E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemİŞİD'in 2.4 milyar dolar serveti var---

İŞİD'in 2.4 milyar dolar serveti var

İŞİD'in 2.4 milyar dolar serveti var
17 Haziran 2014 - 03:15 www.borsagundem.com

Musul işgalinden önce Irak askerlerinin ele geçirdiği dijital verilere göre İŞİD'in 875 milyon doları vardı.İşgaldeki yağmayla servet 2.4 milyar dolar

Irak’ın başkenti Bağdat’ı tehdit eden Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) içyüzüyle ilgili çarpıcı bilgiler ortaya çıktı. İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan makaleye göre örgütün serveti yaklaşık 2.4 milyar dolar olabilir. Musul’un düşmesinden iki gün önce Irak güvenlik güçleri örgütün kuryesi Ebu Haccar’ın sorgulanması sonrasında IŞİD askeri konseyi başkanı Abdulrahman el-Bilavi’nin gizlendiği yeri ele verdi. Birkaç saat sonra El-Bilavi, Musul yakınlarındaki sığınağında ölü bulundu. 160 flash disk ele geçirildi. Kurye sorgusunda “Neye bulaştığınızı bilmiyorsunuz, bu hafta Musul cehenneme dönecek” demişti.

CIA DE BAKIYOR:

IŞİD’in saldırısı sonrası bu flash bellekler aralarında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’ndan (CIA) uzmanlarının da olduğu istihbarat yetkililerine analiz için gönderildi. İlk bilgilere göre örgütün Musul’u ele geçirmeden önce malvarlığı 875 milyon dolardı. İstihbarat çevrelerinde kentin düşüşünden sonra bankaların yağmalanması ve elde edilen diğer varlıklarla birlikte IŞİD’in servetini 2.4 milyar dolara çıkarmış olabileceği tahminleri yapılıyor.

ARKEOLOJİK KAÇAKÇILIK:

İstihbarat örgütleri daha önce IŞİD’in sadece Suriye’deki El Nabuk arkeolojik sahasında yağmaladığı 8 bin yıllık paha biçilmez kalıntılardan 36 milyon dolar kazandığını saptamıştı. Guardian, örgütün 3 yıl gibi kısa bir sürede küçük bir radikal gruptan dünyanın belki de en fazla nakit kaynağa sahip terör oluşumuna dönüştüğünü belirtiyor.

Deşifresi halen devam flash belleklerde para kaynağına ilaveten örgütteki tüm yabancı savaşçıların, üst düzey sorumluların adları ve kod adları ile bakanlıklarda örgüte bilgi sağlayan kaynakların parafe edilmiş isimleri de bulundu.

BAKANLIKLARDA FİŞLEME:

Verilere göre grup, liderlerini savaş deneyimine göre titizlikle seçmiş. Her biri Amerikan işgaline karşı Irak’ta savaşmış militanlardan oluşan çekirdek kadroya rapor veren örgüt üyeleri birbirlerinin adlarını bilmiyor. IŞİD aynı zamanda Irak bakanlıklarına sızan personeli için bir çeşit fişleme yapmış. Memurların parafe edilmiş isimlerinin yanında “değerli”, “tembel”, “kararsız” ve “izlenmeli” ifadeleri yer alıyor.

IŞİD LİDERİ BAĞDADİ: NEW YORK'TA GÖRÜŞÜRÜZ

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin 2009’da Irak’taki Amerikan cezaevinden serbest kalışı sırasında ABD’li komutan Albay Kenneth King’e, “New York’ta görüşürüz” dediği ortaya çıktı. Bağdadi’nin kendisini yakalayan askerlerin çoğunun New York’tan geldiğini bildiği için King o zaman bu sözleri şaka olarak nitelendirmiş. Bağdadi, Bucca Kampı’ndaki hapiste 4 yıl geçirmiş. Amerikan haber sitesi Daily Beast’e konuşan Albay King, Bağdadi’nin yakalanan en tehlikeli cihatçılar arasında olmadığını da ekledi. 

BARZANİ İRAN'DAN TÜRKİYE'YE GELİYOR

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin, IŞİD krizini görüşmek üzere İran’a gittiği bildirildi. Barzani’nin yardımcısı Kubat Talabani’yle, İran’daki temaslarından sonra Türkiye’ye geçeceği öne sürüldü.

1700 infaz doğrulanmıyor

IŞİD’in geçtiğimiz cuma yaptığı 1700 esir Şii asker ve polisi infaz ettiğine dair açıklama Iraklı yetkililer tarafından gerçekçi bulunmadı. Amerikan The New York Times gazetesine konuşan Irak hükümetinden üst düzey bir yetkili, “Katliam olduğundan şüphemiz yok ama 1700 büyük bir rakam” dedi. Bir Irak güvenlik görevlisi de 800 askerin esir alındığını doğruladı ama, 1700 kişinin infaz edildiği haberlerini abartılı olarak niteledi. Ülkedeki İnsan Hakları İzleme örgütünde görevli araştırmacı Erin Evers ise katliam fotoğraflarıyla ilgili olarak, “Fotoğrafları doğrulamaya çalışıyoruz. Ben bunların gerçek oldukları konusunda henüz ikna olmadım” dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)