E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriKarsan için üzücü haber ABD'den geldi---

Karsan için üzücü haber ABD'den geldi

Karsan için üzücü haber ABD'den geldi
16 Eylül 2019 - 10:00 www.borsagundem.com

ABD Posta Servisi’nin (USPS) açtığı ve Türkiye’den Karsan’ın da finalistler arasında yer aldığı yeni nesil dağıtım aracı ihalesinde karar gelecek yıla ertelendi. Şirket, 189 bin araç siparişini tek firma yerine birkaç firmaya da paylaştırabilir.

ABD Posta Servisi’nin yaşlanmış araç filosunu yenilemek amacıyla 2015 yılında açtığı ihalede bir türlü sona gelinemiyor. Türkiye’den Karsan’ın da nihai test aşamasına kalma hakkı kazandığı ihaleyle ilgili son kararın 2020 yılına ertelendiği bildirilirken, 186 bin adetlik siparişin, birden fazla firma arasında bölüştürülebileceği de iddia ediliyor.

Konuya ilişkin Amerikan haber sitelerinde yer alan son bilgilere göre, USPS, normal şartlarda açıklaması gereken kararını, 2020 yılına erteledi. USPS sözcüsü tarafından bir internet sitesine yapılan açıklamada, şirketin araçların üretimine yönelik kararını 2020’de bildireceği, bununla birlikte tek bir firma yerine birden fazla firmaya görev verilebileceği kaydediliyor. USPS’in, finale kalan dört şirketten, yıl sonuna kadar üretim konusundaki son teklifleri alacağı, bunun üzerinden de pazarlık sürecinin başlayacağı belirtiliyor.

Bununla birlikte şirketin zarar etmeyi sürdürdüğü ve FedEx, Amazon gibi müşterilerinin kendi dağıtım ağlarını kurması nedeniyle “iş kaybetmeye” de devam ettiği de konuşulanlar arasında. Bu yüzden de araçlar için ödenecek paranın nasıl bulanacağının halen belirsizliğini koruduğu iddia ediliyor.

İhtiyacı var

USPS’in elindeki eskimiş dağıtım araçlarının yenilenmesi ve daha çevreci hale getirilmesi amacıyla 2015 yılında başlayan ihale sürecinde beş firma finale kalmış, prototiplerin testlerine başlanmıştı. Söz konusu şirketlerden biri yarıştan çekildiğini açıklarken, aralarında Türkiye’den Karsan’ın da bulunduğu dört şirket kalmıştı. Karsan, ihale için halen USPS’in kullandığı araçların büyük bölümünü üreten Morgan Olson ile ortaklığa gideceğini açıklarken, Hindistan’dan Mahindra, ABD’li elektrikli araç üreticisi Workhorse (VT Hackney ile ortak) ve Oshkosh şirketleriyle yarışıyor.

Yaklaşık 6.3 milyar dolarlık ihalenin gecikmesi nedeniyle USPS’in zorlandığına dikkat çekilen haberlerde, şirketin elinde 140 bin civarında araç bulunduğu, bu araçların ortalama yaşının ise 28 olduğu kaydediliyor. Nitekim geçtiğimiz 5 yılda 120 adet araçta yangın çıkmış, bu da şirketi zora sokmuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Acar17 Eylül 2019 19:30

  Abi satsınlar bari şu şirketi herkes rahat etse bu nedir ya paramız pul oldu. Yeter ya.

 • Zeki16 Eylül 2019 21:39

  Hissem yok ama şunu söyleyebilirim önümüzdeki yılın hissesi karsan olacak gibi şuan beklemedeyim bedelli sermaye artırımından sonra uzun vadeli gireceğim ytd

 • AAA16 Eylül 2019 13:01

  Karsana dikkat edin hissesi yükselecek. Normalde düşmesi gerekiyor. Ama piyasa acayib bir hava var.

 • CAFER KILIÇ16 Eylül 2019 19:43

  karsan elektrik araç üreti konsorsuyumdan vazgeçmiş.demek ki  ağbaları tarafından emir geldi.çünkü elektirkli araç üretilmesi demek Türkiye nin olmaz sa olmaz son yapacağı şeyi.

 • nuri zaim16 Eylül 2019 15:21

  nedir bu acayip hava

 • Bika16 Eylül 2019 10:42

  Babayiğit olmaktan da vazgeçti.

 • BİLAL GÖKHAN 16 Eylül 2019 13:57

  Adi hisse 2 yıldır 220 maliyetle bekliyorum paramiz pul oldu

 • Okie Dokie16 Eylül 2019 10:26

  Karsan için üzücü Türkiye için sevinçli bir haber.