E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKamala Harris ilklerin başkan yardımcısı---

Kamala Harris ilklerin başkan yardımcısı

Kamala Harris ilklerin başkan yardımcısı
07 Kasım 2020 - 21:56 www.borsagundem.com

ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden oldu. Joe Biden'ın seçilmesiyle ülkenin ilk kadın ve siyah başkan yardımcısı Kamala Harris oldu.

Meme kanseri üzerine çalışan, diplomat kızı Hint asıllı bir bilim kadını annenin ve Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörü olan Jamaika asıllı bir babanın iki kızından biri olan Harris, ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Oakland kentinde dünyaya gelip burada büyüdü.
Tarihsel olarak "siyah okulu" olarak anılan başkent Washington’daki Howard Üniversitesi’nde siyaset bilim ve ekonomi üzerine lisansını aldı. Ardından San Francisco yakınlarındaki Hastings College of Law’da hukuk derecesini tamamlar tamamlamaz eyalette suç oranlarının yüksek olduğu Alameda County’de savcı olarak göreve başladı.

Harris, 2003 yılında San Francisco bölge savcısı oldu. Bu göreve gelen ilk siyah ve Asya kökenli kadın olma özelliğine sahip.

Harris, Ekim 2018'de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda hayatını kaybetmesinin ardından Trump'ı bu cinayete "göz yummakla" suçladı. Harris, o dönemde ABD'nin Suudi Arabistan ile ilişkilerini "temelden gözden geçirmesi" çağrısı yaptı.

Jamaika ve Hindistan kökenli göçmen bir anne babanın çocuğu olarak Kalifornia'da doğan Kamala Harris, sivil haklar konusundaki hassasiyeti ve hukukçu kimliğiyle de biliniyor.

ABD'nin ilk Hint asıllı senatörü

2010 yılında yine bir ilke imza atarak Kaliforniya eyaletinin ilk kadın başsavcısı oldu. ABD'deki sistemde bu makam adalet bakanlığı anlamına da geliyor. Burada ilk defa uyuşturucu suçuna bulaşmış kişilerin hapse girmek yerine liseden mezun olmalarına veya iş bulmalarına olanak sağlayan "hayata dön" programını başlattı; ırkçılıkla mücadele ve ceza-usul adaletini sağlama dallarında programlar yürüttü. Polis cinayetlerini izlemek açısından memurların üzerlerine ilk kez vücut kameraları yerleştirilmesini sağladı.

Kariyerindeki tüm bu başarılar ve ilkler Harris'in 2017’de ABD’nin ikinci siyah kadın senatörü ve ilk Hint asıllı senatör olmasının önünü açtı. Kaliforniya’dan seçildiği senatörlük görevinde, iç güvenlik soruşturmalarından, hükümet işlerinden, istihbarattan, bütçeden ve adaletten sorumlu komitelerde görev yaptı.

Harris yine Senato'daki görevi sırasında, Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme üyeliğine aday gösterdiği Yargıç Brett Kavanaugh’nun, cinsel saldırı suçlamalarıyla ilgili Senato’da yürütülen soruşturmasında Kavanaugh’ya yönelttiği "zor sorular" ile adından söz ettirdi.

Adaylık serüveni hızlı başladı çabuk bitti

55 yaşındaki Senatör, siyasi kariyerine 2019’da Demokrat Parti’den ABD Başkanlığı yarışına girerek devam etti.

Adaylığı ilk başta büyük bir coşkuyla karşılansa ve televizyondaki tartışma programlarında rakiplerine karşı başarılı bir performans sergilese de hızlı yükseldiği anketlerde düşüşe geçince Aralık 2019’da başkanlık yarışından çekildi. Harris’in vaat ettiği değişimler arasında yargı sisteminde reform ve ırk adaletini sağlama tasarısı vardı.

Çekildikten üç ay sonra başkanlık için Biden’ı desteklediğini, "Ülkemize şerefle hizmet etmiş bir kişi ve ona her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Onun bir sonraki ABD Başkanı olarak seçilmesi için elimden gelen her şeyi yapacağım" diyerek duyurdu.

 

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden kimdir?

 

Trump: Biden'ın zafer açıklaması sahtecilik

 

Biden'dan zafer açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Metin08 Kasım 2020 15:47

  Ne güzel. Abd nin başkan yardımcısı bir kadın. İnşallah başarılı olur

 • vatandaş08 Kasım 2020 14:10

  beyazlatıcı krem kullanmaktan beyaza dönmüş zenciligi kalmamış ne yapabilirsin kadın aklınla.görüntüden başka birşey degilsin.

 • doğru08 Kasım 2020 19:00

  cahilce bir yorum

 • Cahil vatandaş08 Kasım 2020 18:41

  Kadın 20 yıl savcılık, adalet bakanlığı yapmış. Yuksek lisans mezunu. Kaliforniya eyalet adalet bakanlığı yapmış. Sana göre ise esmer bir kadın. Irkçılık ve faşistlik böyle birşey işte

 • Metin08 Kasım 2020 15:49

  Üzüldüm. Dünyaya hükmeden bir devletin başkan yardımcısı olmuş bir kadını aşağılıyorsun !! Bu nasıl bir mantık

 • Bir yorum08 Kasım 2020 07:07

  Sen bir zıplama bakayım hangi yetki ile  Biden a  kutlama yapıyorsun?  Derin devletin köpeği oluğunu nasıl da belli ediyorsun!  Anlayan anladı!