E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmlakİstanbul'da 100 binden fazla kişi kiralık ev arıyor---

İstanbul'da 100 binden fazla kişi kiralık ev arıyor

İstanbul'da 100 binden fazla kişi kiralık ev arıyor
03 Eylül 2021 - 09:35 www.borsagundem.com

İstanbul'da son dönemde en önemli gündem maddelerinden birisi kiralık ev fiyatlarındaki artış. Yüz yüze eğitimin başlaması, pandemi nedeniyle memleketine gidenlerin geri dönmesi ve devam eden kentsel dönüşümler fiyat artışlarının başlıca nedeni.

İstanbul'da son dönemde kiralık ev piyasasında büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Özellikle kentsel dönüşüm, pandemi nedeniyle memleketine giden insanların geri dönmesi, kısıtlamaların kalkmasıyla düğünlerdeki artış ve okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla kiralık evlere olan talep hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Ev fiyatlarındaki artışlar ise yüzde 50'lere ulaştı. 

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kiralık ev piyasasındaki son durumu ntv.com.tr'ye anlattı. 

Fiyatların normalde kademe kademe artması gerekirken hızlı bir şekilde yükseldiği vurgulayan Nizamettin Aşa, 1000-1500 lira bandında olan evlerin 2 bin 500 liraya, 2 bin 500-3 bin bandında olan evlerin ise 4 bin liralara çıktığını belirtti.

Aşa,"100 binden fazla kişi ev arıyor. Özellikle Kadıköy, Suadiye, Bostancı ve Kartal güzergahında talep çok yoğun. Bu bölgede kentsel dönüşümden dolayı 4 bine yakın bina yıkılıyor. Evlerinden çıkan insanlar kiralık ev aramaya başlıyor" dedi.

"BEŞİKTAŞ'TA BULAMAYAN AVCILAR'A KADAR GİDİYOR"

İnsanların artık semt seçme gibi bir lüksü kalmadığını ve nerede boş ev varsa oraya yöneldiklerini belirten Aşa, "Kiralık ev probleminin en yoğun yaşandığı bölgelerden olan Beşiktaş'ta ev bulamayan Avcılar'a kadar gidiyor. Ancak Avcılar'da da durum farklı değil. Kentsel dönüşüm nedeniyle bölgede üç binadan ikisi yıkılıyor, her yer şantiye gibi" şeklinde konuştu.

"ÖNÜMÜZDEKİ YIL FREN OLACAK"

Kentsel dönüşümlerin 1-2 sene içerisinden tamamlandıktan sonra insanların kendi evlerine döneceğini ve bu sayede kiralık evlerin boşalacağını söyleyen Aşa, bu durumun en fazla 2 sene süreceğini belirtti.

Kiraların olabileceği en yüksek noktada olduğunu dile getiren Aşa, "Bundan sonra kiralarda hızlı artış olmaz. Önümüzdeki yıl fren olacak, çünkü kentsel dönüşümdeki evler bitmeye yaklaşacak" dedi.

Aşa, ev sahiplerinin tutumu ile ilgili sorumuza, "Eski kiracısı olanlar zaten evden çıkaramıyorlar, devlet kiracıdan yana. Fakat sıfır evi olanlar fırsatçılık yaparak verebildiği kadar yüksekten kiraya veriyor" diye konuştu.

"DOLANDIRICILARA DİKKAT"

İnsanların ev ararken en çok dolandırıcılara dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Nizamettin Aşa, "İnsanlar internet sitesinde gördükleri ilanların hepsini doğru zannediyorlar. Mal sahibi olduğunu iddia eden kişilere 6-7 aylık peşinat gönderiyorlar. Tavsiye vermek gerekirse, mal sahibini görmeden ödeme yapmasınlar. Mülk sahibinden tapu isteyin. Anadolu insanı İstanbul'da çocuğuna ev arıyor, ilandaki fotoğrafları gördüğünde direkt gönderiyor parayı. Bu durumun önüne geçilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Dolandırıcılarla bire bir yaşadığı bir olayı anlatan Aşa, "İnternette gördüğüm bir ilan üzerine sözde ev sahibini aradım. Bana kendisinin şehir dışında olduğunu ve parayı yatırmam gerektiğini söyledi. Kendisine evi gidip görmek istediğimi söylediğimde, göremeyeceğimi ve internetteki fotoğraflarına bakmamı söyledi" dedi.

