E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKaddafi'nin oğlu: Geri dönmeye hazırlanıyorum---

Kaddafi'nin oğlu: Geri dönmeye hazırlanıyorum

Kaddafi'nin oğlu: Geri dönmeye hazırlanıyorum
31 Temmuz 2021 - 10:06 www.borsagundem.com

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, 10 yıl aradan sonra ilk kez yabancı bir gazeteciye konuştu

Libya'da 2011'de yaşanan iç savaşta 42 yıl boyunca iktidarda kalan Muammer Kaddafi, 69 yaşındayken isyancılar tarafından öldürülmüş, Seyfülislam Kaddafi'yse muhalifler tarafından yakalanmış ve hapse atılmıştı. Başkent Trablus'ta 2015'te düzenlenen bir mahkemede savaş suçu işlediği gerekçesiyle idama mahkum edilen Seyfülislam, 2017'de çıkan afla serbest bırakılmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre Seyfülislam 2014'ten beri hiçbir yaşam belirtisi göstermiyor, uzun süredir ne yaptığına ve yaşayıp yaşamadığına dair bir bilgi bulunmuyordu.

Kaddafi'nin oğlu, New York Times'a verdiği röportajda, artık özgürlüğüne kavuştuğu için siyasete dönüş planları yaptığını belirtti.

49 yaşındaki Seyfülislam, Libya'nın mevcut durumuna ilişkin şunları söyledi:

Ülkenin ırzına geçtiler; çok kötü durumda. Para yok, güvenlik yok. Hayat kalmamış. Benzinliğe gidin, benzin yok. İtalya'ya petrol ve benzin ihraç ediyoruz, İtalya'nın yarısına enerjiyi biz sağlıyoruz. Ama burada elektrik kesintileri yaşıyoruz. Bu başarısızlıktan da öte bir şey. Bu bir fiyasko.

2011 Libya İç Savaşı'na dair detaylar paylaşan Seyfülislam, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kendisini aradığını söyledi. Erdoğan için "Önce bizim yanımızda durdu ve Batı'nın müdahalesine karşı çıktı" diyen Seyfülislam, "Sonra beni ülkeyi terk etmem için ikna etmeye çalıştı" ifadelerini de kullandı.

Seyfülislam, Erdoğan'ın ayaklanmaları "dış güçlerin uzun süredir hazırladığı bir tezgah" olarak nitelendirdiğini aktardı. Kaddafi'nin oğlu da benzer şekilde ayaklanmaların artan uluslararası gerginliklerle, dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de dahil fırsatçı dış aktörlerin bir araya gelmesiyle oluştuğunu düşündüğünü belirtti. Seyfülislam, "Aynı anda birçok şey yaşanıyordu. Muazzam bir fırtınaydı" dedi.

"Güçlü bir hükümet kurulması işlerine gelmiyor"
Kaddafi'nin oğlu, 2011'de muhalifler tarafından tutuklanıp hapse atıldığı dönemde bazı şeylerin değiştiğini anladığını belirtti. Tutuklu kaldığı hücrede kendisini ziyarete gelen ve iç savaşta Kaddafi'ye karşı savaşan milislerin sinirli ve hayal kırıklığına uğramış olduğunu anlattı.

Seyfülislam'a göre Libyalılar yaşananlardan o kadar olumsuz etkilenmişti ki, Kaddafi dönemine nostaljiyle bakıyorlardı. Kaddafi'nin oğlu, bunun kendisi için bir fırsat olabileceğini ve kaybettiği her şeyi geri kazanmasını sağlayabileceğini fark ettiğini söyledi.

Röportajda 2011'den beri Libya'da gerçek bir devlet olmadığını savunan Seyfülislam, iç savaştan bu yana farklı hükümetlerin iktidara geldiğini fakat bunların takım elbise giyen eli silahlı kişilerden ibaret olduğunu belirtti.

"Güçlü bir hükümet kurulması işlerine gelmiyor. Bu yüzden seçimlerden korkuyorlar" ifadelerini kullanan Seyfülislam, "Bir başbakan bulunması fikrine karşılar. Bir devlet, meşruluğunu halktan alan bir hükümet fikrine karşılar" diye devam etti.

