E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİtalya'dan Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin açıklama---

İtalya'dan Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin açıklama

İtalya'dan Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin açıklama
07 Aralık 2019 - 18:59 www.borsagundem.com

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde, kapıların hiçbir zaman kapanmadığını söyledi

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Yabancı Basın Derneği üyelerini Dışişleri Bakanlığında kabulünde, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir Türk gazetecinin "Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci"ne ilişkin sorusuna Di Maio, "Türkiye'nin AB'ye üyelik süreci aslında hiçbir zaman kapanmadı. Atışmaları bir kenara bırakırsak, Türkiye’deki bazı siyasi olaylar, Avrupa Birliği’nin bütünün de tereddütlere yol açtı. Bu üyelik mevzusunda Avrupa hep birlikte karar verecek. AB’de de birçok konuda pek çok bölünme oluyor ve böyle olduğunda da içeriden ve dışarıdan eleştiriler gelmeye başlıyor" yanıtını verdi.

Di Maio, "Türkiye, NATO için önemli bir ülke. Ticari açıdan da İtalya’nın stratejik bir ortağı. İlişkiler iyiyken de yolunda gitmeyen şeyler söylenebilir. Paylaşmadığımız, katılmadığımız bir şey varsa söylenebilir. Son olarak Türkiye’nin Suriye topraklarına yaptığı operasyonda da dediğimiz gibi" dedi. 

Suriye konusunda, daha önce Beşar Esad ile diyalog kurulması gerektiğini belirten röportajı hatırlatılan Di Maio, şunları kaydetti:

"Benim daha önce de söylediğim şu idi, her şey BM kararları ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen'in yapacağı çalışmaya bağlı. Ben, Pedersen’in yürüttüğü çalışmanın, Astana süreci ve batıda giden süreci bütün bunları birleştirmesini ve bir sonuca ulaştırmasını umuyorum. Suriye’nin birliğe ihtiyacı var. Yaptığımız bütün işler, taraflarla yürütülen diyaloglar, Anayasa Komitesi çalışmalarına katılmayan ülkeler de olmak üzere bütün ülkeler, BM kararları ve Özel Temsilci Pedersen’in bir metre arkasında sıralanmalı ve o da liderlik yapmalı. Aksi takdirde her şeyin rastgele gitme riski ortaya çıkar".

İtalyan bakan, Libya konusunda da Berlin Konferansının önemli olduğunu ancak çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ifade etti.

Di Maio, Roma'da dün ve bugün yapılan 5. MED Akdeniz Diyaloğu Forumu oturumlarına işaret ederek, "Açık bir sinyal geliyor. O da daha fazla zamanımızın kalmadığıdır. Libya’da ateşkes koşullarına ulaşmamızı sağlamayı hızlandırmamız gerekiyor bir an önce" dedi. 

Luigi Di Maio, Çin'in 5G teknolojisini NATO üyesi İtalya üzerinden Avrupa’ya sokmaya çalıştığına yönelik ABD'den baskı görmediklerini ama bir uyarı geldiğini ifade etti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kaktust08 Aralık 2019 17:37

  AB bizi almaz .iktidar ise siyasi ve ekomomik olarak sıkışınca AB çıpasına arada sırada sarılıyor

 • ahmet tecer08 Aralık 2019 16:01

  60 Yıldır hep aynı nakarat, istemyiz AB yi. sizin olsun

 • AB08 Aralık 2019 12:06

  AB YE GİRMEK DOĞU GÖLGEMİZDE PETROL BULUP İŞLEMEK... KADAR FANTASTİK GELİYOR BİZİM ÖMRÜMÜZ YETMEZ... AB KİM.. BİZ KİM... AB EKONOMİSİNİ DOĞRULTMUŞ... BİZ KİME BULAŞSAK KENDİMİZ GİBİ YAPARIZ.. BİZ BECEREMİYORUZ ÖYLE DEMOKRASİ YÖNETİMLERİNİ ... NE KURUMLARIMIZ NEDE BAKANLARIMIZ OSEVİYEDE DEİL...AB YE GİRSEN ÖNÜNE GELENE DİNSİZ GAVUR DER BİZİM BAKNALAR.. YOK ANASI RUM BABASI PONTUS.. NENESİ AFGAN... YA BİZİM BAKANLAR BIRAK AB Yİ OKUMUŞ EĞİTİMLİ İNSAN SEVİYESİNE GELECEK CÜMLELER KULLANAMIYOR.

 • Deli veli07 Aralık 2019 22:15

  Ab'nizin taaa.....

 • Dd07 Aralık 2019 19:05

  Batsın senin ABEN.