E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKatar'la yapılan su anlaşmasına ilişkin Bakanlık'tan açıklama---

Katar'la yapılan su anlaşmasına ilişkin Bakanlık'tan açıklama

Katar'la yapılan su anlaşmasına ilişkin Bakanlık'tan açıklama
30 Kasım 2020 - 23:06 www.borsagundem.com

Tarım ve Orman Bakanlığı, Katar ile imzalanan mutabakat zaptınin iki ülkenin birbirinden su temini, nakli, suyun paylaşılması gibi hususları içermediğini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, 'Türkiye- Katar Su Yönetimi Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı'na ilişkin, "Bu mutabakat zaptı, sadece iki ülke arasında su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ve bilgi alışverişini mümkün kılacak bir metindir. Bu imzalanan metin, iki ülkenin birbirinden su temini, su nakli, suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermemektedir" açıklamasında bulunuldu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bu mutabakat zaptının amacı, tarafların su yönetimi alanındaki teknolojik ve bilimsel yeteneklerini güçlendirmek ve ortak çıkarlar ile bütünleyici etkinlik temelinde iki ülke arasında su yönetimi alanında iş birliğini güçlendirmek ve teşvik etmektir. Söz konusu mutabakat zaptı; iki ülke arasında entegre su kaynakları yönetimi, su kaynaklarını koruma ve geliştirme, su kalitesini ve miktarını izleme, su kaynaklarını, bu kaynakların gıda güvenliği ile ilişkilerini yönetme, yer altı suyu sistemini ve doğal ve yapay beslenmeyi yönetme ve iklim değişikliğinin su kaynakları üzerine etkilerinin araştırılması hususlarını kapsar" ifadelerine yer verildi.

'Suyun paylaşılması hususunu içermemektedir'

Açıklamada, mutabakat zaptının kazanımları şöyle aktarıldı:

Mutabakat zaptı; su tesisleri sistemleri yönetimi, enerji verimliliğinin artırılması, iletim ve dağıtım ağlarında kullanılan malzemeler ve bunların bakım yaklaşımlarının yönetilmesi, müşteri şikâyetlerini, yanıt mekanizmasını ve çözüm yaklaşımlarını ele alma yöntemleri, nitelikli su izleme, su arıtma ve kimyasal kullanımda verimliliği artırma, her iki ülkede su kaynaklarını geliştirmek için en son teknolojileri uygulama, gelir getirmeyen suyu (GGS) azaltmak ve şebekelerde su kaçağı ve su kaybını tespit etmek için en son teknolojileri uygulamak, su kullanımı koruma programlarının iyileştirilmesi ve bu alandaki en son teknolojilerin uygulanması konularında karşılıklı ziyaretler, seminerler, sempozyumlar, konferanslar düzenlenmesi, ayrıca ilgili araştırma enstitüleri arasında karşılıklı ziyaretler gerçekleştirilmesi ve bilgi alışverişi yoluyla iş birliğini mümkün kılmaktadır. Özetle bu mutabakat zaptı, sadece iki ülke arasında su yönetimi alanında deneyim ve tecrübelerin paylaşılması ve bilgi alışverişini mümkün kılacak bir metindir. Bu imzalanan metin, iki ülkenin birbirinden su temini, su nakli, suyun paylaşılması ve benzeri hususları içermemektedir."

Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payının devir işlemi tamamlandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Teyfik01 Aralık 2020 01:02

    BU KATAR LA YAPILAN ANLASMALARI ELESTIREN DANGALAKLARA SESLENIYORUM..DUNYA ULKELERI MUSTERI ARARKEN..SaLAKOGLU SALAKLAR..TICARETI DINI..MILLIYETI..OLMAZ.SEN YABACI SERMAYEYI ULKENE CEKEBILIYORSAN SEVINECEGINE..KALKMIS ELESTIRIYORLAR VAY ANGUTLAR VAY..O ZAMAN INGILTERE..HOLLANDA..ILE KATARDAN DAHA FAZLA YATIRIMIMIZ VAR..onlari da elestir..KEMALIN PESINE TAKILAN AHMAKLAR..ARTIK..KENDINIZE GELIK..GERICILIGI BIRAKIN...YETER BE BU MILLET NASIL OY VERIYOR..ARTIK KAfANIZI..KUMDAN CIKARIN.

  • doğa30 Kasım 2020 23:23

    daha doğrusu su kaynaklarını yönetecek maddesi

  • doğa30 Kasım 2020 23:13

    anlaşmada su kaynaklarını yönetme maddesi var