E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakKaçak yabancıya ev kiralayan yanacak!---

Kaçak yabancıya ev kiralayan yanacak!

Kaçak yabancıya ev kiralayan yanacak!
01 Aralık 2019 - 08:47 www.borsagundem.com

Bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşması beklenen torba yasada kaçak durumdaki yabancı şahısların ‘barınmasına, konaklamasına imkân sağlayanlar’ ile bunlara ‘evini kirayanlara’ para cezası uygulaması öngören bir madde var

TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta yasalaştırılması beklenen AK Parti’nin 98 maddelik torba teklifi aynen yasalaşırsa, kaçak durumdaki yabancı şahısların, “barınmasına, konaklamasına imkan sağlayanlar” ile bunlara “mülkiyetindeki gayrımenkulü kirayanlara” para cezası uygulanacak.
Yasalaştırılması planan teklifle Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun, diğer kanunlara göre daha ağır bir ceza gerektirmeme koşuluyla idari para cezası uygulanması gereken fiilleri düzenleyen maddesi değiştiriliyor. Mevcut durumda kaçak durumdaki yabancıların ülkeye girmesine, ülkeden çıkarılmasına, araç veya binek hayvanı vasıtasıyla veya yaya olarak seyahat etmesine imkan sağlayanlara, her bir yabancı başına bin TL idari para cezası verilmesini öngören madde kapsamına “barınmasına ve konaklamasına imkan sağlayan” kişiler ile “mülkiyetindeki gayrımenkulü kiralayanlar” ekleniyor.

Üç madde tartışılıyor

Teklifin bu maddesi AK Partili hukukçu vekiller arasında görüş ayrılığı yarattı. AK Parti grubunda teklif üzerine yapılan çalışmalar sırasında bazı hukukçu vekillerin, “Emlakçı evi kaçak bir yabancıya verdiyse ev sahibi ceza alacak. Bu doğru bir uygulama değil” itirazında bulundukları öğrenildi. Çalışmalar sırasında hukukçu vekillerden teklifin sınır dışı kararına karşı itiraz süresini 15 günden 7 günü düşüren maddesi ile sınır dışı seyahat masraflarını karşılamaya yetecek parası olmayan yabancıların mevcut parasının Hazine’ye irat kaydedilmesine ilişkin maddelerine de itiraz geldi. Düzenlemelerin aynen Meclis’ten geçirilmesi durumunda, insan hakları örgütlerinin tepkisini çekeceği ve AB kriterleri açısından sıkıntı yaratabileceği değerlendirmesi yapıldı.

İtirazlar doğrultusunda sözkonusu üç maddeyle ilgili yeni bir değerlendirme çalışması yapan AK Parti’nin bu maddeleri teklif metninden çıkarabileceği ya da yumuşatabileceği belirtiliyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ Buhur02 Aralık 2019 12:12

  Arkadaşlar özellikle Kırgız, Özbek bir hayli yerleşen var çoğu misyoner özellikle hasta bakımı ve temizlik sektörü onların elinde dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • Alı01 Aralık 2019 15:31

  Ev benim istediğime kiraya veririm sen vergini alırsın gerisi seni ilgilendirmez.

 • Efe01 Aralık 2019 15:30

  İlk önce bunları bu ulkeye kapılarını acan kisiler e ceza verin ısınız gucunuz evini kiraya verince mi proplem

 • Lal01 Aralık 2019 14:57

  Yabancıya ev kiralamayın yakarlar başınızı.

 • Aydın 01 Aralık 2019 13:36

  "O kaçak vatandaşları ülkede ne işi var?" diye sormazlar mı? Bu ülke yol geçen hanı mı???

 • Gocmen01 Aralık 2019 12:35

  Yol geçen hanına dönmüş hıc bir ülkeye vize yok

 • baturayersin01 Aralık 2019 10:32

  bayancıyı sınırdan geçirmesin ipini koparan geliyor  her gün her noktada polis arama yapıyor niye sormuyor nerede kalıyorsun otelin nerede çoğu ülkeye vize yok vize uygulasın suçu vatandaşın üzerine yıkıyorlar  

 • bir dost01 Aralık 2019 10:12

  ne yaptıklarını bir bilseler ...