E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKar satışı riski devam eder mi---

Kar satışı riski devam eder mi

Kar satışı riski devam eder mi
18 Haziran 2021 - 08:44 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım: Endeksin güne tepki alımlarıyla başlaması beklenirken, gün içinde tepki alımlarının sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir.

Güne satıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi bankacılık endeksi öncülüğünde satıcılı seyrini devam ettirerek günü %1,20 düşüşle 1.414,15’den tamamladı. Bankacılık endeksi TL’deki değer kayıplarının güçlenmesiyle negatif ayrışarak günü %2,44 düşüşle tamamladı. Fed’in 2023 için iki faiz artışına işaret etmesi sonrası global risk alma iştahı zayıflarken, DXY endeksindeki güçlenme ile EM para birimleri değer kaybederken, TL güçlü değer kaybı ile negatif ayrıştı. TCMB faizleri %19,00’da sabit tutarak, sıkı duruşun korunacağını tekrar vurgulamasına rağmen TL ‘deki değer kayıpları güçlenerek devam etti.

Yurtdışı majör borsalar günü karışık bir görünümle kapatırken, BIST negatif ayrışarak kar satışlarını güçlendirdi. Yurtdışı borsalarda satışlar güçlenmedikçe kar satışları sonrası BIST’te tepki alımları gelmesi beklenir. Ancak, EM’lere yönelik risk alma iştahının zayıflaması ve TL’deki değer kayıplarının güçlenmesi durumunda tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılması beklenmektedir. TL’deki değer kayıplarının devam etmesi durumunda son iki ayda yaklaşık endeksin %5 üzerinde pozitif ayrışan bankacılık endeksi öncülüğünde satış baskısının devamı beklenir.

CDS’ler 388 seviyelerinde seyrederken mevcut fiyatlama şuan için TL varlıklara özel bir riskten kaçışa işaret etmiyor. Bu nedenle TL’deki değer kayıplarının durması ve yurtdışı borsalarda pozitif eğilim oluşması durumunda BIST’te satış baskısının düzeltme olarak kalarak belli seviyelerde tepki alımları gelmesi beklenmektedir. BIST kapanışına göre Dow vadelileri yatay seyrederken, Almanya Dax vadelileri hafif negatif seyrediyor. Asya borsalarında genel olarak negatif eğilim var. Endeksin güne tepki alımlarıyla başlaması beklenirken, gün içinde tepki alımlarının sınırlı da olsa devam etmesi beklenmektedir. Ancak, tepki alımlarının satış fırsatı olarak değerlendirilebileceğini ve endekste kar satışı riskinin devam ettiğini düşünüyoruz.

Günün önemli şirket haberleri 18/06/2021

 

Yabancıların en fazla alım satım yaptığı hisse senetleri

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)