E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-Magazinİstanbul'daki bin hatlı minibüs taksiye geçmek istiyor---

İstanbul'daki bin hatlı minibüs taksiye geçmek istiyor

İstanbul'daki bin hatlı minibüs taksiye geçmek istiyor
18 Ocak 2020 - 11:54 www.borsagundem.com

İstanbul'da işlerinin azaldığını iddia eden minibüs esnafı, kentteki bin minibüsün lüks taksiye çevrilmesi için izin bekliyor.

Gebze Harem Minibüsleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramis Yılmaz, şehirdeki toplu taşıma tercihleri ve kullanımının zaman içerisinde değiştiğini anlatarak, minibüsçü esnafının zor günler yaşadığını anlattı.

"Her taraf metro ya da tramvay oldu. Minibüsçüler olarak iş bulamıyoruz." diyen Yılmaz, kentteki 6 bin 460 minibüsçünün yaklaşık 2 bininin iş bulamadığını söyledi.

EVİNE EKMEK GÖTÜRSÜNLER DİYE DURAKTA ARAÇ BEKLETİYORUZ

Yılmaz, "Bir duraktaki 9 minibüsün hepsi hizmet verdiğinde tüm arkadaşlarımızın işi düşüyor. Hiçbiri evine ekmek götüremiyor. Bunun en az 3'ünü durakta bekletiyoruz ki herkes evine ekmek götürebilsin. Çünkü hepsi çalıştığı zaman boş gidip geliyorlar. Yeterli yolcuyu hiçbiri alamıyor." dedi.

Minibüs yolcusu sayısında son yıllarda "yüzde 80"lik gerileme olduğunu dile getiren Yılmaz, "Her geçen gün yolcu kaybına uğrayan minibüsçüler zor günler yaşıyor. Kartal-Pendik-Kadıköy metrosu, Marmaray, hızlı tren ve daha çok sayıda raylı sistem yapıldı. Şehir trafiğine ve yolcu taşımacılığına katkı sunan projelere karşı değiliz ancak, minibüsçü esnafının da bu dönüşümden nasibini almasını istiyoruz." diye konuştu.

BİN MİNİBÜS İÇİN TALEPTE BULUNULDU

İstanbul'da taksi yetersizliği bulunduğunu savunan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'da ciddi manada taksi ihtiyacı var. Taksi sayısı halen yıllar önceki gibi 17 bin 395. Bu sayı taksi yolcusuna cevap veremiyor. Bu nedenle de sürekli korsan taksicilik yapılıyor. Taksiciler daha Uber'den kurtulmadan yeni korsan taksiciler çıktı. Minibüsçüler olarak bu açığı kapatmaya talibiz. İlgili esnaf odalarımız bu konuda ortak karar alarak İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine iletti. Çok sayıda esnaf odasının ortak kararını, birlikten, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne iletmesini talep ettik. Şehirdeki 1.000 minibüsün lüks taksiye çevrilmesini talep ettik. Yetkililerin vereceği olumlu yanıt minibüsçü esnafını sevindirecektir."

KORSANIN DA ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kimsenin ekmeğinin peşinde olmadıklarını sadece bir ihtiyaca cevap vermek istediklerini kaydeden Yılmaz, "Zira şehirde bir lüks taksi ihtiyacı var. Bu karşılanmadığı sürece de korsana çözüm bulunamıyor. Korsan taksiciler artık internet üzerinde sayfa bile açıyor. Bunu taksiciler de herkes de biliyor. Biz bu korsanın da önüne geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • sahin kuş18 Ocak 2020 16:05

  plakaya sınır konması bundan kazanç sağlayanları yaratır. bu para sonuçta nihai tüketici yolcuya yansır. vaktiyle turgut özal serbest bırakarak bunların belini kırmıştı

 • İstanbullu18 Ocak 2020 14:26

  Minibüslerin istanbul dan tamamen kaldırılması gerekiyor, bu çağdışılık artık istanbul a yakışmıyor, kural tanımazlık, çevre kirliliği, gürültü kirliliği be deseniz gepsi bunlarda mevcut, artık miatlarını doldurdular.

 • İzmitli18 Ocak 2020 13:45

  Sizide izmit tranvayına monte edip havuza dahil ederler sıkmayın canınızı. Düşünebiliyormusunuz izmitte tranvay yapılıyor vatandaşın parasıyla vergisiyle. Sonra izmit minübüsleri beş kuruş katmadığı halkın tranvayının gelirine ortak oluyor havuza dahil ediliyor. Minübüs hat fiyatları bir anda fırlıyor. Yani kısacası tranvay otobüsçülere peşkeş çekiliyor. Kim yapıyor bunu tahmin edin:) tabiki büyükşehir belediyesi..

 • dursun18 Ocak 2020 13:17

  adam gibi şöförlük yapmazsanız olacağı budur. bağcılar minübüs şöförleri bildiğiniz yamyam. 3-5 km yi minibüsle gideceğime metrobüsten indikten sonra yarım saat yürümeyi tercih ediyorum.

 • Sdk18 Ocak 2020 12:22

  Başka bir arzunuz...

 • Uber'e stop18 Ocak 2020 12:12

  Yamyama yol ver.