıkarma kararı aldı.

Kayseri Şeker'in, halka arz kapsamında "Borsa İstanbul Yıldız Pazar"da işlem görebilmek için kayıtlı sermaye tavanını 750 milyon liraya çıkarma kararı aldığı bildirildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kayseri Şeker, 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul ile halka arz noktasında önemli bir adım daha attı.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, burada yaptığı konuşmada, Borsa İstanbul'da çeşitli grupların olduğunu, Kayseri Şeker'in sermaye yapısı, işlem hacmi ve büyüklüğü itibarıyla bu grupların en büyüğü olan "Yıldızlar Grubu"nda yer alması gerektiğini ifade etti.

2017 yılında çıkarılan yasayla Kayseri Şeker gibi kooperatif şirketlerinin "halka açık şirket" statüsü kazandığını belirten Akay, "Yıldızlar Grubu'nda yer alacak şirketlerin halka arzındaki sermayenin, asgari yüzde 15'e tekabül etmesi gerektiği şeklinde bir karar alındı. İşte bu karara istinaden yaptığımız genel kurul ile birlikte 700 milyon liralık sermayemizi 50 milyon daha artırarak, şirketin kayıtlı sermaye tavanını 750 milyona çıkartmış olacağız." bilgisini verdi.

Akay, alınan bu kararların, yapılan işlemin ve değişikliklerin şeker sektörü ve Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) camiası açısından önemli bir adım olacağını düşündüklerini ifade etti.

Özellikle şeker fabrikaları ve pancar kooperatiflerinin çoğunlukla hissedarı olduğu bir şirket açısından bunun ilk olduğuna dikkati çeken Akay, "Sektörde ve PANKOBİRLİK camiasında böyle bir ilki gerçekleştirmekle çok önemli bir hizmet yaptığımızı düşünüyoruz. Bu sayede çiftçilerimizin ya da çalışanların şirketimize ortak olma imkanı çıkmış oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

Halka arzın mayısta gerçekleştirilmesi hedefleniyor

Akay, borsa durumunun ve piyasa şartlarının uygun olması halinde mayıs ayının ikinci yarısında halka arz işlemlerini gerçekleştirmek istediklerini belirterek, Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul'un kendilerinden, halka arz işlemi yapıldıktan sonra spekülasyona yer verilmeyecek şekilde bir hisse değerinin oluşabilmesi için halka arzdan önceki mevcut hissedarların hisselerini 1 yıl süreyle, halka arz edilen değerin altında bir değerden satmamaları konusunda talepte bulunduklarını bildirdi.

Akay, halk arz işlemleri için Halk Yatırım ile iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Borsa İstanbul'da yüzde 1'lik yükseliş

Bakır fiyatları 12 ayda rekor seviyeye çıkacak

Bank of America: Küresel enflasyon krizi gerçekleşmeyecek

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Alper11 Mart 2021 12:15

  Nerden bakarsanız bakın 30a yakın şirket arz haberi geldi arz olan sayı 2.çok yavaş spk. Hızlandırması lazım bu arzları.bu kadar zor mu yahu. Bu işlerle alakalı departmana adam alın bişey yapın. Çok yavaş ilerliyor arz süreçleri..

 • fafa11 Mart 2021 08:39

  Şeker Fabrikasının kuruluş yıllarında yatırdığımız 500 tl.karşılığı hisse verilemez mi?

 • Gariban11 Mart 2021 00:24

  Q granite 15 liralardan halka arz olucak diyorlar usak seramik ondan daha buyuk uretici diye biliyorum 500 mil yillik cirosu var tahtasi 2.50 lerde surunuyor

 • Tekno papaz10 Mart 2021 23:22

  kesin odaştan önce halka arz olur :)