E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakİşte sosyal konutların yükseleceği alanlar---

İşte sosyal konutların yükseleceği alanlar

İşte sosyal konutların yükseleceği alanlar
18 Eylül 2022 - 09:34 www.borsagundem.com

İstanbul'da sosyal konutların yapılacağı alanlar belirlendi. İstanbul’da Esenler’deki konutlar Kuzey Rezerv Alanı’nda yapılacak. Başakşehir’de Kayaşehir Fenertepe mevkii; Tuzla’da Aydınlı, Orhanlı, Mescit mahallelerinde sosyal konutlar yükselecek

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi için başvurular devam ederken Çevre Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ, teknik çalışmalara hız verdi. Projede aslan payını alan İstanbul ve Ankara’da bazı ilçelerde inşaatların yükseleceği alanlar netleşti. Bazı ilçelerde ise projeye elverişli lokasyonlar ön plana çıktı. İstanbul’da Arnavutköy, Başakşehir ve Esenler’de 28 bin 340; Tuzla’da 20 bin 920, Çatalca’da 540, Silivri’de 200 adet olmak üzere toplam 50 bin konut inşa edilecek.

BÖLGEYE İLGİ ARTTI

İstanbul’da kentsel dönüşümün merkezi olan Esenler’de sosyal konutlar Kuzey Rezerv Alanı’nda yükselecek. 15 Temmuz Millet Bahçesi, Tekstilkent ve Giyimkent gibi yaşam ve ticaret merkezlerine yakın olan bölge, toplu ulaşım araçlarının da kesişme noktasında. Hastane, okul ve yeşil alanın çevresinde yükselecek olan konutlar

15 Temmuz Mahallesi’ni daha cazip hale getirecek. Civarda faaliyet gösteren emlakçılar ve esnaf, sosyal konut projesinin açıklanması ile yatırımcıların bölgeye olan ilgisinin arttığını belirtiyor.

BURALAR KALKINACAK

Projenin başkent adreslerinden biri de Mogan Gölü yakınındaki Yurtbeyi ile Mamak Gökçeyurt Mahalleleri. Gökçeyurt sakinlerinin Hasangazi Dağı adı verdikleri alana yapılacak konutların şehir merkezine uzaklığı 15 kilometre. Yapılacak konutların yanı sıra bir üniversite projesinin de Gökçeyurt Mahallesi’ne yapılacağını söyleyen Muhtar Kadir Kuzu, “Öğrenciler ve evini alıp mahallemize taşınanlar sayesinde mahallemiz canlanacak ve kalkınacak. Mahalle gençleri istihdam alanlarından faydalanabilecek. Ayrıca mahallemizin değeri de artacak. Projenin açıklanmasının ardından telefonlarımız susmaz oldu. Yatırımcılar konutların çevresinde dükkan, arazi ya da benzeri taşınmaz olup olmadığının bilgisini almak için arıyor. Hem milletimiz ev sahibi olacak kendi evinde rahatça yaşayacak hem de mahallenin kalkınması sağlanacak” diye konuştu.

ULAŞIM KOLAY

İstanbul’da sosyal konutların yapılacağı diğer bir bölge de Başakşehir. İstanbul’un en büyük toplu konut alanlarından birisi olan ilçede, sosyal konutların ön plana çıktığı bölge Kayaşehir Fenertepe mevkii. Bu bölgede 50 dönümlük araziye 450 daire inşa edilecek. İnşaatların temeli iki yıl içinde atılacak ve 2025’te de tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilecek. TOKİ ve Emlak Konut tarafından daha önce yapılan yüzlerde konuta ev sahipliği yapan mevki, Yeni İstanbul Havalimanı ile Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne yakınlığı ile yatırımcıların ilgisini çekiyor. Ayrıca 2 ayrı millet bahçesine olan yakınlığı da bölgeyi cazip hale getiriyor.

MAHALLELİ MEMNUN

Projeye dahil edilen mahallede ikamet eden vatandaşlar da projeden memnun. Ballıkuyumcu Mahallesi’nde market işleten Yaşar Sivri de “Uzun zamandır bu kadar çok ziyaret eden olmuyordu. Gün içinde birileri devamlı binaların yapılacağı yeri soruyor” dedi. Arsa yatırım danışmanı Gökhan Yararbaş da şunları söyledi: “Şehrin biraz daha dışında kalan bu mahalleler şehre dahil edilecek. İnsanlar şimdiden yatırım planı yapmaya başladı. TOKİ’nin buralara can getireceğini düşünüyoruz.”

HAVALİMANINA YAKIN

TOKİ’nin halihazırda 5 bin 500 konut inşaatına devam ettiği Tuzla, bu projede 20 bin 920 sosyal konut ile yerine alacak. Yeni Şafak'ın haberine göre Aydınlı, Orhanlı, Mescit mahalleleri konutların yapılacağı alanlar olacak. Yine Şifa ve Mimar Sinan mahallelerinde askeri alan kenarındaki bulunan 250 bin metrekarelik bir alan da sosyal konut üretilecek mevkilerden birisi olacak. Tuzla Belediyesi’nin de bölgede konut ve kentsel dönüşüm projeleri bulunuyor. Yeni ulaşım ve altyapı projelerin de odağında olan bölge vatandaşlara cazip fırsatlar sunuyor. Sabiha Gökçen Havalimanına da yakın olan bölgenin, yapılacak konutlarla yıldızı parlayacak.

e-Devlet başvuruları herkese açılıyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için e-Devlet üzerinden yaşanabilecek yoğunluğun hizmete erişimi engellememesi için kademeli olarak alınan başvurular,
19 Eylül’den itibaren herhangi bir sınırlama olmaksızın yapılabilecek. e-Devlet üzerinden başvurular 28 Ekim’de sona erecek.

