E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKaddafi'nin oğlu kaçırıldı---

Kaddafi'nin oğlu kaçırıldı

Kaddafi'nin oğlu kaçırıldı
12 Aralık 2015 - 01:43 www.borsagundem.com

Muammer Kaddafi'nin oğlu Hanibal Kaddafi Lübnan'da kaçırıldı. Şii din adamı Sadr'ın öldürülmesiyle ilgili bilgi alan grup bir süre sonra bırakıldı

Libya'nın öldürülen eski lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Hannibal Kaddafi'nin, 37 yıl önce Libya ziyareti sırasında ortadan kaybolan Şii din adamı Musa es-Sadr ve iki yol arkadaşı hakkında bilgi almak isteyen silahlı bir grup tarafından Lübnan'ın Beka bölgesinde bir süre alıkonulduğu, daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Lübnan resmi haber ajansı NNA, Hannibal Kaddafi'nin, Lübnanlı eşini ziyareti için Suriye'den geldiği sırada, ülkenin doğusundaki Beka bölgesinde silahlı bir grup tarafından perşembe günü kaçırıldığı bilgisini paylaştı. 

Grubun dün serbest bıraktığı Hannibal Kaddafi'nin, güvenlik güçlerince Humus-Baalbek uluslararası otoyolu üzerinde teslim alındığı kaydedildi. 

Kaddafi'yi kaçıran grubun, 1978'te Libya'ya gerçekleştirdiği ziyarette kaybolan Lübnanlı Şii din adamı ve Emel hareketinin kurucusu "Musa es-Sadr ve beraberinde kaybolan iki yol arkadaşı" hakkında bilgi talep ettiği aktarıldı.

Lübnan'da yayın yapan yerel bir televizyon da, "Musa es-Sadr'a bağlı silahlı bir grup tarafından kaçırıldığını" iddia ettiği Kaddafi'nin alıkonulduğu sırada çekilmiş görüntülerini yayınladı.

Görüntülerde, yüzünde darp izi bulunan ve Hannibal Kaddafi olduğu iddia edilen kişi, "Sağlığının iyi olduğunu ve Şii din adamı Musa Es-Sadr hakkında bilgisi olanların haber vermesi gerektiğini" dile getirdi. 

Musa es-Sadr'a söz konusu Libya seyahatinde eşlik eden ve Şii din adamıyla ortadan kaybolan Şeyh Muhammed Yakup'un oğlu ve eski milletvekili Hassan Yakup, Hannibal Kaddafi'nin kaçırılmasıyla ilişkisi olduğunu reddetti ancak "Kaçırılma haberinin kendisini üzmediğini ve konuyu yeniden gündeme taşıyacağını" ifade etti.

Hannibal Kaddafi, Muammer Kaddafi'nin karısı Safiye, oğlu Muhammet ve kızı Ayşe gibi Kaddafi ailesinin devrim sırasında komşu ülke Cezayir'e kaçmayı başaran isimlerinden birisi.

20 Eylül 1975 doğumlu Hannibal Kaddafi, Kuzey Lübnan'daki Sebal köyünden fotomodel Elin Sekaf isimli bir Lübnanlı Hristiyan ile evli. Bir erkek ve kız çocuk sahibi çiftin evliliği, Kaddafi yönetiminin "Arap Baharı" ile sona erdirilmesine kadar gizli kalmıştı.

SKANDALLARLA DOLU BİR YAŞAM

Kaddafi ailesi bir çok kez skandallarla isimlerinden söz ettirmişlerdi.

2008 yılında Anibal Kaddafi ve Lübnanlı eşi Aline Skaf, İsviçre'yle olası diplomatik bir krizin kıvılcımını ateşlemişlerdi. Çift Cenevre'deki lüks bir otelde iki çalışanı dövdükleri gerekçesiyle tutuklanmışlardı.

Çift iki gün sonra sonra kefaletle serbest bırakılmış, hizmetçilere tazminat ödenmesinden sonra suçlamalar geri çekilmişti.

Ancak bu olay İsviçre ile Libya arasında büyük bir diplomatik krize neden oldu.

Libya İsviçre'ye petrol sevkiyatını durdurma ve bu ülkedeki banka hesaplarını kapatma dahil bir dizi yaptırım kararı aldı.

Kaddafi ertesi yıl İsviçre'nin lağvedilmesi ve topraklarının Almanya, Fransa ve İtalya arasında paylaşılması çağrısında bulundu.

Muammer Kaddafi iki yıl sonra da İsviçre'ye cihat ilan etti. İsviçre Cumhurbaşkanı 2009'da Trablus'a gidip Kaddafi'den özür dileyince ülkesinde tepkilere hedef oldu.

LÜBNAN'IN İSTENMEYEN AİLESİ

Bu yılın başında da Aline Skaf'ı taşıyan özel jetin Lübnan havalanına inmesine izin verilmemişti.

Kaddafi ailesi uzun süredir Lübnan'da istenmeyen bir pozisyonda...

Özellikle ülkedeki Şii toplumu, 1978 yılında Lübnanlı Şii Lider Musa Sadr'ın ortadan kaybolmasında Libya'yı sorumlu tutuyor.

Sadr'ın Libya ziyareti sırasında öldürüldüğü, ve güney bölgesi Sabha'ya gömüldüğü öne sürülüyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)