E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaYaşam-Magazinİstanbul için korkutan rapor!---

İstanbul için korkutan rapor!

İstanbul için korkutan rapor!
17 Temmuz 2019 - 10:46 www.borsagundem.com

İklim değişikliğinin İstanbul üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koyan “İstanbul Çevre Durum Raporu” yayımlandı.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından hazırlanan raporda, megakentin iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı savunmasız olduğu belirtilirken, gelecekte beklenen risklere dikkat çekildi.

Raporda, 2018’in İstanbul’un son 47 yılda karşı karşıya kaldığı en sıcak dönem olarak ölçüldüğü, 2100 yılındaki yaz sıcaklık ortalamasının 27.4 dereceden 33.7 derece seviyesine çıkacağı vurgulandı. Küresel ısınmanın, İstanbul’un bulunduğu bölgedeki sıcaklıkları 4-5 derece bandında artırabileceği aynı zamanda, iklim değişikliği kaynaklı afetlerin İstanbul için önemli bir tehdit unsuru oluşturduğu ifade edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Önümüzdeki dönemde sıcak hava dalgaları, orman yangınları, kuraklık, sel, fırtına, dolu gibi olumsuz hava olayları İstanbul’u vuracak. İstanbul’un ana sorunlarından olan hava kirliliğine karşı kesin bir mücadele başlatılması ve bu hususta planlamalar yapılmalıdır. Ayrıca hava kirliliğinin azaltılması için, orman alanı vasfını kaybetmiş alanların yeniden ormanlaştırılması, ulaşım için taşıt trafiğinin düzenlenerek özellikle toplu taşıma hizmetlerinin özellikle metro ve tramvay gibi kalitesinin artırılarak toplu taşımaya teşvik edilmesi, bisiklet gibi emisyon üretmeyen ulaşım araçlarının ve yollarının artırılması, kent planlaması için binalarda enerji verimliliğinin sağlanması, yeşil alanların oluşturulması, gerekli iyileştirme ve planlamaların bir an önce hayata geçirilmesi halk sağlığı ve şehrin geleceği açısından çok ciddi bir ihtiyaca sahiptir.”

11 YIL SONRA SU KITLIĞI

Raporda İstanbul’un tarih boyunca su sorunu yaşadığı, 2030’dan itibaren kent genelinde su kıtlığı yaşanabileceği, elde kalan su havzalarının mutlaka korunması gerektiğine dikkat çekildi. Marmara Denizi’ndeki biyoçeşitliliğin yok olmak üzere olduğu aktarılan raporda, “Geçtiğimiz sene 1 milyar 223 milyon 815 bin metreküp atık suyun yüzde 65 (778 milyon 587 bin metreküp) gibi çok büyük bir kısmı, sadece fiziksel arıtma kullanılarak alıcı ortama deşarj edildi. Bu yetersiz arıtma yaklaşımı dışında ise, 15 milyon 374 bin metreküp atık su hiçbir arıtma işlemine girmeden direkt olarak Marmara Denizi’ne deşarj edildi. Bu atıklar deniz ekosistemini bozmakla kalmayıp, sudaki oksijeni azaltıyor. Bu arıtmama yaklaşımı devam ederse Marmara Denizi geri dönülmez bir yola girmiş olacak” uyarıları sıralandı.
Daporda ayrıca megakentte gözden kaçan en önemli sorunlardan birinin de gürültü kirliliği olduğuna dikkat çekildi. (Milliyet)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • dursun17 Temmuz 2019 13:32

  istanbuldaki evini enayi birisine satıp egeye akdenize gideceksin.

 • veri17 Temmuz 2019 18:59

  nereye gidersen git sonunda gideceğin yer karatopraktır...

 • Nihat17 Temmuz 2019 12:27

  Bu raporu bilerek abartmışlar!   Bunların hazırladığı raporlar malum zaten hep karamsar ama istanbul un bütün düzensiz ve yamuk işlerinde de imzaları var!  İBB başganı çalışmaya başlasa artık! Hala cek cak

 • Vatandas ali17 Temmuz 2019 12:16

  ZİHNİYETE BAK YAAAA !!!

 • Okie Dokie17 Temmuz 2019 10:54

  Benim için İstanbul'un kirlenmesi ve zehirlenmesi önemli değil. Eğer yaşanamaz hale gelirse ilk uçağa atlar memleketim İsrail'e giderim. Kalanlar çeksin cefasını.

 • Nihat17 Temmuz 2019 12:48

  Kankan Şaron da bayağı keyifli hayat sürüyordu hatta Filiştin kasabı olarak anıldı!  Sonrasında can çekişe çekişe geberdi!

 • Nihat17 Temmuz 2019 12:23

  Bay münafık torunu;  Allah der ki   '' Aranızda ölümü takdir eden biziz ve bizim  önümüze geçilmez''  (vakıa suresi 60)  Yani senin yapacağın planın programın bir önemi yoktur!  Yaşasan yaşasan 90 yıl yaşa!  Sonra nereye gideceğini zaten biliyorsun. 

 • ali17 Temmuz 2019 10:52

  sonumuzyakınmeşaleleriyakın  (6)