"Kaddafi'nin rejiminde eleştirecek bir şey görmüyorum"
Robert F. Worth'un kaleme aldığı röportaj metninde, Seyfülislam'ın halkı temsil edecek kişi olarak kendini gördüğü belirtildi. Ayrıca Libya halkında, Seyfülislam'ın babasının rejiminin hatalarından ve yaşanan acı olaylardan ders çıkardığına ilişkin bir beklenti ve umut bulunduğunu, bunun kolektif bir fanteziye dönüştüğü ifade edildi.

Seyfülislam'ın da bunun farkında olduğunun belirtildiği metinde, Kaddafi'nin oğlunun şu sözleri aktarıldı:

Libya halkından 10 yıldır uzaktayım. Yavaş, çok yavaş bir şekilde geri dönmelisiniz. Striptiz gibi. Biraz akıllarıyla oynamalısınız.

Öte yandan röportajda Seyfülislam, babasının 42 yıllık iktidarında gerçekten eleştireceği bir şey bulunmadığını söyledi. 1980'lerdeki bazı sosyalist politikaların aşırıya kaçmış olabileceğini belirten Seyfülislam, babasının bunu fark edip gerekli düzeltmeleri yaptığını savundu.

Kaddafi'nin yazdığı ünlü Yeşil Kitap'a ilişkin de yorumlarda bulunan Seyfülislam, "Bu çılgınca bir kitap değildi. Herkesin şimdi kabul ettiği şeylerden bahsediyordu" dedi. Seyfülislam, Batı'da zamanla rağbet gören halk referandumu ve çalışan için hisse senedi sahipliği planı gibi fikirlerin kökenlerinin Yeşil Kitap'ta bulunabileceğini söyledi.
(Independent Türkçe)

Erdoğan'dan Hafter'e tepki: Paralı askerdir, Kaddafi'ye de ihanet etmişti

Amerikalı senatörden Maduro'ya Kaddafi fotoğraflı tehdit

Kaddafi'nin Belçika bankalarındaki milyonlarca eurosu kayıp

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mete bey01 Ağustos 2021 14:01

  Kıbrıs ta kaddafı türkiyenin yanından olan birisiydi hala üzülürüm kaddafi ye kıbrıs barış harekatın da

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ01 Ağustos 2021 11:21

  babasıda millipiyango dan çıkmış idi şimdi de aynı oyun oğluna.ulan arkadaş bu müslüman ülkelerde var sadece bu ülkeler babalarının tapulu malımı.abd ve yandaşları BM tanıdığı meşru hükümeti parçalamak için hareket geçmiş görülüyorlar yeni oyunlar denenmekte başarılı olurlar ise bir de bunu sömürecekler daha sonra bir it gibi babası benzeri leşini sokağa atacaklar.bizde de bir partilinin babası ölüyor yerine oğlu hemen yelteniyor bu 84 milyonluk ülkede donanımlı gençlerimiz yokmu onlar ne yapacak.bir partiye giriyorlar 5 kuşak siyaset yapıyorlar.10 seçim kapı ediyor adam ve 50 senedir aynı parti siyaset yapıyor bir defa dahi iktidara gelemekedikleri halde hala siyaseti bırakmıyorlar.siyasi partilere devlet yardımları kalsın bakın kimse aday oluyormu.

 • Mehmet31 Temmuz 2021 14:33

  Fransızlar eğitti bunu şimdi. . Türkiye ye rakip olarak libya ya gonderecekler. Ismini de Seyful gavur-(gavurun kilici )olarak degistirsin şerefsiz herif. Babası gebertilirken neredeymis. .

 • ALİ KODUŞ31 Temmuz 2021 11:15

  Sanki zannedersin ki libya babasının tapulu malı.batılı güçlerin yeni bir tezgahı olduğunu besbelli.

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ31 Temmuz 2021 11:14

  bir sen eksin idin.sende çıkta ortalık tekrar karıssın.abd nin bir planı bence.gerçek hükümeti bölmek parçalamak için yeni bir oyun oynanmaktadır.