E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKanal İstanbul'da CHP'den bedelsiz gayrimenkul iddiası---

Kanal İstanbul'da CHP'den bedelsiz gayrimenkul iddiası

Kanal İstanbul'da CHP'den bedelsiz gayrimenkul iddiası
05 Temmuz 2020 - 09:44 www.borsagundem.com

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Kanal İstanbul projesi kapsamında, değeri 3.4 milyar lira olan 4 milyon 422 bin metrekare büyüklüğündeki 489 gayrimenkulün bedelsiz olarak TOKİ’ye devredildiğini söyledi.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’nın haberine göre, Kanal İstanbul projesi kapsamında bulunan 22 milyon metrekare Hazine taşınmazı tescil edilirken, değeri 3.4 milyar lira olan 4 milyon 422 bin metrekare büyüklüğündeki 489 gayrimenkul bedelsiz olarak Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) devredildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, özellikle son bir yıldır kamuya ait arazi ve konut satışlarında büyük bir artış olduğunu belirterek, “AKP iktidara geldiği günden bu yana yurdun dört bir yanında ne var ne yok sattı. Kamu taşınmazlarının satışına son sürat devam ediliyor. Özellikle son bir yılın satış verilerine bakıldığında, iş zıvanadan çıkmış durumda. Sadece bir yılda son 5 yılın rakamları dahi geride bırakılmış. Ekonomi kötüye gidiyor, milli gelirde ciddi düşüşler var. Açığı kapatmak için kamu mallarına göz dikildi. AKP iktidarı 18 yıl boyunca kamu taşınmazlarını yeni yasalar çıkartarak ya da kuralları zorlayarak elden çıkarttı, tahsis etti ya da devretti." dedi. 

Tekin, "Tüm bakanlıklar ve Özelleştirme İdaresi'ne imar planları yapma yetkisi tanındı. Hepsi daha çok rant getirmesi için, satmadan önce plan değiştirip, konut ve ticaret alanına dönüştürüldü. Bu arsaların genellikle imar uygulamalarının yapılmadan satılıyor olmaları bize İstanbul ve Marmara bölgesinde deprem toplama alanları için ayrılan arsaların satış hikâyelerini hatırlatıyor” diye konuştu. 

AK Parti iktidarının 2002 yılından bu yana Türkiye'nin en büyük şirketlerini, fabrikalarını, tesislerini ve limanlarını satarak büyük ekonomik gelir elde ettiğini söyleyen Gürsel Tekin, kamu taşınmazlarının halkın birikimiyle oluşturulmuş ve halka ait olan varlıklar olduğunu belirterek, “Kanunlarımıza aykırı bir biçimde ve fütursuzca yapılan bu satışlar ve devirler, insan haklarına da aykırıdır. Kaynaklarımıza sahip çıkma mücadelesini sürdüreceğiz” ifadesini kullandı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • recai iz05 Temmuz 2020 23:24

  CHP yalova belediye baskani 30 milyon tl zimmetine gecirmis bunlar talan etmekten baska bir sey bilmezler birde yalanlari meshurdur türk milleti bunlari 1960 tan beri tek basina iktidara getirmiyor cünki bunlarda halka hizmet sifirdir....

 • !!!!05 Temmuz 2020 13:46

  CHP ülkenin gelişmesini istemiyor, Sabiha Gökçeni de istememişlerdi zamanında! Korumak gelişmenin zıddıdır

 • galip05 Temmuz 2020 16:21

  galismesini istemiyor diyeride gelecek nesilin nesi var nesi yok talan ediyor

 • muck05 Temmuz 2020 12:08

  ya ismini anlamdğımız bakanımızın da orada arazisi var, ev izni çıkartacak. ama haber yasaı olduğundan yazamıyor bir kaç gazeteci. kanal istanbul ile bir çok kişi sıfırdan trilyoner olacak. fakir fukarada olayı CHP = AKP olayı olarak algılamaya deva edecek. ekmek 10 tl olsun tın değil : ))

 • boş insan05 Temmuz 2020 10:42

  Boş insan boş konuşur.Fazla söze gerek yok siz dizi izleyin biz çalışırız

 • doğru05 Temmuz 2020 10:25

  hertaraf beton tarım diye birşey kalmadı ,sonra gıda fiyatları niye yükseliyor diye herkes birbirini suçluyor...