Dolandırıcıların Beşiktaş'ta 1500 liraya ev kiralamaya çalıştıklarını söyleyen Aşa, şu anda o bölgede 3500 liranın altında ev bulunmadığını  ve insanların kesinlikle bu tuzaklara düşmemeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Konutta yeni lüks: Koruya komşu evler

 

Konutta yeni trend koruya komşu olmak

 

ABD'de bekleyen konut satışları temmuzda düşüşünü sürdürdü

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol g.03 Eylül 2021 21:05

  KENTSEL DÖNÜŞÜM AĞIRLIKLI OLARAK GECEKONDULARIN OKDUĞU ALANLARDA YAPILIP KIRALIK KONUT SAYISININ ARTIŞINA NEDEN OLMALIDIR YEPYENİ SAYILACAK BIRKAÇ KATLI BETONARME BINALARIN YIKILMASI İSRAFTAN/ENFLASYON ARTIŞINA NEDEN OLMAKTAN BAŞKA BIRŞEY DEĞILDİR

 • Erol g.03 Eylül 2021 20:18

  İZMİR DE DE DURUM AYNI YAKINIM NIKAHAINA 15 GÜN KALA BOYASIZ/BADANASIZ EVİ OLDUKCA YÜKSEK FIYATA KIRALAYABİLDİ KENTSEL DÖNÜŞÜM DE KİRALARIN ARTMASINDAN BAŞKA BİR İŞE YARAMIYOR OLAN KIRACILARA OLUYOR

 • Ekonomist 03 Eylül 2021 15:05

  Kazan Kazan politikası hedefi algısı kırılmalı, Gerçekte böyle değildir iktisat fayda hep kar ile ölçülmez, Geliri olmayanlara konut araba vb ihtiyaçlarda alımda zorlanan  insanlara fayda sağlamak vardır. Bu fayda haz ve duygularında   amaç hedef başarı olarak gösterilmesi gerekir. Bu faydayı sağlayan şirketlere iş adamlara övgü tebrik ödül vb. vererek Fiyatlar sürekli artmaz Sürekli kar yapma kazan kazan ile üretim kaynakları harcanmaz, Maalesef sayın cumhurbaşkanı bu kelimeyi sürekli kullanıyor KAZAN KAZAN bence yanlış... :)  :( 

 • Kartal Kara03 Eylül 2021 14:22

  Emlak fiyatlarını uçuran mütahitler topu çimentoculara atıyorArtışın asıl sebebi arsa ve merkezi bölgelerin fiyatlanmasıdır

 • Vatandaş 03 Eylül 2021 11:53

  Yüksek Kira verenler kamu Lojmanları kira oranlarını emsal göstersin. Acaba rekabet kuruluna şikayet edilse iade talep edilse alınır mı geri.   

 • Mucize Reis : )03 Eylül 2021 11:46

  Almanya 2 dünya savaşından sonra bir şey fark etti. Yaa, Hitlerden sonra.. DEdiki, her şehirde belirli nufus olacak. O nuslar sabitlenecek, her şehre aynı hastane, aynı okullar, uretım hatları heryere eşit yayılacak, heryere aynı kopruler aynı hizmet binaları yapılacak. boylede çehirler arası yollar dengelı olacka. üretim hatları yayıldığı için insan yayaılımı nufusu normal olacak. böylece devlet herkese sayı olark yetişecek. hastaneye atıyorum 100 kişi düşecek okul sınıfa 20 kişi düşecek. vb. vb. bizde ise, gelen giden istanbula iş aramaya, herkes istanbula işsahası koymaya, fabrıka aç istanbul tesis aç istanbul, kopru istanbul, yol istanbul, plan yok denetım dengesiz hormonlu şehirler.. bu mantıkla, devlet yol yapar, bına yapar, 2 yıl sonra yıkar yenıden yapar, kısır dongu ve devlet kaynakları ısrafı olur. hizmetlerde yetmez. mantık yok.

 • düzeni üzen03 Eylül 2021 10:38

  2011 mülteci göçüyle emlak balonu şişmeye başladı o gün bugun iyi ekmek yedirdi afiyet olsun