Ankaralı arazilere koştu

Ankara’da Etimesgut Ballıkuyumcu, Gölbaşı Yurtbeyi, Mamak Gökçeyurt’taki muhtemel konut alanlarını inceledik. Bazı vatandaşların şimdiden arazileri yerinde araştırarak muhtarlardan bilgi aldığını öğrendik. Ballıkuyumcu Mahallesi Muhtarı Nazif Ünal, “Arayanlar gelip soranlar oluyor. Vatandaşlar proje açıklanır açıklanmaz buraları araştırmaya başladı. Konutların nerelere dikileceği belirlendikten sonra hem telefonlarımız sık sık çalmaya başladı hem de şehir merkezinden insanlar buraları incelemek için gelmeye başladı.” dedi.

TOKİ’de alt gelir grubuna yönelik şartlar güncellendi

 

İşte sosyal konutların yükseleceği alanlar

 

'Sosyal konut'ta yeni dönem başlıyor

 


 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Tğrkay20 Eylül 2022 08:53

  Buradaki bir amaç da güya konut fiyat ve kiraların düşürmekte. Ankara Eskişehir yolu tarafında yapılacak 3+1 konutların bugünkü fiyatı 900 bin olarak belirlenmiş, ama şu an zaten şehre daha yakın olan mevcut olanların fiyatları da 1, 500 bin üzerinde. Yani mevcutların f itatları düşmediği gibi zamanla daha da hızlı artacak. Yine günlük hesaplarla, gelecek düşünülmeden yapılan plansız işlerden biri.

 • Vatandaş19 Eylül 2022 07:45

  Ülkeyi mültecilerden temizleseniz zaten konut problemi kalmayacak Klasik Akp inşaatan başka bir şeye kafaları basmıyor

 • Musa19 Eylül 2022 07:43

  Bizde tuzlayı ne zaman yiyecek diye bekliyorduk

 • Salih Salih19 Eylül 2022 07:37

  Daha çıkıp çıkmayacağı belli olmayan, kuraya bağlı evler icin muhtarı arayıp arazi hakkında bilgi toplamak gerçekten enteresan bir durum. Millette çok boş zaman var herhalde.

 • ankara18 Eylül 2022 18:57

  yakupabdal mahallesi maden........

 • Ggff18 Eylül 2022 18:50

  Bence ucuz deyil .arazi bedava olursa maliyeti siz çıkarın.

 • E.g.18 Eylül 2022 13:12

  İZMİR'DE EVKA1 EGEKENF SOSYAL KONUTLARIN EN FAZLA OLDUĞU BUCA İLÇESİNİN TAMAMINDA 3000 TL VE ALTINDA Hepsi emlak SİTESİNDEN TANESİ 3000 TL OLMAK ÜZERE SADECE 4 ADET KİRALIK KONUT VAR

 • E.g.18 Eylül 2022 12:47

  BU FİYATLARI/TAKSİTLERİ ÖDEYİP SATIN ALMAM İMKANSIZ BU NEDENLE BELEDİYELER SOSYAL KONUTLAR YAPIP DÜŞÜK GELİRLİLERE KİRAYA VERMELİDİR SOSYAL KONUT YAPIP KİRAYA VERMEYEN BELEDİYE BAŞKANLARINA DA PARTİLERİNE DE SOSYAL KONUT YAPIP KİRAYA VERECEKLERİNİ AÇIKLAYANA KADAR OY VERİLMEMELİDİR

 • AHMET ÖZBİR18 Eylül 2022 11:13

  "TOKİ İLE YEŞİL TÜRKİYE YÜKSELİYOR!" Hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Bitişik nizamla çok kötü bir şehirleşme yaşadı son 40 yılda büyük şehirlerimiz. "BOL YEŞİLLİ, GARAJLI MEDENİ SİTELERİN YAPILMASI VE BİTİŞİK NİZAMLA YAPILAN ESKİ BİNALARIN YIKILMASI" en güzel karardır. Rabbim Hizmet Ehli'nin yardımcısı olsun.

 • Kaçan Grup 18 Eylül 2022 10:55

  İstanbul'un nüfusunu azaltacak önlemler alınması gerekiyordu, 16 milyon insanı buraya paketlemek gaflettir

 • Meto18 Eylül 2022 15:13

  Önce seni ve gereksiz aileni postalasınlar

 • bir dost18 Eylül 2022 10:27

  rezerv alanlarına bile konut yapan bir zihniyet … aman allahım… istanbul’daki her boş araziyi betona boğacak bir zihniyet … park bahçe yapın bu alanlara … konutları da kentsel dönüşümle elde edilecek arazilere yapın … istanbul doldu taştı yahu … bırakın da kalanlar doğru duzgun yaşasın … anadoluyu kalkındırın biraz da … istanbul’un yükünü azaltın … yaşanmaz hale geldi … bu gidişle 30 mişyon yapacaksınız bu şehri …