E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİşletmelere 35 milyar dolarlık yeni kaynak---

İşletmelere 35 milyar dolarlık yeni kaynak

İşletmelere 35 milyar dolarlık yeni kaynak
18 Mayıs 2018 - 10:52 www.borsagundem.com

Kredi Garanti Fonu, Hazine Müsteşarlığı ile imzalanan son protokolle birlikte 35 milyar liralık yeni kefalet paketini işletmelerin kullanımına açtı

Kredi Garanti Fonu'nun (KGF), Hazine Müsteşarlığı ile imzalanan son protokolle birlikte 35 milyar liralık yeni kefalet paketini işletmelerin kullanımına açtığı bildirildi.

KGF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, işletmelerin daha uygun maliyet ve daha uygun vadelerle finansmana erişimini sağlayan KGF üçüncü kefalet paketini sundu.

Geçen yıl 200 milyar liralık kefalet limitinin kullandırılmasından sonra ilave paket bu sene ocakta 55 milyar lira olarak belirlendi ve kullandırıldı.

KGF, Hazine Müsteşarlığı ile imzalanan son protokolle birlikte 35 milyar liralık yeni kefalet paketini işletmelerin kullanımına açtı.

Bu kredilerin geri dönüşlerinden oluşturulan yeni pakette sektörel ayrım bulunmamakla birlikte kefalet oranları da yükseldi.

Önceki protokolde KOBİ’lere sağlanan kefalet oranı yüzde 80 iken bu protokolle birlikte bu oran yüzde 85'e çıkarıldı.

KOBİ dışı işletmelere verilen kefalet desteğinin oranı da yüzde 75'ten yüzde 80'e yükseltildi.

Kefaletin 5 milyar lirası döviz kazandırıcı işletmelere

İhracatçılara verilen yüzde 100 kefalet oranı desteği devam ederken 35 milyar liralık hacmin 5 milyar liralık bölümü de ihracat ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan işletmelerin kullanımına ayrıldı. Kalan 30 milyar liralık limit ise işletme finansmanında kullanılmak üzere tanımlandı.

İşletmeler bu kredileri 1 yılı geri ödemesiz toplam 5 yıl vadeli olarak daha uygun faiz oranları ile kullanabilecek.

Reel sektör ve bankacılık sektörünü aynı paydada buluşturan KGF, işletmelere verdiği destekle finansmana erişim sorununu çözerken aynı zamanda bankacılık sektörünün sermaye yapısının iyileşmesini de sağlamaya devam ediyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Özer18 Mayıs 2018 12:43

    Bu paralar gene bizlerin cebinden çıkacak. zam gelecek herşeye. 16 yıldır ülkeyi yöneten akp ve Erdoğan maalesef ülkemize sermaye birikimi sağlayamadı. Sadece inşaat sektörüne destek vererek hormonlu büyüme sağlandı. Sonuç olarak ta şirketlerin batmaması için abidik gubidik yollara başvuruluyor KGF gibi. Sonunda enflasyon, faizler ve kurlar arttı. Gelecek olan hükümetin işi çok zor. Ancak bundan daha kötüsü de olamaz sanırım.

  • bu dünyadan biri18 Mayıs 2018 11:19

    Yıllardır esnafa destek, ihracatçıya destek diye duymaktan gına geldi. Yani bunun açıklaması şudur. İşçiden, memurdan, emekliden kıs bu arkadaşlara ver. Niye yatırım yapsınlar, üretimi artırsınlar diye. Peki bunlar ne yapıyor. Aldıkları teşvikleri faize, dolara, borsaya yatırıyorlar. Çünkü sonuç ortada ihracat artmıyor, artsa da ihracat büyük oranda ithal mallara dayalı. Ara malları niye üretmiyorlar, çiftçi, hayvancı da aynı durumda. Sonuç saman ithal ediyoruz.

  • Okie Dokie18 Mayıs 2018 11:01

    Gelsin paracıklar patlasın enflasyon. Patlasın enflasyon gelsin zamcıklar.