E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİstanbul için kritik saatler! Gözler YSK'da---

İstanbul için kritik saatler! Gözler YSK'da

İstanbul için kritik saatler! Gözler YSK'da
24 Nisan 2019 - 10:25 www.borsagundem.com

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), bugünkü gündem toplantısında AK Parti'nin Büyükçekmece, MHP'nin İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazlarını ele alacak.

YSK, saat 14.00'te İstanbul'a ilişkin olağanüstü itirazları görüşmeye  devam edecek. 

Kurulun bugünkü gündeminde, AK Parti'nin Büyükçekmece, MHP'nin  İstanbul geneli ve Maltepe seçim sonuçlarına ilişkin olağanüstü itirazları  bulunuyor. 

AK Parti'nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK'ye  başvurmuştu.

Başvuru dilekçesinde toplam 970 kişinin Maltepe İlçe Seçim Kurulunca  Kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından görevlendirildiği, bunlardan  479'unun il, ilçe dışı, mülki idare teklifi dışı atanan sandık kurulu başkanları  olduğu tespitine yer verilmişti.

Maltepe Belediyesinin bağımlı ve taraflı çalışanlarının sandık kurulu  başkan ve üyesi yapıldığı iddiasıyla görevliler hakkında suç duyurusunda  bulunulduğu belirtilen başvuruda, sandık kurulu başkanlarından 117'sinin akraba  olduğu, yine yasaya aykırı askeri personele görev verildiğinin tespit edildiği  belirtilmişti.

DÜN VERİLEN ARA KARARLAR

AK Parti'nin İstanbul seçimleriyle ilgili olağanüstü itirazını görüşen  YSK, dün ara karar vererek, KHK'lilerin oy kullanabileceğine karar vermiş, 41 bin  132 seçmen ile memurolmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasını  kararlaştırmıştı.

Kurulun bu konuyla ilgili kısa kararı yazıldı.

Kısa kararda, AK Parti'nin "2 bin 732 kısıtlı seçmenin oy kullandığı"  iddiasıyla ilgili, bu seçmenlerin, seçmen listesinde yer alıp almadıkları, yer  almış iseler bu seçmenlerin oy kullanıp kullanmadığının ilçe seçim kurulunca  tutanakla tespit edilmesi istendi. Bu kişiler, oy kullanmışsa kısıtlılıklarına  ilişkin 31 Mart 2019 tarihi ve bu tarihten önce kesinleşmiş mahkeme kararı varsa  ilgili mahkemelerden temin edilerek tutanakla kurula gönderilmesi talep edildi.

"Ölen bin 229 kişinin yerine oy kullanıldığı", "ceza infaz  kurumlarında tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olan 10 bin 290 kişinin  kayıtlı olduğu sandık seçmen listesinde yerlerine oy kullanıldığı", "31 Mart  2019'da cezaevlerinde kasıtlı suçtan hükümlü olan 5 bin 287 kişinin kayıtlı  oldukları seçmen listesinde yerlerine oy kullanıldığı" ve "31 Mart 2019'da  cezaevlerinde tutuklu ve taksirli suçtan hükümlü olarak bulunan ve yerleşim  yerleri cezaeviolarak gösterilen 236 kişinin cezaevinde oy kullandığı"  iddialarıyla ilgili de ilçe seçim kurullarınca bu kişiler yerine oy kullanılıp  kullanılmadığının tutanakla tespit edilerek YSK'ye gönderilmesi istendi.

Ara kararda ayrıca AK Parti'nin "zihinsel engeli nedeniyle kısıtlı  olduğu" iddia edilen 21 bin 358 seçmenin, 31 Mart 2019 ve bu tarihten önce  haklarında kesinleşmiş kısıtlılık kararı olup olmadığının, ikametgahlarının  bulunduğu sulh hukuk mahkemesinden sorularak varsa ilgili mahkemelerden temin edilerek, tutanakla YSK'ye gönderilmesi gerektiği belirtildi.

Bu kişilerin haklarında kısıtlılık kararı olanların seçmen listesinde  yer alıp almadıkları, yer almışlarsa bu seçmenlerin oy kullanıp kullanmadığının  da ilçe seçim kurulunca tespit edilmesi istendi.

AK Parti'nin KHK ile kamu görevinden çıkarılanların seçmen olamayacağı  yönündeki iddiasının reddedildiği ara kararda, KHK ile kamu görevinden çıkarılan  kişilerin oy verme hakları olduğundan bu konuda araştırma yapılmasına gerek  olmadığı sonucuna varıldı.

Kurulun iki üyesi çoğunluk görüşüne katılmadı.

SANDIK KURULU BAŞKAN VE ÜYELERİNİN ARAŞTIRILMASI

YSK'nin kısa kararında ayrıca AK Parti'nin "6 bin 539 sandıkta sandık  kurulu başkanının, 13 bin 84 sandıkta sandık kurulu üyesinin kamu görevlisi  olmadığı" iddiasının da araştırılmasına karar verilmişti.

Kısa kararda, sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin  görevlendirilmelerine esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği de  belirtilmek suretiyle ilgili ilçe seçim kurullarından gönderilmesi istendi.

Bu listeler dışında görevlendirme yapılmışsa, hangi sebeple ve hangi  kurumdan görevlendirme yapıldığının sorulmasına, bunlardan mazeret bildiren veya  seçim günü göreve gelmeyen varsa bunların listesinin de ilgili ilçe seçim  kurullarınca gönderilmesi talep edildi.

"KHK ile kamu görevinden çıkarılan 12 kişinin sandık kurulu başkanı ve  üyesi olarak görevlendirildikleri" iddiasıyla ilgili de adı geçenlerin nasıl  görevlendirildiğinin ilgili ilçe seçim kurullarından sorulmasına karar verildi.

YSK, ara karar gereklerinin beş gün içinde ilgili ilçe seçim  kurullarınca kurul halinde toplanılarak yerine getirilmesini kararlaştırdı.

Buna göre, araştırılması istenen konularla ilgili ilçe seçim  kurullarının çalışmalarını beş gün içinde tamamlamasının ardından YSK üyeleri  gelen cevapları ele alacak.

Bu sürecin ardından İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili son kararın  verilmesi bekleniyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Umut Erkin24 Nisan 2019 23:41

  Yenilecekse tüm seçmen listesi yeniden kontrol edilmeli kaçak , ölü seçmenler temizlenmeli , sandık görevlileri titizlikle seçilmeli her şey açık seçik şeffaf olmalı o zaman yeniden seçim yapmaya değer ama gerekli önlemler alınmaz ise aynı tas aynı hamam derler.

 • Attım ya tutarsa.24 Nisan 2019 19:01

  Binali Yıldırım kazanacak

 • Cevdet avcı24 Nisan 2019 12:08

  İstanbul seçiminin yenilenme ihtimali yok gibi sadece prosedur uygulaniyor

 • ender24 Nisan 2019 11:23

  Bence seçim olmaz,ysk hayır diyecek.

 • erol g.24 Nisan 2019 10:56

  SEÇİMLER YENİLENECEK İSE AK PARTİNİN SEÇİMİ KAYBETTİĞİ SADECE BİR İKİ İLÇEDE DEĞİL İSTANBUL'UN TÜM İLÇELERİNDE YENİLENMELİDİR