E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiKahve ve şeker üretimi için ürküten senaryo---

Kahve ve şeker üretimi için ürküten senaryo

Kahve ve şeker üretimi için ürküten senaryo
19 Eylül 2021 - 11:07 www.borsagundem.com

Stockholm Çevre Enstitüsü’nün bir raporuna göre iklim değişikliği nedeniyle şeker ve kahve gibi bazı ürünlerin üretimi 2099 yılına kadar yarı yarıya düşebilir.

Söz konusu rapora göre iklim değişikliği uzun vadede kahve ve şeker gibi ürünlerin üretiminin yüzde 59 kadar azalmasına neden olacak. Raporda buğday üretiminin ise artabileceği belirtildi.

Raporda ABD, Çin ve Brezilya’nın küresel emtia pazarı için önemli iklim riskine sahip ülkeler olduğu, iklim değişikliğinin dünyada uzun vadeli ticaret akışını sekteye uğratacağı ve toplumsal değişikliklere yol açacağı belirtildi.

Rapora göre, 2070-2099 yılları arasında sadece ABD’de artan sıcaklıklar nedeniyle mısır üretimi yarı yarıya düşebilir. Rusya ve Kanada’da üretim sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 17 artabilir ancak bu artış diğer bölgelerde yaşanan sıkıntıları telafi etmeye yetmeyecek.

Buğday üretimi yüzde 14 artabilir, üretim de Avrupa’ya, Güney Amerika ve Asya’ya kayabilir. Rusya ve Kanada mısır, soya fasulyesi üretimini artırabilir.

Politika yapıcıları iklim değişikliğiyle mücadele için ‘sınırların ötesine bakmaya’ çağıran bu rapor, gelecek ay Glasgow’da gerçekleşecek Birleşmiş Milletler’in İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) öncesinde açıklandı.

Kahve fiyatları Afrika'da da yükselişini sürdürüyor

 

Şeker fiyatları yeniden zirvede

 

Kahve fiyatları altı yılın zirvesinde

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • fafa19 Eylül 2021 12:51

    Amerik'nın baskısıyla Şeker Fabrikalarını sattık,şimdi suni şekeri vatandaşa yedirmaya başladık.Amerika'n firması Cargil ve kanser ilacı üreten firmalar ellerine kına yaksın.