E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriIşık Plastik'in halka arzında Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı---

Işık Plastik'in halka arzında Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı

Işık Plastik'in halka arzında Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı
26 Ocak 2021 - 16:25 www.borsagundem.com

Toplamda 60’a yakın ülkeye ürün ihracatı gerçekleştiren Işık Plastik’in talep toplama süreci 401.153 gerçek ve tüzel kişinin katılımıyla tamamlandı.

30 yılı aşkın sürelik sektör deneyimine sahip Işık Plastik’in Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi yoluyla gerçekleşen halka arzında talep toplama süreci 21 – 22 Ocak 2021 tarihlerinde gerçekleşti. Garanti BBVA Yatırım’ın liderliğinde gerçekleşen halka arz geniş bir tabana yayılarak Borsa İstanbul’da pay senedi bakiyesi olan neredeyse her 5 yatırımcıdan birine denk gelen 401.153 yatırımcının katılımıyla gerçekleşti. Bu rakam Borsa İstanbul tarihinin en yüksek katılım olarak tarihe geçti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) yapılan açıklamaya göre halka arzda 160.411.855 TL nominal değerli filtre edilmemiş talep toplandı ve halka arz edilen toplam 181.709.317 TL değerli 11.286.293 TL nominal değerli Işık Plastik paylarının tamamı satıldı. Işık Plastik halka arzında toplamda401.100 gerçek ve tüzel kişiye 11.284.801 TL nominal değerli payın dağıtımı yapılırken yatırım ortaklığı, fon ve diğerlerinden oluşan 53 yatırımcıya ise 1.492 TL nominal değerli pay satıldı.

2021’in gerçekleşen ilk halka arzı olan ve bireysel yatırımcıdan yoğun bir talebin geldiği arz sürecinde talep toplama fiyatı 16,10 TL olarak belirlenen paylara 14,2 katı kadar talep geldi. Borsa kodu ISKPL olarak belirlenen Işık Plastik’in, arz sonrası halka açıklık oranı ise yüzde 21,8 olacak.

YATIRIMCILARA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Işık Plastik’in talep toplama sürecinde gördüğü ilgiden dolayı çok  mutlu olduklarını ifade eden Işık Plastik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Abdullah Çeker, elde ettikleri geliri  büyümenin finansmanı için kullanacaklarını ifade etti. Çeker, “Üretime  başladığımız 2000 yılından bu yana, Türkiye plastik endüstriyel levha  ve termoform gıda ambalajı sektörlerine yön vermekteyiz. Global  pazarda da önemli bir yer edinmeyi başaran markamız, pazar payını her  yıl artırıyor. Hali hazırda 280 çalışanımız ile üç vardiya olarak  çalışan fabrikamızla hızla büyümeye devam ediyoruz. Işık Plastik  olarak 2021’in ilk halka arzını gerçekleştiriyoruz. 401.153  yatırımcının katıldığı oldukça geniş bir tabana yayılan bir talep  toplama dönemini geride bıraktık. Bu süreçte bize güvenen ve  kurumumuza ortak olan yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Onlarla  ihracatın ışık hızıyla büyüdüğü yerde buluşacağız” dedi.

Çeker, “Şirketimiz büyüme odaklı. Bu halka arzın önemli bir  bölümünü de sermaye artırımı yoluyla yapmamızın nedeni, yatırımlara  devam ederek büyümek ve küreselde sözü geçen bir oyuncu olmak. Bu  anlamda kurumumuza gösterilen yoğun ilgi bizi çok mutlu etti. Geleceğe  dair atmayı planladığımız adımlarımızda bize destek olacak büyük bir  aileye kavuştuk. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese,  başta Işık Plastik ve Garanti BBVA Yatırım’ın kıymetli yöneticileri  ile çalışanlarına, yönlendirmeleriyle destek veren Sermaye Piyasaları Kurulu ve Borsa İstanbul’a, iş ortaklarımız Akol Avukatlık Ortaklığı, EY (Ernst & Young) ve TimePR’a teşekkür ediyorum” dedi.

HALKA ARZ GELİRİYLE BÜYÜYECEK

Halka arzdan elde edilecek fonun kullanımına da değinen Çeker,  “Halka arz sonrası elde edeceğimiz geliri ağırlıklı olarak büyümenin  finansmanı için kullanmayı planlıyoruz. Bu kapsamda gelirin yüzde 35  ila 50’sini işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması, yüzde 15 ila 30’unu yatırım harcamaları ve kalan yüzde 25 ila 40’ını ise kredi  borçlarının geri ödenmesi için kullanacağız” dedi.

Hali hazırda Işık 1 isimli  22,689 m2 arsa üzerinde 14,807 m2  kapalı alana sahip fabrikaları ile hizmet sunduklarını anlatan Çeker,  devam eden yeni fabrika yatırımlarına da dikkat çekti. Çeker  “Bu  yatırım ile birlikte mevcut 14.807 m2 kapalı alanımızı 11.871 m2  artırarak tesislerimizin toplam kapalı alanını 26.678 m2’ye  çıkaracağız. Devam eden inşaatı Mart sonuna kadar bitirmeyi  hedefliyoruz. Hali hazırda yaklaşık yüzde 75’i tamamlandı. Üretimin  ise Ağustos 2021’de başlamasını planlıyoruz. Bu tesisimizde yurtiçi  pazarda ithal edilen çizilmez levha ve aynalı levha yatırımlarını  yaparak yerli üretimi hayata geçireceğiz. Ayrıca halka arz sonrasıIşık 1 fabrikasında buğu tutmayan levha kaplama hattı yatırımı yapmayı  planlıyoruz. Aynalı, çizilmez ve buğu tutmayan levha kaplama hatları  için toplam 13,6 milyon TL yatırım yapılacağını öngörüyoruz” dedi.

ANT Group halka arz sürecinde yeni gelişme

İki ayda 15 milyar TL yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.