E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKara harekatı başladı---

Kara harekatı başladı

Kara harekatı başladı
09 Ekim 2019 - 22:34 www.borsagundem.com

Suriye'nin kuzeyine yönelik hava harekâtının ardından kara harekâtı da başlatıldı

Suriye'nin kuzeyine yönelik hava harekâtının ardından kara harekâtı da başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı, "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Milli Ordusu, Barış Pınarı Harekatı kapsamında Fırat'ın doğusuna kara harekatına başladı" ifadelerini kullandı. Bir televizyon programına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da operasyonu doğruladı.

MSB'nin Twitter hesabından Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamada bulunuldu.

Açıklamada, "Barış Pınarı Harekatı'na katılan kahraman komandolarımız, Fırat'ın doğusunda ilerlemeye devam ediyor" ifadesi kullanıldı.

Söz konusu paylaşımda, komandoların arazide ateş açarak ilerlediğine ilişkin gece görüş kamerası ile kaydedilmiş bir görüntü de yer aldı.

181 hedef ateş altına alındı

MSB'nin daha sonra yaptığı açıklamada, "Türk Silahlı Kuvvetleri, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında hava kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları ile şu ana kadar terör örgütüne ait toplam 181 hedefi ateş altına aldı." denildi.

Akar: Mehmetçik; Fırat'ın doğusunda da Suriyeli kardeşlerinin yanında

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Akar'ın Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin değerlendirmelerine yer verildi.

"Amacımız Fırat'ın doğusunda DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG'nin varlığını sonlandırmak, hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlamak, bir barış koridoru tesis ederek, ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimizin de bir an önce kendi topraklarına, evlerine dönüşlerini gerçekleştirmektir." ifadesini kullanan Akar, "Sadece ülkemizin ve milletimizin güvenliğine değil, aynı zamanda bölgede yaşayan Kürtler, Araplar, Asuriler, Hristiyanlar ve Yezidiler gibi diğer dini ve etnik grupların da güvenliğine çok büyük önem atfediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hedeflerinde sadece, adı değişse de birbirinden farkı olmayan ve bölgeyi istikrarsızlığa, kaosa sürüklemeyi amaç edinen DEAŞ ve PKK/KCK/PYD-YPG gibi terör örgütlerinin bulunduğunu belirten Akar, şöyle devam etti:

"Fırat Kalkanı Harekatı ile 3 binden fazla radikal DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getiren, kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, Fırat Kalkanı Harekatı'nda sahada DEAŞ terör örgütü ile göğüs göğüse mücadele eden tek koalisyon ve NATO ülkesi ordusudur. DEAŞ'ın kutsiyet atfettiği Dabık bölgesini kontrol altına aldığımızda örgüte en büyük askeri ve ideolojik darbe vuruldu. PKK/KCK/PYD-YPG Kürtlerin, DEAŞ da Müslümanların temsilcisi değildir ve olamaz da. Zeytin Dalı Harekatı'yla bölge halkını PKK/KCK/PYD-YPG'nin zulmünden kurtaran kahraman ve fedakar Mehmetçik; Fırat'ın doğusunda da Suriyeli kardeşlerinin yanında, terör örgütlerinin karşısında olacaktır."

"Terör koridoru oluşturulmasına da izin vermeyeceğiz"

Tüm komşuların toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını vurgulayan Akar, açıklamasında şunları kaydetti:

"911 kilometrelik sınırlarımızda bir terör koridoru oluşturulmasına da izin vermeyeceğiz. Burada terör örgütlerinin varlığını kabul etmiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda tüm dünyaya ilan ettiği gibi Güvenli Bölge, Suriye halkının kendi evlerine dönüşü konusunda en makul, en mantıklı ve en insani yoldur. Bugüne kadar olduğu gibi Barış Pınarı Harekatı'nda da sivil/masum insanlar, tarihi eserler, kültürel ve dini yapılar ve çevre dokunulmazdır. Operasyonların gecikmesi pahasına da olsa, bu hassasiyetimizden vazgeçmeyeceğiz."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (14)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Süleyman Kırpak10 Ekim 2019 09:40

  Yezitlere gereker dersi vermeliyiz.bizi korkutamazlar.bize yaptırım da yapamazlar on basında olanlar caresizliğin dışa yansımaları.abd bize yaptırım yapar ise abd karşı yapacağımız şeylerde var.nato da dağılır .artık Türkiye kontrolden çıkar rusya ya kayar atom bombasına dahi yönebilir.bu riski gözüne alacaklarını hiç tahmin etmiyor.bunlar bir it havlaması gibi.eğer yapacak olsalar çoktan bir kaç gün içinde yaparlardı.haclı ordusunun kovanına çomağı soktuk.bunu bir gün kalplerini yavaş yavaş sokacağız.

 • Ali Haydar10 Ekim 2019 08:06

  Oyun çok büyük. Canlara birşey olmasın. Duygular coşup taşabilir ama bildiklerimiz bilmediklerimiz milyonda biri değil. Plaka yorumunu çok beğendim

 • JBT 10 Ekim 2019 07:57

  Kahraman ve şanlı Türk ordusu......allah yardımcınız olsun...

 • KILIÇ10 Ekim 2019 07:45

   İÇİMİZDEKİ VE DIŞARDAKİ İTLER ÜRÜYECEK BU KERVAN YÜRÜYÜÜCEK ALLAH MEHMETCİKLERİ KORUSUN.

 • eee10 Ekim 2019 00:08

   50 bin terörist ordu kuruldu, tırlarla beslendi abd kullanıyor, bu adamalr nereye gitti ? gidecek? devlet kuracak ?

 • Selahattin Ölmez10 Ekim 2019 09:41

  yürekleri olsa orada bize karşı ingiltere fransa israil abd karşı çıkardı.ok yaydan çıktı yakında diğer yerlerdede aynı hareket sürecektir.

 • Nedim10 Ekim 2019 07:52

  Deme lan?  Nihayet anladın!  İşte o nu yapamayacaklar!  O devlet  onların kıçında patlayacak!  Bunu d anladın mı?

 • Vb09 Ekim 2019 23:00

  yanlış anlaşılmasın , toprak kazanalım falan değil meselem , sadece merkezi hükümet orda kolay kurulmayacak ve  yol su elektrik ...vs türkiye sağlayacak , insanlar TL kullanacak uzun vadede nusayri azınlığın baas partisi zulmünde korkuyla yaşamaktansa zaten entegre oldukları Türkiye ile devam etmek isteyebilirler , en azından kıbrıs gibi garantör olacağımızı düşünüyorum ,

 • Vb09 Ekim 2019 22:55

  Allah plaka vermeyi nasip etsin , zaten misak-ı milliye dahil topraklar...

 • Fb09 Ekim 2019 22:55

  ALLAH ordumuzu daima Muzaffer eylesin zaferler nasip etsin birlik beraberlik bütünlük huzur gelsin

 • KADIKÖYLÜ09 Ekim 2019 22:42

  Osmanbey Fatih Abdülhamit ATATÜRK Recep Tayyip Erdoğan.....bu gece Türkiyeye 100 yıl önce vurulmuş olan prangaların parçalanışına şahit olacağız...ALLAH TÜRKÜ KORUSUN....

 • Semsi Sedef10 Ekim 2019 11:57

  chp ve iyi partinin liderlerine ne diyorsunuz.tarih bunları nasıl anacaklar dersiniz.

 • ......09 Ekim 2019 22:55

  Bahçeli yi  unutmuşsun  :) 

 • BORSACI09 Ekim 2019 22:40

  ALLAH YARDIMCILARI OLSUN DUALARIMIZ MEHMETCİGE.