E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıJeopolitik riskler küresel risk iştahını baskılıyor---

Jeopolitik riskler küresel risk iştahını baskılıyor

Jeopolitik riskler küresel risk iştahını baskılıyor
25 Ocak 2022 - 09:21 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlaması bekleniyor.

ABD ve Rusya arasındaki siyasi gerilim ve Ukrayna cephesindeki jeopolitik riskler küresel risk iştahını üzerinde baskı oluşturuyor.Yeni haftanın ilk işlem gününde jeopolitik gerilim ve endişeler fiyatlamalar üzerinde etkili olurken, hisse piyasalarında sert satışlar yaşandı. Risk başlıklarının ön planda olduğu ve risk iştahının zayıf seyrettiği mevcut konjonktürde jeopolitik gelişmeler ile yarın sonan erecek Fed toplantısı yakından takip edilecektir.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler

• 10:00 Türkiye – Reel Kesim Güven Endeksi Önem: Orta
• 18:00 ABD – CB Tüketici Güveni Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Rusya- Ukrayna konusundaki jeopolitik risk ve endişeler yeni haftanın ilk gününde küresel hisse piyasalarında sert satışların yaşanmasına neden oldu. Yurt dışında derinleşen satışlarla BIST100 Endeksi’nde devre kesici çalışırken, endeks günü %5,02 oranında kayıpla 1.910,29 puandan tamamladı. Gün içinde sert satışların yaşandığı ABD borsaları akşam saatlerinde kayıplarını geri alırken, ABD vadelilerinde bu sabah yeniden satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında satıcılı bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,41 – 13,43 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,46’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Küresel ölçüde hisse senetleri endekslerinde riskten kaçınılan bir gün oldu. Ukrayna-Rusya gerginliğinin ön planda olduğu günde sertleşen satışlarla endekste devre kesiciler çalıştı ve işlemler erken sonlandırıldı. Dün gelen satışlar ile geçtiğimiz hafta salı günü gelen ve devre kesiciyle günü erken sonlandıran satışlar benzerlik gösterdi. Piyasada önemli destek ve trend kırılımlarında derinlik kayboluyor ve satışlar bir anda sertleşiyor. Endekste düzeltmede %61,8 seviyesi 1.870’te bulunuyor. Gün içinde olası bir satışta bu seviyenin altına sarkılacak olur ise aralık ayında görülen dip seviyeler yeniden gündeme gelebilir. Bu nedenle 1.870 günün en kritik seviyesi olacak. Yukarıda ise 1.940 – 1.960 aralığı güçlü direnç bölgesi konumunda olacaktır.

Piyasalarda satış baskısı sürüyor

 

Borsa yüzde 5 düşerken değer kazananlar

 

Günün önemli şirket haberleri 25/01/2022

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)