E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİşte CHP'nin yeni yönetimi---

İşte CHP'nin yeni yönetimi

İşte CHP'nin yeni yönetimi
08 Mayıs 2014 - 21:19 www.borsagundem.com

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından parti yönetiminde beklenen değişikliği yaptı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından parti yönetiminde beklenen değişikliği yaptı. Yeni yönetimde en çok dikkat çeken unsur ise, partinin genel başkanlıktan sonraki en güçlü iki koltuğunun, iki tıp doktoruna emanet edilmesi oldu.

Partinin Merkez Yönetim Kurulu'nda görev yapan 17 Genel Başkan Yardımcısının 5'i MYK dışı kaldı. 
Kılıçdaroğlu, ayrıca genel sekreterini de değiştirdi. Bihlun Tamaylıgil MYK dışında kalırken, Gürsel Tekin CHP'nin yeni Genel Sekreteri oldu.

ADAY BELİRLEYENLER MYK DIŞI
CHP'de genel başkan yardımcılığı koltuğunu kaybeden isimler İdari ve Mali işlerden sorumlu Umut Oran, örgütten sorumlu Adnan Keskin, sivil toplum kuruluşlarından sorumlu Nihat Matkap, yerel yönetimlerden sorumlu olan Gökhan Günaydın ile parti içi eğitimden sorumlu Perihan Sarı oldu. Bu listeye genel sekreterlik görevinden ayrılan Bihlun Tamaylıgil de eklenince, toplam 6 isim MYK dışı çıkmış oldu. 
MYK dışında bırakılan isimler, 30 Mart seçimleri öncesinde aday belirlemedeki en etkin isimler olarak dikkat çekiyor. 
CHP'de "aday belirleme komisyonu" olarak anılan 5 kişilik listeden sadece Bülent Tezcan yerini korudu.

ÖRGÜT TEKİN BİNGÖL'E EMANET
Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerin ardından Parti Meclisi, il başkanları, kadın ve gençlik kolları ile bir dizi toplantı yapmıştı. CHP örgütünün Genel Başkan'a ilettiği en büyük şikayet, yerel seçimlerde aday belirleme konusunda idi. Bu nedenle Kılıçdaroğlu'nun özellikle yerel yönetimlerden ve örgütten sorumlu iki genel başkan yardımcısını değiştirmesi, "Genel Başkan, örgütün şikayetlerini dikkate aldı" olarak yorumlandı. Kılıçdaroğlu, Yerel Yönetimlerden sorumlu Gökhan Günaydın'ın yerine Veli Ağbaba'yı, Parti örgütünden sorumlu Adnan Keskin'in yerine Tekin Bingöl'ü, Parti içi eğitimden sorumlu Perihan Sarı'nın yerine Seyhan Erdoğdu'yu Genel Başkan Yardımcısı olarak atadı. 
Tekin Bingöl, Önder Sav döneminde "genel sekreter yardımcısı" olarak görev yaptığı için, örgütü iyi tanıyan bir isim olarak biliniyor.

KAMU POLİTİKALARI VE PARTİ SÖZCÜLÜĞÜNE ATAMA YAPILMADI
CHP'nin eski MYK'sında Haluk Koç Kamu politikalarından sorumluydu. Koç aynı zamanda parti sözcülüğünü de yürütüyordu. 
Ancak Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı yeni MYK listesinde Kamu Politikalarından sorumlu bir genel başkan yardımcısı ismi yer almadı. Kılıçdaroğlu, yeni listede parti sözcüsünü de belirtmedi.  Parti sözcüsünün kim olacağının, ilk MYK'da belirlenmesi bekleniyor

GÜÇLÜ GENEL SEKRETERLİK DÖNEMİ Mİ? GÜRSEL TEKİN; TERFİ Mİ, TENZİL-İ RÜTBE Mİ?
CHP'nin yeni yönetimindeki bir diğer dikkat çekici unsur da, örgütten gelen "güçlü genel sekreterlik dönemine geri dönülsün" çağrılarının hemen ardından, Kılıçdaroğlu'nun parti genel sekreterini de değiştirmesi oldu. 
Kılıçdaroğlu'nun genel sekreterliğe Gürsel Tekin'i ataması, "güçlü genel sekreterlik için hazırlık dönemi mi" yorumlarına neden oldu. CHP, MYK sistemini son tüzük kurultayında değiştirmeden önce, genel sekreter partinin genel başkanın ardından ikinci ismiydi. 
Ancak tüzük değişikliği ile, genel sekreterlik makamı daha sembolik bir statüye indirilmişti. Parti örgütü ise 30 Mart seçimlerinin değerlendirilmesi sırasında, Genel Merkez'de muhatap bulamamaktan şikayetçi olmuştu.

