E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaJP Morgan çalışanından manipülasyon itirafı---

JP Morgan çalışanından manipülasyon itirafı

JP Morgan çalışanından manipülasyon itirafı
07 Kasım 2018 - 14:59 www.borsagundem.com

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan`da trader (al-satçı) olarak çalışan John Edmonds, yıllardır başta altın olmak üzere kıymetli metal (gümüş, platin, paladyum vs) piyasalarında manipülasyon yaptığını itiraf etti

New York'ta yaşayan 36 yaşındaki John Edmonds, Connecticut Mahkemesi'ne 9 Ekim'de verdiği yeminli ifadede emtia piyasasında sahtecilik, dolandırıcılık yapmak için komplo kurmak, emtia fiyatlarında manipülasyon ve sahte alım satım emirleri girme suçlarını kabul etti.

Başsavcı yardımcısı Bryan Benczkowski konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Yaklaşık 2009'dan 2015'e kadar John Edmonds, vadeli kıymetli metal piyasalarını manipüle etmek üzere çok yönlü bir sahtecilik operasyonunda yer aldı. Bu operasyon öncelikle, Edmonds'ın aslında hiçbir zaman uygulanmayacak sahte alım satım emirlerini piyasaya girerek kendisine çıkar sağlamasına dayanıyordu."

FBI direktör yardımcısı Charge Sweeney ise aynı konuda yaptığı açıklamada sahte emirlerin fiyatları Edmonds ve bankadaki diğer suç ortaklarının para kazanmasını sağlayacak şekilde hareket ettirdiğini belirtti.

Sweeney, şöyle devam etti:

"Edmonds ayrıca, bu taktikleri bankadaki (JP Morgan) daha üst düzey traderlardan öğrendiğini, bu yöntemleri yüzlerce kez kullandığını ve bu işlemlerde yöneticilerinin de onayı olduğunu kabul etti."

ABD Adalet Bakanlığı da yaptığı açıklamada, söz konusu olay ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Bakanlık ayrıca bu operasyonlarla zarara uğradığını düşünen bireysel yatırımcıları kendisine başvurmaya davet etti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • 1Borsacı07 Kasım 2018 16:18

    Her insanın içinde vicdan diye bir şey var. Ne kadar taş yürekli olursa olsun, ne kadar gözünü kazanç hırsı bürüsün bir noktada vicdanına yeniliyor. Zaten son zamanlarda robotlara işi havale ettiler. Karadenizli Temel Reis'in radyodan yapılan "bir araba otobanda ters yolda ilerliyor" anonsuna verdiği tepki gibi, gibi  "ne birisi hepsi hepsi!!! "

  • alp07 Kasım 2018 15:48

    SİZE İNANARAK YATIRIM YAPANLAR ŞAPA OTURUR ..SİZİN TERSİNİ YAPMAK GEREKİR...TAKTİK BU,,,,