E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİşte ABD'nin yaptırım listesi---

İşte ABD'nin yaptırım listesi

İşte ABD'nin yaptırım listesi
05 Kasım 2018 - 16:39 www.borsagundem.com

ABD, İran'a uygulanan yaptırımlara ilişkin detayları açıkladı

ABD Hazine Bakanlığı, İran yaptırımlarının ikinci paketi kapsamında ambargo uygulanacak 700'ü aşkın kişi, kurum, uçak ve geminin isimlerini yayımladı. 

Hazine Bakanlığının sitesinde yayımlanan listede, 300'den fazla İran vatandaşı, enerji taşımacılık sektörlerinde faaliyet gösteren 100'den fazla kurum ve 200'ün üstünde gemi, 50’si İranlı bankalar olmak üzere 70 finans kuruluşu, İran Havayolları ve 67 uçağı da yer aldı.

Yaptırım uygulanacak bankalar arasında İran İhracat Kalkınma Bankası, Bank Melli, Arian Bank, Future Bank, Ghavamin Bank, Bank Sepah, Endüstri ve Maden Bankası, Post Bank, Bank Tejarat, Ayendah Bank, Europaisch-Iranische Handelsbank AG ve Day Bank öne çıktı. ABD Hazinesi, bu bankaların yurt içi ve yurt dışı iştiraklerini de yaptırım kapsamına aldı. 

İran Ulusal Petrol Şirketi'nin de eklendiği listede, kuruluşun İran dışında faaliyet gösteren onlarca iştirakinin de yaptırımlara tabi tutulacağı görüldü. 

İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Ulusal Tanker Şirketi (NITC) ve kontrol ettikleri 211 gemi ve ilişkili oldukları 65 özel ve tüzel kişiye de ambargo uygulanacağı bildirildi. Valfair, Hafez Darya Arya, Safiran Payam Darya isimli taşımacılık şirketleri de IRISL ve NITC'nin iştirakleri oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine alındı.

ABD yönetiminin yaptırım listesine eklediği tüm kişi, kurum, gemi ve uçakların listesine "www.treasury.gov/resource-center/sanctions/OFAC-Enforcement/Pages/20181105_names.aspx" linkinden ulaşılabiliyor.

Yaptırım listesine buraya tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

POMPEO: TÜRKİYE'YE DE MUAFİYET VAR

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo İran yaptırımlarının detaylarını anlatırken Türkiye'nin muaf tutulduğunu açıkladı. İran yaptırımlarından Çin, Hindistan, Güney Kore, Türkiye, Tayvan, Japonya, Yunanistan muaf tutuldu.

Pompeo sözlerine şöyle devam etti:

"Geldiğimden beri yaptırımlar uygulanmıştır bugün hızlandırılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. İran'a yaptırımlar devam edecek ve cezalar da olacak. İran'la iş yapmak kötü sonuçlar doğuracaktır. 20'den fazla ülke zaten piyasadan 1 milyon varil azalttı. Mayıs'tan beri petrol gelirleri düştü. Bazı ülkelere muafiyet verdik. İran ile yeni bir anlaşmanın mümkün olduğunu umuyoruz. Yaptırımlar, İran'ın uluslararası ekonomik aktivitelerini hızlı şekilde düşürecek. İran bizim için tehdit oluşturuyor ve biz bunu engelleyeceğiz."

MNUCHIN: YAPTIRIM LİSTESİNDE 250 KİŞİ DE VAR

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, İran'a yönelik yaptırımlarda 250 kişinin de listede olduğunu söyledi.

Mnuchin şunları söyledi:

"Yaptırım listesinde 250 kişi de var. İran'ın yaptırımları kaldırmamız için bazı denetimlere izin vermesi gerekiyor. İran'ı ekonomik bir yalnızlaşma bekliyor, iran teröre destek vermeyi kesmeli."

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • KILIÇ06 Kasım 2018 06:43

    BİR ÜLKENİN BAGIMSIZLIGINA ,ÜRETİMİNE EL KOYMAK DİL UZATMAK BAŞKA BİR ÜLKEYİ İLGİLENDİRMEMELİ ABD NİN TUTUMU EŞKİYALIKDIR .

  • ...05 Kasım 2018 19:17

    pkk yı destekleyen kım .? suriyede ? siz demedinizmi abd ypg el ele kol kola diye.. nedne iranla yapılan ticarete karışıyor bide gun veriyor bu ABD ? gunda 4 den mi büyük deil 5 den mi? biri hatırlatsın  ABd ye :

  • Fenasi 05 Kasım 2018 17:39

    Asıl terör devleti israil ve abd dir. Onlardan sonra Birleşik Krallık. Bunlardan sonrada suudiler gelir. Ondan sonra iran olabilir