CHP, MEDYA İLİŞKİLERİ GAZETECİYE EMANET
CHP, Gürsel Tekin'den sonra medya ile ilişkilerini Emel Yıldırım'a emanet etti. 1959 Aydın doğumlu olan Yıldırım, Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu'ndan mezun olduktan sonra Anadolu Ajansı, CNN Türk gibi basın kuruluşlarında çalıştı.

CHP'nin genel ve yerel seçimlerindeki propaganda faaliyetlerini sürdüren ekiplerde görev alan Yıldırım, 2011 seçimlerinden sonra yaptığı bir açıklamada, "Türkiye kritik bir süreçten geçiyor. Bir kadın olarak yapacağım çok şey var. İlk başta görevimiz ülkeye ve devrimlere sahip çıkmak. 78'den gelen, 80 darbesinin tüm sıkıntılarını yaşamış bir kuşak olarak toplumsal duyarlılıklarımıza sahip çıkacağız. Uğur Mumcu'nun 'İnsanlar sadece konuştuklarından değil, sustuklarından da sorumludur' sözünü hatırlayalım. Şimdi susma değil konuşma zamanı" demişti.

10 ARALIK HAREKETİ, CHP YÖNETİMİNDE...
Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcılarının görev alanlarında da değişiklik yaptı. 
Şafak Pavey'in sorumlu olduğu "doğa hakları ve sosyal politikalar" genel başkan yardımcılığını ikiye böldü. 
Pavey sadece "doğa haklarından" sorumlu genel başkan yardımcısı olarak devam ederken, yeni ihdas edilen sosyal politikalardan sorumlu genel başkan yardımcılığına Burhan Şenatalar atandı. 
Şenatalar'ın atanması, CHP kulislerinde "10 Aralık hareketi, CHP yönetimine girdi" olarak yorumlandı.
10 Aralık hareketi, Türkiye'de var olan siyaset yapma tarzının, kullanılan söylemin ve siyasal kadronun niteliğinin yenilenmesinin, yani yeni bir siyaset anlayışının yaratılmasının gerekliliğine inanmış olan bir grup siyasetçi, sendikacı, bilim insan ve çalışanlar tarafından kurulmuştu.
CHP Yönetimine giren Burhan Şenatalar da 2005 yılında bu grubun aktif bir üyesi olmuştu.

CHP, DOKTORLARA EMANET
CHP'nin yeni yönetiminde dikkat çeken bir başka unsur ise, partinin genel başkanlıktan sonraki en güçlü koltuklarından ikisinin, iki tıp doktoruna emanet edilmesi oldu. 
Genel Başkan yardımcılıkları içinde en güçlüsü olarak görülen örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığına, tıp doktoru Tekin Bingöl getirildi.
MYK'da "üç numara" olarak anılan idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına ise, yine tıp doktoru olan Haluk koç atandı. 
CHP'nin yeni yönetimindeki bir başka tıp doktoru ise, Sivil toplumdan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak atanan Aytun Çıray. 

İŞTE YENİ LİSTE
Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında oluşan yeni MYK şöyle:

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • derman08 Mayıs 2014 23:09

    30 mart secimlerinde basarisiz olan kilicdaroglu koltugunu birakmak niyetinde olmadigi meydana cikmis oldu korkak bir parti baskani her zaman basarizsiz olur.

  • as08 Mayıs 2014 21:38

    göz boyama,asıl değişmesi gereken gn.başkan, k.kılıçdaroğlu yenilginin baş sorumlusu,fetoş un politiklarını uygulayan,malzemesini,söylemini kullanan kendisi....