E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemIŞİD'in elinde hangi ülkelerin silahları var---

IŞİD'in elinde hangi ülkelerin silahları var

IŞİD'in elinde hangi ülkelerin silahları var
08 Aralık 2015 - 20:06 www.borsagundem.com

Uluslararası Af Örgütü yayınladığı bir raporla terör örgütü IŞİD’in elinde hangi ülkelerin silahlarının bulunduğunu açıkladı.

Kontrolsüz silah satışının nelere yol açtığını IŞİD’in elinde bulunan silahların gösterdiğini belirten Uluslararası Af Örgütü, silah ihracatı yapan ülkelerin terör nedeniyle ölen insanlardan sorumlu olduklarına vurgu yaptı.

IŞID’in elinde 25 farklı ülkeden silah bulunduğuna dikkat çekilen raporda, bunlar arasında Birleşmiş Milletler daimi üyesi beş ülkenin de bulunduğu yer aldı.

ALMAN G36 TÜFEKLERİ DE VAR
Rapor’da, IŞID’in kullandığı hücum silahları arasında Almanya, ABD, Belçika, Rusya ve Çin yapımı tüfeklerin olduğuna yer verilirken, Alman Tagesspiegel gazetesi Alman G36 tipi tüfeklerin IŞİD’in kullandığı silahlar arasında olduğunu yazdı.

ASKERİ DEPOLARDAN ELDE ETTİ
IŞİD’in bu silahları özellikle Irak’ta ele geçirdiği kentlerdeki silah depolarından temin ettiği vurgulanan raporda, Musul, Tikrit, Ramadi, Felluca gibi kentlerin bu şehirler arasında olduğu yer aldı. Silahların 1980-88 arasındaki Irak-İran Savaşı başta olmak üzere, Körfez Savaşları sonrasında ABD’nin 2011’de Irak’tan çekilmesiyle birlikte Irak’ta kaldığına dikkati çeken Uluslararası Af Örgütü Silah Uzmanı Patrick Wilcken, Irak’ın bu silahları koruyamadığı için IŞİD’in eline geçtiğini vurguladı. Bu silahların milyonlarca kişinin ölümüne neden olduğunu hatırlatan Patrick Wilcken, Irak’ta silah stoklarının üzerinde daha sıkı denetim yapılması ve Suriye ve Irak’a silah ambargosu uygulanması çağrısında bulundu.

ABD ordusunun tahminlerine göre, 2003 yılında Irak’ta 650 bin ton mühimmat bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • şahin08 Aralık 2015 20:28

    hiç düşündünüzmü 2001 yılından günümüze kadar ortadoğunun altın döviz rezervleri nerde ve karşılığı neydi

  • şahin08 Aralık 2015 20:24

    yalanların danizkası.birçok silah uçaklarla tırlarla ortadoğudaki tüm taraflara dağıtıldı.bu süreç 2001 yılından günümüze kadar devam etti

  • vay08 Aralık 2015 20:15

    Sikahlarını koruyamayan bir ülke tc ye dkjlenmesei çok tuhaf