E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİstanbul'da mesai saatleri değişiyor---

İstanbul'da mesai saatleri değişiyor

İstanbul'da mesai saatleri değişiyor
13 Eylül 2020 - 09:53 www.borsagundem.com

Kovid salgınında İstanbul’da toplu taşımada sosyal mesafenin korunmasının tek yolu mesai saatlerinin yeniden düzenlenmesi ve çeşitli zaman dilimlerine bölünmesi. İstanbul Valiliği bu doğrultuda özel sektörü de kapsayacak bir çalışma yaptığını bildirdi.

Kovid-19 salgınında vaka sayılarının artması, bazı tedbirleri beraberinde getirdi malum. Özellikle büyük kalabalıkların toplandığı ve salgının yeniden ivme kazanmasında etkili olan düğünlere, kına gecelerine kısıtlamalar geldi.

Önceki akşam, İstanbul Valiliği düğünler, konserler gibi organizasyonlar için yeni yasaklamalar yayınladı. Yine geçtiğimiz günlerde, toplu taşımanın hınca hınç olmaması, sosyal mesafenin korunması için bazı ulaşım araçlarına ayakta yolcu alınmayacağı duyuruldu.

HaberTürk'ten Esra Boğazlıyan'ın haberine göre, bu yasaklamaları 16 milyonluk İstanbul'da uygulamak hiç kolay değil. Her gün 10 milyondan fazla insanın yolda, dolaşımda olduğu bir Megakent'te toplu taşımada sosyal mesafenin korunması mevcut altyapıyla pek de mümkün görünmüyor.

Örneğin yapılan hesaplamalarla İstanbul’da ayakta yolcu yasağı için 24 bin yeni otobüs gerekiyor. Bu da imkan dahilinde olmadığından çare, milyonlarca insanın aynı anda yollara düşmesini engellemek, yani mesai saatlerini düzenlemek.

İSTANBUL'DA ÖZEL SEKTÖRÜ DE KAPSAYACAK

Ankara'da mesai saatleri yeniden düzenlenmişti. Kamu kurumlarının çalışma saatlerinde bazı değişikliklere gidilmiş ve mesai saatleri için 4 farklı zaman dilimi belirlenmişti. Peki ya İstanbul? İstanbul Valiliği de mesai saatlerinin yeniden belirlenmesi ve çeşitli zaman dilimlerine bölünmesi için bir çalışma yürütüyor.

Ancak İstanbul'daki uygulama Ankara'dakinden farklı olacak. Yani sadece kamu kurumlarını değil, özel sektörü de kapsayacak şekilde bir çalışma yapılıyor. Valilik, sanayi ve ticaret odasıyla, esnaf odalarıyla toplantılar yapıyor. Bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle de perşembe günü bir toplantı yapıldı.

16 milyonluk İstanbul'da yeni mesai düzenlemesinin özel sektörü de içermesi için çalışmalar sürüyor. İstanbul'da mesai saati sabah çok erken saatlerde başlayabilir. İstanbul'daki mesai saati değişikliğinin pazartesi günü şekillenmesi bekleniyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Çocuğa sorsan söylerdi13 Eylül 2020 15:01

    Nihayet anlamışlat ayakta gidilmeden kaç tane otobüs ek sefer yapması gerektiğini aferin geç oluyor ama yapacak bir şey yok sizinde jeton biraz geç düşüyor.

  • Wers13 Eylül 2020 10:12

    Samsunda çalışıyorum İstanbul'daki fabrika beni eğitime çağırıyor gelmek istemiyorum pandemi var dedim hala dinlemiyorlar düşünün durumu Ayrıca çalışma saatleri işverenin elinde cumartesi çalışalım diye 9 da iş başı yaptırıyorlar ülkede denge var mı

  • Arif gsli13 Eylül 2020 11:02

    Kendi işini kuraydın.