E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündem'İran'la savaş istemiyoruz ama herhangi bir tehdide güçlü karşılık veririz'---

'İran'la savaş istemiyoruz ama herhangi bir tehdide güçlü karşılık veririz'

'İran'la savaş istemiyoruz ama herhangi bir tehdide güçlü karşılık veririz'
19 Mayıs 2019 - 19:36 www.borsagundem.com

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, İran ile savaş istemediklerini ancak herhangi bir tehdide güçlü ve kararlı bir şekilde karşılık verileceğini ifade etti.

Suudi Arabistan Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr, ülkesinin İran ile savaş istemediğini ancak herhangi bir tehdide güçlü ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğini belirtti.

Cubeyr Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlediği basın toplantısında, "İran rejimi, bölgede güvenlik ve istikrar için değil devrim ihraç etmek için çalışıyor." dedi.

İranlı yetkililere "yıkıcı politikalar benimsemekten kaçınma, komşuluk kurallarına uyma ve bölge işlerine müdahil olmama" çağrısı yapan Cubeyr, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan bölgede savaş istemiyor ve bunun için çalışmıyor. Bu savaşı önlemek için elinden geleni yapacak ve barış için her zaman elini uzatacak. Ancak diğer taraf savaşı seçerse Suudi Arabistan tüm gücü ve kararlılığıyla buna karşılık verecek, kendini ve çıkarlarını savunacak."

Cubeyr, uluslararası toplumu, İran rejimini durdurma, yıkım ve kaosun tüm dünyaya yayılmasını engelleme konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı.

Riyad'ın Kızıldeniz'de İran petrol gemisinden gelen yardım çağrısına cevap vererek gerekli yardımı sağladığını ifade eden Cubeyr, öte yandan Suudi Arabistan'a ait iki petrol pompa istasyonu ile 2 petrol tankerinin saldırılara maruz kaldığını belirtti.

Suudi Arabistan'ın, ABD güçlerinin Arap Körfezi (Basra Körfezi) sularında ve Körfez topraklarında konuşlandırılması talebini onaylamasına ilişkin de konuşan Cubeyr, "Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin ABD ile yapmış olduğu anlaşmalar var. ABD dost ve müttefik bir ülkedir. Körfezde yaşananlar, tüm dünyayı etkiliyor. Bu nedenle dünya da bu bölgenin güvenlik ve istikrarını önemsiyor." ifadelerini kullandı.

İran'dan "savaş için çabalamıyoruz ancak hazırlığımız da tam" açıklaması
Öte yandan, İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı General Hüseyin Selami bugün yaptığı açıklamada, savaş çıkması için çaba sarf etmediklerini ancak muhtemel bir savaşa karşı da hazırlıklarının da tam olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan'da geçen salı iki petrol pompa istasyonuna "drone" saldırısı düzenlenmiş ve geçen pazar 2'si Suudi Arabistan'a ait 4 ticari gemi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kara suları yakınlarında sabotaja uğramıştı.

Körfezde ne oluyor?
ABD, geçen haftalarda İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington" amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye gönderildiğini duyurmuştu.

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran'ın BAE açıklarında dört ticaret gemisine sabotaj yaptığını iddia etmişti.

Suudi Arabistan merkezli Al Arabiya televizyonunun haberinde gemilerden ikisinin Suudi Arabistan, diğerlerinin de BAE ve Norveç bandıralı olduğu kaydedilmişti.

Bunun üzerine ABD de bölgede İran’a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşları gerçekleştirmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • fafa20 Mayıs 2019 13:37

  Amerika sizi soymak için düşman yaratıyor.Savaş çıkması için Amerika sizi kışkırtıyor biraz daha silah satayım diye.Amerika'n silahlarına fazla güvenmeyin,o silahları kullanan insan.İran sizi Umman denizine kadar kovalar.Siz savaşı değil,entrikayı iyi bilirsiniz,Osmanlı'yı da entrikayla,İngiliz altınlarıyla sırtından vurdunuz.

 • Talha20 Mayıs 2019 09:05

  Kendilerini müslüman olarak gösteren benyamin ve trump ın tasmalı itleri hoşt ulan kuyruğunuzu toplayın. Arkanızda efendileriniz olmasa siz iran a kafa tutmayı bırak bunu aklınızdan bile geçiremezsiniz. cahiliye dönemi arapları  

 • Nihat19 Mayıs 2019 23:26

    kraliçe nin tüysüz köpeği!   her tarafın savaşçı olsa ne olur?  Sizin gücünüz aç sefil zavallılara yeter!  karşınızda silahlı direniş görünce eteğini toplamadan kaçarsınız.

 • ALAATTİN CAMGÖZ19 Mayıs 2019 22:44

  iste iste şerefsizler.müslümanı müslümanı yahudi ler yine kırdıttırıp kaynaklarına tamamen çökecekler.abd ve fransanın oralarda ne işi var.yirmibirinci yüzyılın vanpirleri ile işbirliği yapan şerefsiz yöneticiler olur ise olacağı bu.ama sonunuz acı olacak malesef.

 • ky19 Mayıs 2019 22:43

  Senin daha ordun düzenli değil iran seni 1 haftada ezer geçer

 • iRAN HEPİNİZİ TEK TEK...19 Mayıs 2019 22:07

  Amerikan köpeği konuştu.