E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaJaponya'da nakit stoku sıkıntı yaratacak---

Japonya'da nakit stoku sıkıntı yaratacak

Japonya'da nakit stoku sıkıntı yaratacak
25 Kasım 2014 - 06:43 www.borsagundem.com

BOJ Başkanı Kuroda, iş dünyası liderlerine karlarını daha verimli bir şekilde kullanmaları yönünde çağrıda bulundu

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, iş dünyası liderlerine karlarını daha verimli bir şekilde kullanmaları yönünde çağrıda bulundu. Kuroda, merkez bankasının deflasyonu ortadan kaldırması ile gereğinden fazla likidite stoku yapmanın maliyetli hale geleceğini söyledi.

Kuroda, “Şirketler, yenin zayıf olmasından faydalanarak tesis ve istihdama yatırımı artırabilirler. BOJ, enflasyon hedefine ulaşmak için parasal genişleme politikasında gerekli düzenlemelere giderek fiyat artışlarını desteklemeye devam edecek” dedi.

Toyota Motor Corp. ve diğer ihracatçı şirketler gibi Japonya şirketleri, BOJ’un teşvik artırımı sonucu zayıflayan yen ile rekor seviyede kar elde etmeye hazırlanıyor. Japan Inc. rekor seviyeye yakın likidite tutarken, ikinci çeyrekte yatırım harcamaları 2007 yılının ilk üç ayındaki zirveden yüzde 50’den fazla aşağıda seyretti.

SMBC Friend Securities Co. ekonomistlerinden Mari Iwashita, “Kuroda, harekete geçme sırasının şirketlerde olduğunu açıklığa kavuşturuyor. Yatırım harcamaları, maaşlar ve fiyat belirlemeleri, BOJ için yaşamsal öneme sahip ancak kontrolünde değil. Kuroda’nın şirketleri ekonominin iyileşeceğine ve deflasyonun sona ereceğine ikna etmesi gerekiyor” dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)